Beyazlar Kaç Derecede Yıkanır
Beyazlar Kaç Derecede Yıkanır

Beyazlar Kaç Derecede Yıkanır

Beyazlar kaç derecede yıkanır diyorsanız sizin için hazırladığımız beyaz çamaşırları yıkama rehberini okuduktan sonra sorularınıza yanıt bularak bazı püf noktalarını öğreneceksiniz.

Çamaşır yıkamanın püf noktası neyi kaç derecede yıkayacağınızı bilmenizden geçiyor. Makineye attığınız çamaşırlar için uygun sıcaklığı seçmezseniz ya lekeler çıkmamış halde alırsınız yada birkaç beden küçülmüş olarak alırsınız. Günümüzde bazı makineler kumaşın yapısını anlayarak ona uygun sıcaklığı otomatik olarak ayarlasa da eski tip makinelerde su sıcaklığı (program) ve makine devrini kendiniz seçmeniz gerekmektedir.

Çamaşırlarınızı uygun sıcaklıkta yıkamak, kıyafetlerin çekmemesi için veya lekelerim çıkması için çok önemlidir. Misal bir yünlü kazağı yüksek sıcaklıkta yıkarsanız bir daha giyinemeyebilirsiniz. Bu yüzden beyazlar kaç derecede yıkanır sorusunun cevabını öğrendiğinizde artık gönül rahatlığı ile çalıştırabilirsiniz.

Beyazlar kaç derecede hangi yıkanır?

Beyazlar kaç derece hangi programda yıkanır diyecek olursanız, öncelikle beyazlarınızın kumaş yapısına bakmanız gerekir. Yıkama derecesini buna göre ayarlayacağız. Her kıyafetin aslında kendine has yapısı vardır ve etiketinde kaç derecede yıkanması gerektiğini belirtir.

Genellikle hassas yapısı olmayan dayanıklı beyaz çamaşırlar kirlerin çıkması için yüksek derece yıkanmaktadır. Havlu gibi yada iç çamaşırlarınız gibi kıyafetlerin hijyen sağlaması için yüksek sıcaklıkta yıkanmaktadır.

“Beyazlar kaç derecede yıkanırsa kirleri en iyi şekilde çıkarır?” Diyecek olursanız, kirler çok fazla ise öncelikle kirlerin üzerine deterjan dökerek kirlerin biraz yumuşamasını sağlayın.

Yıkayacağınız beyazlar yün yada ipekli kumaş ise daha narin kumaş yapısı olmasından dolayı çekme riskine karşı 30 derece sıcaklıkta yıkanması gerekmektedir. Aksi halde kötü sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Beyazlar En İyi Hangi Programda Yıkanır

Normal olarak beyazları 600 derecede yıkabiliriz ancak ipekli ve yün gibi çekme yapan kıyafetleri 40 derece sıcaklık yeterli olacaktır. Eğer kirlerin çıkmayacağını düşünüyorsanız birkaç saat önce soğuk suda deterjan dökerek bekletin ve kirlerin yumuşamasını sağlayın. Ayrıca devir olarak 600 devir yeterli olacaktır.

Beyazlar 40 derecede yıkanır mı?

Eğer beyaz çamaşırlar çok kirli değilse veya daha önce kirleri yumuşatsın diye ıslattıysanız pamuklu kıyafetleri 40 derecede yıkatabilirsiniz. Kumaş türü narin ve ipekli yapıya sahip ise 30 derecede yıkatabilirsiniz. Hijyenik olması açısından 60 derecede yıkama tavsiye edilmektedir. Tabi eğer çıkmayan lekeler varsa dayanıklı çamaşırlar için yıkama derecesi 90 derecedir.

Beyazlar 60 derece de çeker mi?

Kiri en fazla gösteren kıyafetler şüphesiz beyazlardır. Bu sebeple narin kıyafet değilse 60 derecede yıkanabilir. Ancak 60 derecede yıkama tüm beyazlar için tavsiye edilmez. Narin kıyafetler yıpranmasına veya çekmesine sebep olabilir.

Beyazların bembeyaz olması için ne yapmalı?

Eğer ufak bir çocuğumuz varsa yada zamanla sararan beyazlarınız varsa, beyazların bembeyaz olması için karbonattan yardım alabilirsiniz. Bunun için çamaşır makinesi deterjan haznesine 1 kaşık toz karbonat atabilirsiniz. Böylelikle çamaşırlarınız daha temiz yıkanacaktır. Temizliklerde sıklıkla kullanılan karbonatın çamaşır makinesine bilinen bir zararı yoktur. Ayrıca inatçı lekeniz varsa, kirliyi makineye atmadan önce lekenin üzerine karbonat ve birkaç damla limon ilave edin ve ovar gibi iyice yedirin daha sonra çamaşır makinesine atabilirsiniz.

Beyazlar Kaç Devirde Sıkılır

Beyazlar kaç derecede yıkanır sorusu kadar önemli diğer bir soru da beyazlar kaç devirde sıkılır olacaktır. 600 devir ile 1200 devir arasında bir seçim yapabilirsiniz ancak çamaşırlarınız yüksek devirde yıkanırsa çok kırışacaktır. Beyazlar için, ideal sıkma devri 600’dür.

Havlu Kaç Derecede Yıkanır

Havlu bornoz kaç derecede yıkanır sorusuna gelecek olursak, narin bir yapısı olmadığından hijyen amaçlı 60 derecede yıkatabilirsiniz. Özellikle ortak kullanımda olan el ve yüz havlularını özellikle 60 derecede yıkatabilirsiniz.

İçeriğimize burada son verirken, ilginizi çekeceğini düşündüğümüz diğer içeriklerimiz;

Robotik Kodlama Nedir ?

Toxic İlişki Ne Demek ?

Freelancer Ne Demek ?

Faydalanılan kaynakça; Phyton nedir ?

Bizi sosyal medyadan takip ederek güncel içeriklerimize anında ulaşabilirsiniz; 

Telegram⇒ https://t.me/nedirnasil

İnstagram⇒ https://instagram.com/nedir_nasil?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Twitter ⇒ @nedirnasil_org

Yazıyı Oylayın

Hakkında Güneş

Fethiye Anadolu Lisesinin ardından,  Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden Mezun oldu. Profesyonel olarak ilk iş hayatına Yurtdışında başladıktan sonra bu süreçte blogger ve içerik pazarlama faaliyetleri, web sitesi tasarımı, blog  yazarlığı ve önemli yazılımlar konusunda araştırmalar yaptı. Sonrasında bir tutku halini alan bu işe tüm enerjisinin büyük çoğunluğunu verdi. Hali hazırda birden fazla projede  yer almakta olup profesyonel iş hayatına devam etmektedir.

Dikkatini Çekebilir

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

İdrar yolu enfeksiyonu geçiren bir kişi çok fazla huzursuzluk ve isteksizlik yaşayabilir. Bu sebeple enfeksiyon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.