9

Anksiyete Nedir Anksiyete Belirtileri Nelerdir

Bu gün ki yazımızda siz değerli okuyucularımızla Anksiyete nedir, anksiyete belirtileri nelerdir, tedavisi nedir gibi soruların cevaplarını detaylı bir şekilde vereceğiz. Anksiyete bozukluğunun Türkçe anlamı, kaygı bozukluğu olarak geçmektedir. Daha da detaylandıracak olursak çok genç ve orta yaştan kişilerde görülen anksiyete bozukluğunda kişinin fiziksel olarak ve somut olarak görünen bir rahatsızlığı olmaksızın duymuş olduğu endişe ve korku durumudur.

Anksiyete Çeşitleri Nelerdir

2

Anksiyete nedir diye sorduğumuz zaman kişinin duymuş olduğu her türlü huzursuzluk hissiyatını bu durumun içerisine sokmaktayız. Ölüm korkuları, fobiler, sürekli huzursuzluk, sıkıntı hali gibi durumlar. Obsesyondaysa sürekli bir takıntı hali durumları ile uğraşmak ve bu durumun getirdiği sıkıntıların tamamı anksiyete olmakla birlikte anksiyete nedir sorusunu da cevaplamış olmaktadır. Anksiyete çeşitlerine baktığımız zaman her türlü sıkıntı, takıntı, endişe durumlarını bu kategoriye dahil etmekteyiz.

Anksiyete Belirtileri Nelerdir

Anksiyete bozukluğu dediğimizde kafamızda canlandıracağımız ilk şey korkmuş bir insan olmalıdır. O insan her ne yaşıyorsa o an yaşadığı şey anksiyete bozukluğu olmaktadır. Yaygın olarak gözlerinin ve göz bebeklerinin büyümesi, akıl karışması, hızlı kalp çarpıntısı, mide bulantısı, derin nefes alma hissiyatı, sık sık idrara gitme ihtiyacı, gerginlik, el titremesi, ellerin terlemesi, gibi durumlar yaygın olarak anksiyete belirtilerini göstermektedir.

Anksiyete Neden Olur

Vücüdümuzun bizlere göndermiş olduğu yanlış bir alarmdır. Güzel bir örnekle açıklayacak olursak eğer, gece arabamızın alarmı bir anda çalıyor, korku ve kaygıyla bakıyoruz ki bir köpek dokunmuş vucudumuz bir anda alarm veriyor. Bir diğer örnekse asansör de kalıyoruz korku ve endişeye kapılıyoruz, Özeten hayatımızın genç,orta yada ileri evresinde anksiyete ile mücadele etmek zorunda kalabiliriz.

Anksiyete Hangi Hastalıklarla Birlikte Görülür

Temel sorun işin aslı tavuk mu yumurtadan çıkar; Yumurta mı tavuktan çıkar bunu bilmektir. Kalp hastalıkları, kalp çarpıntıları stres kaynaklı tansiyon hastalıkları, akciğer hastalıkları gibi bir çok tanıyla gelen insanlar incelediğinde anksiyete görüldüğü ortaya çıkmıştır. Korkular kaygılar sıkıntılar anksiyetiyi ortaya çıkardığı gibi, anksiyete kaynaklı bu hastalıkların da ortaya çıktığı görülmüştür.

Anksiyete Yaşamı Nasıl Etkiler
1 2
https://nedirnasil.org

Anksiyete bozukluğu sosyal hayatımızı ciddi anlamda etkiler, İnsanlar arası ilişkilerimizi etkiler, insanlar benim hakkımda ne düşünür, niye beğenmiyorlar, hiç mi sevenim yok gibi kaygı ve takıntı kaynaklı durumlarla yaşamımız doğrudan etkilenir. Anksiyete bozukluğu yaşamımızı sınırlar. Bakmışız ki hiç bir yere gidemiyoruz, hiç bir şey yapamıyoruz. İşte bu yüzden anksiyete bozukluğu hayatımıza sınırlar ve kısıtlar koyan bir hastalıktır.

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Temel olarak terapilerde amaç kişinin bu durumla baş etmesini sağlamaktır. Anksiyete korku yaratır ve hayatımız sınırlanırsa hiç bir şey yapamayız. Bu neden den ötürü bu hastalığın korkulacak bir şey olmadığını anlatmak terapilerin temel amacıdır. Ankisyete olan kişilere telkinler verilerek bu hastalığa çözüm olunabilir. Kişilerde bu durumlardan zarar görmeyeceğini anladığında tedavi sonuç vermeye başlamış demektir. Kişiye sonuna dek destek sağlamak, yapabileceğini göstermek, durumlardan zarar görmeyeceğini sağlamak terapilerde ayrıca temel amaçtır.

Anksiyete Tetikleyen Faktörler
 • Hayatımızda olan her şeyi kontrol altında tutmaya çalışmak
 • Aşırı kafein kullanımı
 • Düzensiz olmak
 • Her şeyin altında bir şey aramak
 • Düzensiz uyku uyumak
 • Hareketsiz bir yaşam tarzını belirlemek
 • Herkesi memnun etmeye çalışmak
 • Yaşanan bir durumu sürekli kafaya takmak
 • Mobbinge maruz kalmak
 • Çevresel stres etkileri
 • Genetik faktörler
 • Beynin kimyasında yaşanan bozulmalar
 • Aşırı alkol ve sigara kullanımları
Anksiyete Çeşitleri Nelerdir
4

Anksiyete nedir sorusunun cevabını detaylı olarak anlattıktan sonra şimdide anksiyete çeşitlerine bakalım

Yaygın Anksiyete: Halk dilinde çok fevri ve evhamlı dediğimiz insanları bu gruba dahil ederiz. Yaşadıkları ve bekledikleri her şey de olabilecek her şeyin en kötüsünü düşünürler. Hayatın akışında olabilecek, ilişki, iş, para gibi durumları çok fazla abartırlar

Fobi : Günlük hayatımızda ve iş mülakatları dahil olmak üzere, çok tanıdık bir kelime olan fobi, aşırı derecede korku durumudur. Fobileri olan insanlar fobilerin onlara zarar vermeyeceğini bilseler de durum karşısında aşırı tepki verirler.

Panik atak: Hayatın akışında herhangi bir tehdid olmasa da insanların kendini saldırıya uğramış olarak nitelendirir. Nabız, kalp, nefes alış verişlerinde aşırı olarak yükselişler meydana gelir. Bir dakika dan bir kaç saate kadar süren bu durumun devam etmesi durumunda tıbbi bir kuruluşa başvurmak gerekmektedir.

Saplantı: Takıntı hali, Sürekli olarak el yıkamak, kapı kilitli mi sürekli kontrol etmek, ateşin altını kontrol etmek, sürekli olarak düzenli olmaya çalışmak saplantıya örnek olarak verilebilir. Bu kişiler bu yüzden gündelik hayatta diğer işlerini aksatırlar

Sonuç

Anksiyete nedir sorusunun cevabını detaylı olarak siz değerli okuyucularımıza açıkladık. Sizce anksiyete nedir daha önce bu belirtileri yaşadınız mı ? Yaşadıysanız yorumlara siz değerli okuyucularımızı bekliyoruz.

Yazıyı Oylayın

Hakkında Burak

1988 yılında İzmir’de doğan Burak ALTIPARMAK, Eskişehir Anadolu Lisesinin ardından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü tamamladıktan sonra Kamu yönetiminde liderlik algısı üzerine yüksek lisans yapmıştır. Profesyonel iş hayatına SEO danışmanı olarak başladı. Blogger, içerik pazarlama faaliyetleri gibi bir çok alanda hizmet vermesinin yanı sıra mobil uygulama geliştiricisi olarak profesyonel iş hayatına devam etmektedir. Hali hazırda React Native ile Full stack developer olarak çalışmaktadır.

Dikkatini Çekebilir

metaverse nedir

Metaverse Nedir ? İnternetin Yerini Alacak Teknoloji

Metaverse nedir ? Bu evrendeki gözlerinizi kapatın ve metaverse evreninde gözlerinizi açın. Gördüklerimiz  2021’in son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.