android telefonunuzda yer acmak icin ipuclari

Android Telefonunuzda Yer Açmak İçin İpuçları

Android Telefonunuzda Yer Açmak İçin İpuçları

Android telefonlar, günümüzde birçok insanın vazgeçilmezi haline geldi. Ancak, telefonlarımızda yüklediğimiz uygulamalar, fotoğraflar ve videolar zaman içinde cihazımızda yer kaplamaya başlar. Telefonunuzda yer açmak için bazı ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

1. Kullanmadığınız Uygulamaları Silin

Telefonunuzda yüklediğiniz uygulamalar zaman içinde cihazınızda yer kaplamaya başlar. Kullanmadığınız uygulamaları silerek cihazınızda yer açabilirsiniz. Ayarlar > Uygulamalar bölümüne giderek yüklediğiniz uygulamaları görebilir ve gerektiğinde silebilirsiniz.

2. Dosyaları Bulut Depolama Hizmetlerine Taşıyın

Fotoğraf, video gibi dosyalar zamanla cihazınızda yer kaplar. Bu dosyaları bulut depolama hizmetleri gibi alternatif depolama alanlarına taşıyarak cihazınızda yer açabilirsiniz.

android yedekleme
android yedekleme

Google Drive, Dropbox gibi bulut depolama hizmetleri kullanabilirsiniz.

3. Önbelleği Temizleyin

Telefonunuzda uygulamaların önbelleği, cihazınızda yer kaplar. Ayarlar > Depolama bölümüne giderek, önbelleği temizleyebilirsiniz. Bu işlem, cihazınızda yer açmanıza yardımcı olur.

4. Kullanılmayan Dosyaları Silin

Telefonunuzda yedek dosyalar, indirilen dosyalar gibi kullanılmayan dosyalar zamanla cihazınızda yer kaplar. Bu dosyaları silerek cihazınızda yer açabilirsiniz. Dosya yöneticisi uygulamaları kullanarak cihazınızda yer kaplayan dosyaları kolayca tespit edebilirsiniz.

5. Müzik ve Podcast Dosyalarını Silin

Müzik ve podcast dosyaları, cihazınızda oldukça fazla yer kaplayabilir. Bu dosyaları silerek cihazınızda yer açabilirsiniz. Spotify, Apple Music gibi streaming hizmetlerini kullanarak, müzik ve podcast dinlemeyi tercih edebilirsiniz.

6. Uygulama Önbelleği Ayarlarını Değiştirin

Bazı uygulamalar, önbelleklerini sık sık temizlemezler. Bu durumda, uygulama önbelleği cihazınızda yer kaplayabilir. Ayarlar > Uygulamalar bölümüne giderek, uygulama önbelleği ayarlarını değiştirebilirsiniz.

7. Cihazınızı Sıfırlayın

Eğer yukarıdaki yöntemlerle cihazınızda yeterli miktarda yer açamadıysanız, cihazınızı sıfırlayarak fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Ancak, bu yöntemi uygulamadan önce, cihazınızda önemli verilerinizi yedeklemeyi unutmayın.

Yukarıdaki ipuçlarını kullanarak, Android telefonunuzda yer açabilirsiniz. Bu işlemleri düzenli olarak yaparak, cihazınızda yer açık tutabilirsiniz.

ekstra olarak bir ipucu daha vermek istiyorum. 2 numaralı maddede belirtilen drive gibi bulut sistemlere kaybolmasını istemediğiniz fotoğraf ve videoları arşivleyebilirsimiz. Mesela Google drive 10gb hafızası bulunmakta 2-3 tane gmail hesabı ile galerinizdeki bazı fotoğraf ve videoları buraya yükleyebilirsiniz. Bu da size 20-30 gb alan kazandıracaktır. Her gmail hesabının 10GB alanı bulunmaktadır.

Bize sormak istediğiniz bir soru olursa yine konu altında bulunan iletişim kutusundan ulaşabilirsiniz.

4.7/5 - (4 votes)

Hakkında Güneş

Fethiye Anadolu Lisesinin ardından, Ahi Evran/ Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden Mezun oldu. Profesyonel olarak ilk iş hayatına Yurt dışında başladıktan sonra bu süreçte blogger ve içerik pazarlama faaliyetleri, web sitesi tasarımı, blog yazarlığı ve önemli yazılımlar konusunda araştırmalar yaptı. Sonrasında bir tutku halini alan bu işe tüm enerjisinin büyük çoğunluğunu verdi. Hali hazırda birden fazla projede yer almakta olup profesyonel iş hayatına devam etmekle birlikte hobi olarak bilişim yazılım sektöründe araştırmalar yapmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir