Altın Oran Nedir
Altın Oran Nedir

Altın Oran Nedir ? Mukaddes Bir Mesaj Mı Koca Bir Yalan Mı ?

Altın oran nedir, 1.618033988749894848204***** sonsuza giden bu sayı Fi işareti φ kutsal oran yada altın sayı olarak bilinmektedir. Efsanevi isimlerle anılmasının sebebi yaklaşık olarak 2400 yıl önce yaşamış Öklid’e kadar giden bir süredir. ( MÖ 330-275)

Evrende ki olay, olgu ve süreçlerin φ bu tek sayı üzerinde şekillenmesine inanılması aslında tesadüf değildir.

Dünya üzerinde gelmiş geçmiş en iyi kurgu yazarlarından biri olan Dan Brown, DAVINCI ŞİFRESİ gibi yada buna benzer eserlerde bu inancı gençler arasında körüklemiştir.

Bu inanca göre φ yani altın oran en estetik, en mükemmel, en güzel ve en ilahi geometrileri vermektedir.

Altın Oran Nedir ?

Nedir bu oran, nasıl hesaplanıyor, gerçekten evren altın oran üzerine inşa edilmiş olabilir mi ? Gelin hep birlikte bu soruların cevabına yanıt verelim. Nedir Nasıl sitemiz bütün desteğini siz değerli okurlarımızdan almaktadır. Sizde bizlere destek olmak isterseniz içeriklerimizi sosyal medya hesapları üzerinden paylaşabilir ve içeriğimizin hemen altına yorum yapabilirsiniz.

Altın oran φ yani Fİ sayısını elde etmeninin 3 temel yolu vardır. Bunlardan ilk ikisi geometriye diğeri ise aritmetik sisteme dayanmaktadır. Öncelikle geometrik altın oranı inceleyelim.

Yazımız Haricinde İlginizi Çekebilir

Altın oran nedir φ  

Geometrik Altın Oran Nedir ?

Bir nesnenin altın orana uyduğunu bulmak için uzun ve kısa kenarlarının toplamını uzun kenarına bölme yöntemiyle gerçekleşmektedir. Öte yandan bu oran 1.61803398875*** şeklinde giden Fi sayısıyla bu şeklimiz altın orana kusursuz olarak uymaktadır. İkinci yöntem de doğrudan doğruya uzun kenarı kısa kenara bölmek olacaktır. İşte bu özelliği sayesinde φ altın oranın kutsallık hikayelerini perçinlemekte ve pekiştirmektedir.

Altın oranı bu kadar popüler eden şey geometrik şekiller değildir. Altın oranı asıl meşhur eden ve global çapta üne kavuşmasını sağlayan Leonardo Fibonacci’dir. Kendi adıyla anılacak kusursuz ötesi bir seri üretmiştir. Bu sayı kendinden önce gelen iki sayının toplamıydı  bir örnekle açıklayacak olursak

 • 0+1= 1
 •       1+1=2
 •             2+1=3
 •                  3+2=5
 •                       5+3=8
 •                             8+5=13

Bu şekilde devam edince sonsuza dek giden bir seri elde etmiştir. İşte bu sayılara verilen isim Fibonacci sayıları yada seileri denilmektedir. Fibonacci bu seride ki  φ sayıların özelliğini fark etmedi. Ancak 1564 yılında ünlü alman matematikçi Simon Jacob ve Astronot Johannes Kepler Fibonacci sayılarında çok sıra dışı keşiflere imza attı. Bu sayılar büyüdükçe seride olan iki ardışık sayı arasında ki oran altın orana yaklaşıyor ve sonunda altın oranı ortaya çıkarıyordu.

 • 2/1= 2
 •      3/2=1.5
 •          5/3=1.666667
 •               8/5= 1.6
 •                  13/8= 1.625

Sayılar böyle devam ettikçe altın orana gitmekteydi.

Altın oran nedir ? Altın oran ne demek ? Altın oranı nedir ? gibi soruları kendine soran matematik ve geometri uzmanları arasında kafayı bozanlar dahi olmuştur. Kendilerine sordukları bu sorular sayesinde bir çok kusursuz örüntüler ortaya çıkarmışlardır. Örneğin Altın oranı φ kullanarak kusursuz bir Pentagram çizmek mümkün olmuştur. Aynı şekilde bir beşgende de altın oran gizlidir.

Buna bağlı olarak insanlar geçmişten günümüze altın oranı mimaride, sanatta kitaplar da müzikte, mühendislikte, estetikte, altın oran kaş alımı nedir gibi sorular dahi sorarak her türlü tasarlama ürünlerinde kullanmışlardır.

Modern mimarinin babası eserlerinde altın oranı kullanmıştır. Keza Salvadaor Dali’nin son akşam yemeği isimli aini de açık açık altın orana uyumlu bir şekilde çizilmiştir. Asırlardır basılan kitap ve sayfaların ölçüleri altın orana göre basıldı. Günümüzde bile bir çok poster afiş kitap altın oran uyumuyla basılmıştır. Bu örnekler gibi yüzlerce hatta binlerce örnek sayılabilir.

Tabi altın orana bu tarz uygun yapılan bir çok eserin insan yapımı olduğu bilinmektedir. Peki bunun Ötesinde DOĞA ve EVREN hatta GALAKSİLER’ de bu uyum mevcut mudur Altın orana ilahi bir anlam yüklenebilir mi ? Gelin hep beraber inceleyelim.

Bilimin boş hipotezi her birimize şunu der, Bir yönde pozitif bir argüman varsa onun tersini kabul et ve o tersi çürütmeye çalış ki çürüttüğün an pozitif argümanı desteklemiş ol Aksi halde kendini kandırmaktan öteye gidemezsin. Bir örnekle açıklayacak olursak Altın oran nedir ? Yada Doğada altın oran var gibi bir hipotez kuralım. Bilime göre uyarladığımızda öncelikle Doğada altın oran yok hipotezini çürütmeye çalışırız. Çürüttüğümüz an pozitif argümanımız daha güçlü ve altı dolu olur.  Bilimin gücüde buradan gelir.

Peki Doğada Altın Oran Var mı ? Bu Hipotezi Çürütebilir miyiz ?

Doğada genel olarak kusursuz dikdörtgenler beşgen gibi şeyler görünmemektedir.  Dolayısıyla bu şekilleri doğaya entegre etmek imkansızdır. Ancak altın oranla üretilen bir diğer meşhur geometri vardır ki Altın spiral bunu üretebilmek için öncelikle kısa kenardan 1 birim uzun kenardan φ birim olan bir dik dörtgen alınır.  Uzun kenarı altın orana göre bölüyoruz. Burada daha da gizemli bir durum ortaya çıkar ve altın oran nedir sorusunun cevabını da bizlere verir. bir artı bir bölü φ = φ yani altın oranın ta kendisini vermektedir. yeni oluşan dikdörtgenide aynı şekilde bölüyoruz. Kenarlara teğet geçen bir spiral çizince GOLDEN SPİRAL meydana gelmektedir. Hemen aşağıda resmi görebilirsiniz.

Altın Oran Nedir
Altın Oran Nedir

Doğa’da çok daha sık görebileceğimiz bu spiral insanlar tarafından her alanda kullanılmıştır. Ağaçlarda, meyvelerde, yapılarda, sebzelerde, kozalaklarda, arılarda, ayçiçeklerde, papatyalarda, ve tabi ki salyangoz kabuklarında kullandılar. Ancak bu hikayelerin neredeyse hiç biri altın orana uymamaktadır ve gerçeği yansıtmamaktadır.

Hatta altın orana uyabilecek bir çok eser bile uydurmadır. Mesela Davinci’nin meşhur ve kusursuz bir adamı olan Vitruvian adamının altın orana uyduğu söylenmektedir. Bu bile uydurmadır arkadaşlar. Davinci eserlerinde altın orandan dahi bahsetmemiştir. Mona Lisa da öyledir. Buna benzer global çapta bir çok eserde…

Altın oranı 1.6 yada 1.625 olarak alamayız aksi halde bir çok şey altın orana uyarlanır ve altın oran dediğimiz kavramın bir anlamı olmaz. Örneğin kozalaklarda ki 13/8 oranı 1.618 bile değildir. 1.625 i vermektedir. Bunu da altın oran sayacaksak öyleyse sonsuz sayıda 1.6’yı veren bir çok oranı saymamız gerekir ki bu da saçma olmaktadır. Burada da altın oran nedir değil sorusunun cevabından çok ne değildir sorusunu da cevaplamış oluyoruz.

Eğer bu şekilde uyarlama işlemi yapılırsa o ilahi anlamın da hiç bir anlamı kalmayacaktır. Öte yandan deniz kabuklarında ki spiralleri ele alalım.

Altın Oran Nedir
Altın oran nedir

Meşhur deniz kabuğu görsellerinin bir çok yerde altın orana uyarlandığı görülmektedir. Peki o kabuklara hiç yakından baktınız mı ? Doğa’da bulunan hiç bir deniz kabuğu altın spirale uymamaktadır. Uyuyor gibi gözükse de kimse dikkatli bakmadığı için bu şekilde kabul görür.

Ayrıca Doğa’da büyüyen hiç bir canlı altın orana göre büyümez. Niçin öyle görünüyor tarzında sorular soracağınızı tahmin ederek,  bu durumun bir çok sebebinin olduğunu açık bir dille söyleyebiliriz. Sebeplerden ilki Sahtekarlık, aslında insanları belli bir tercihe zorlayıp sonra da bunları kendileri yapmış gibi davranarak inandırmaktır. Sosyal medya da bu sahte altın oran bilgileri yada görsellere gayet bir çok veri mevcuttur ki bunların hiç biri gerçeği yansıtmamaktadır. Altın oran nedir sorusunun cevabını sanıyorum şimdi daha iyi anlıyoruz.

Dahası içerisinde yaşadığımız doğa da kusursuz değil yani her şey altın orana göre ayarlanmaz. Doğada ki her şey de çeşitlilik vardır. Hatta evrim de bu sayede işlevini sürdürmektedir. Çeşitlilik olmasa her şey bir oran içerisinde olsaydı yaşam kuvvetle buralara dek gelemezdi. Özetle doğadan alınabilecek bir çok canlı örneği belirli simetri ve oranlara sahip olabilir. Ancak bunların hiç biri kusursuz olarak tek bir sayıyı takip etmez.

İnsanlık üzerinden bir diğer örnekle ilerleyelim, insan kolunun yada bacağının toplum uzunluğunu dirsekten parmak ucuna kadar olan  uzunluğa bölersek altın oran çıkacağı iddia edilir.

Öte yandan toplam boyunuzu belden aşağı kadar olan uzunluğa bölerseniz altın oranın çıktığı iddia edilmektedir. Sevgili okurlarımız deneyiniz sonuç olarak denemek bedava biz bir çok kişi de denedik ve 1.6180339887498948**** sayısını hiç bir kişi de bulamadık. 🙂

Aynı sonuç bilimsel anlamda akademik çalışmalar yapanlar tarafından da doğrulandı. Örneğin yüzlerce deniz kabuğu üzerinde yapılan çalışmalar da kabuk büyüme oranı 1.24 ila 1.44 arasında değiştiği tespit edilmiştir.

φ Altın oran Fi sayısı bu aralıkta bile değildir.  Sadece uydurmalar bununla kalmadı DNA’nın sarmalları arasında mesafe 34 ankstrom, genişliği 21 ankstrom olup altın oranı verdiği iddia edilmiştir. Bu oran 1.618 değil 1.619 u bizlere vermektedir. Ayrıca DNA sarmalları arası mesafede 34 değil 34.86 ankstrom civarındadır. Biz bu durumu nümerologların saplantılı hallerine ve yalanlarına bağlamaktayız.

Bu durumun yanı sıra, doğa da altın oranı görmenin bazı gerçek nedenleri de vardır. Örneğin altın spiral gibi büyümeler, doğa da gördüğümüz bir çok yaygın büyümelere çok fazla benzemektedir. Tabi insanlar bu durumdan haberdar olmadıkları için ikisini bir birine çok fazla karıştırmaktadır. Deniz kabukları altın orana bağlı olarak büyümüyorlar fakat logaritmik büyüme örüntüsüne bağlı olarak büyüyorlar ve bunu takip ediyorlar.  Bu durum gayet mantıklıdır. Hangi canlı olursa olsun ilk doğduğunda ve küçükken çok hızlı büyürken yaşlandıkça büyüme hızları da yavaşlar. Bu durumda bahsettiğimiz logaritmik büyümenin ta kendisi olup altın oranla karşılaştırılmaktadır.

Önemli olan yaşadığımız Dünya üzerinde ve doğada bulunan her sayı oranının altın oran olmadığını anlamaktır. Bize bu durumun mesaj olduğunu söylemenin de bilimsel hiç bir değeri yoktur. Çok daha makul başka açıklamalar varken φ Fi altın oran sayısını ilahlaştırmanın da pek anlamı yoktur.

Ancak şu da bilinmelidir ki , φ Fi sayısı matematiksel olarak bazı konular da verimliliği de maksimize etmenin en iyi yollarından biridir. Bu alanların en başında da yayılma örüntüleri gelmektedir. Bu nedenden ötürü altın orana benzer bir çok ürün φ sayısı ile karıştırılabilmektedir. Çünkü bu benzer ürünlerin daha verimli olması ve güneş ışığından beslenmesi için daha geniş yayılması gerekmektedir. Örneğin Ayçiçek çekirdeği

Sonuç

Altın Oran Ne Demek
Altın oran nedir

Sonuç olarak doğa da altın orana uyan yada çok benzeri şeyler bulabilirsiniz. Ama bu durumda şaşırtıcı bir şey yoktur. Çünkü evrimde geriye kalanlar belli başlı şeyleri en iyi şekilde optimize eden varyasyonlardır. Bitkiler Dünya tarihi boyunca bir çok farklı yayılma örüntüleri sergilemişlerdir. Bunlar arasından yalnızca en uyumluları günümüze kadar gelebilmiştir. Dolayısıyla evrenin kendisi de algıda seçicilik filtresi yaratmaktadır. Buna bağlı olarak geriye sadece belli başlı oranlar kalmaktadır. Biz de bu durumları keşfedince özel bir anlam yüklüyoruz.

Altın oran nedir, madem bu kadar önemli ve ilahi doğa da ki her şey niçin buna uymuyor. Aslında olan şudur. Belli oranlarda φ sayısı bizlere fayda sağlamaktadır.

Burada tanım sıkıntısı da ortaya çıkmaktadır. Bir sayı diğer sayıya ne kadar yakınsa o sayıyı aynı kabul edebiliriz. Bu hararetli bir tartışma konusudur. Altın oran nedir, altın oran ne değildir. Bir birine çok yakın bu iki kavramı ayırt etmekte fayda vardır.

Doğa da ki bir çok büyüme, belli simetri ve matematik fonksiyonlarını takip etmektedir. Belli sayıları takıntı haline getirmemek en doğrusu olacaktır derken, Altın oran nedir sorusunu aklınızda soru işaretleri kalmayacak şekilde detaylarıyla paylaştık.

İlginizi çekeceğinizi düşündüğümüz ve okuyacağınızı temenni ettiğimiz bir diğer önemli konumuz

Jet Lag Nedir

Faydalanılan Kaynakça;

Wikipedia, TEDx

 

Yazıyı Oylayın

Hakkında Burak

1988 yılında İzmir’de doğan Burak ALTIPARMAK, Eskişehir Anadolu Lisesinin ardından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü tamamladıktan sonra Kamu yönetiminde liderlik algısı üzerine yüksek lisans yapmıştır. Profesyonel iş hayatına SEO danışmanı olarak başladı. Blogger, içerik pazarlama faaliyetleri gibi bir çok alanda hizmet vermesinin yanı sıra mobil uygulama geliştiricisi olarak profesyonel iş hayatına devam etmektedir. Hali hazırda React Native ile Full stack developer olarak çalışmaktadır.

Dikkatini Çekebilir

1

Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır

Deri, uzun ömürlü olmasından dolayı insan yaşamında önemli bir yer tutar. Peki gerçek deri nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.