Bioenerji Nedir
Bioenerji ne demek

Bioenerji Nedir ? Bioenerji Hakkında Bilmedikleriniz

Albert Einstein’ın da söylediği gibi ” Her şey enerjidir.” sözüyle içeriğimize başlamak en doğru cümle olacaktır.

Bioenerji Nedir ?

Bioenerji nedir ? sorusunun en net cevabı hayat enerjisidir. Hepimizin vücudunda olan bir enerji olup bunun akışını sağlayan kanallarda çakralardır. Bioenerji tepe çakrasından girerek kanallar aracılığıyla tüm vücudu dolaşmaktadır. Tıkalı olan kanallar varsa bu kanallardan bioenerji alınamamaktadır. Bioenerji’nin temel amacı da bu kanalları açarak kozmik enerjinin bütün vücutta dolaşmasını sağlamaktır.

Nasıl ki kanımız damarlarımız da dolaşıyorsa çakralar da kanallarda dolaşmaktadır. Tepe noktamızdan giren enerji 7 ana çakramızda kanallar vasıtasıyla dolaştıktan sonra vücudumuzdan çıkmaktadır. Bunun haricinde bir takım tali çakralarda vücudumuz da bulunmakta ve şifa olmaktadır.

Bioenerji özellikle reiki olarak duyulan ve bilinen bir kavramdır. Bazen çok yararlanılan bazen de bilinmediği için çok korkulan bir kavramdır.

Bioenerji nedir bir zararı olur mu tarzında bir çok türde gelen soruların cevabı tüm içtenlikle hayır olacaktır. Bu durumun temel sebebiyse bioenerji’nin  literatürde bütüncül tıbbın içerisinde kendisine yer bulmuş bir kavram olmasından kaynaklanmaktadır.

Kainatın enerjiden ibaret olduğunu söyleyen Albert Einstein ve Kuantum fizikçileri her şeyin bir enerji olduğunu kanıtlamışlardır. Dolayısıyla Bioenerji yani yaşam enerjisi objektif verilere dayandırılan, bilim tarafından kanıtlanmış bir olgudur.

Bioenerji’nin insan üzerinde kullanılması ve insana pozitif bir perspektif kazandırması eğitim gerektirmektedir.

Yaşam enerjimizin yüksek olması hayatımızın her evresinde her şeyin güzel olacağını bizlere göstermektedir. Öte yandan Cenabı Allah, Yaprak bile benim iznim olmadan kımıldamaz demektedir. Dolayısıyla Allah bize enerjisini göndermeden hiç bir canlı yaşayamaz demek yerinde olacaktır. Bioenerji nedir, bioenerji ne demek, bioenerji nasıl hissedilir başka bir deyişle yaşam enerjisi, bioenerji, reiki gibi  terimlerin her birine tek tek değineceğiz.

Bir çoğumuzun tanık olduğu güzel bir örnekle içeriğimize devam edelim. Anneannem, Çiçekleriyle konuşur, Onlara şarkılar söyler, onlarla evinde beslediği canlılar gibi interaktif iletişim kurardı. Bir başka arkadaşının da toprağında tutmuyor olmaz dediği çiçekler onun evinde ve toprağında renk renk açardı.  Hz. Mevlana’da bu durumu çok güzel açıklamaktadır. ”Ey kardeşim sen düşünceden ibaretsin gerisi et ve kemiksin gül düşünürsen gülistan diken düşünürsen dikenliksin.” Doğal olarak çiçeğinize sevgi duyarsanız çiçekte bir enerjidir. Dolayısıyla düşünce de bizim göremediğimiz bir enerjidir.

Evren bir biriyle sürekli olarak iletişim halindedir.

Hepimizin enerjiden ibaret olduğu yalnızca enerji yoğunluklarımız farklılığı da bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Örneğin sıkılaşmış enerji masayı oluştururken, seyreltilmiş enerji havayı, gözle görünmeyen enerjimiz de ruhsal boyutumuzu oluşturmaktadır. Doğal olarak ne düşünürsek ona dönüşüyoruz. Çiçek dilini bilmesek de, hayvan dilini bilmesek de, yada karşımız da bulunan insanla konuşmasak bile zihinlerimiz bir biriyle enerji yoluyla etkileşim haline girerek o kişinin ne düşündüğünü konuşmadan hissedebilmemiz de bioenerji’den  kaynaklanmaktadır.

Bioenerji Ne Demek ?

Bioenerji Nedir
Bioenerji Nedir

Bioenerji ne demek, Albert Einstein bir yana dursun Literatürde de ilk kez Prag’da Charles Üniversitesinde Profesör Doktor Zdenek Rejdak tarafından kullanılmıştır.

Bioenerji terimini ”Kişinin doğal enerjisini sağlayan,  yaşamsal enerjilerinin bütünü” olarak tanımlamıştır.

Bioenerji’nin kelime olarak anlamı da yaşam enerjisine eş değerdir.

Biyolojiden de bildiğimiz üzere Bio: Hayat, canlı yaşamı anlamını taşırken; Enerjide  hücre, hatta organizmalarda var olan aktif güç olarak tanımlanmaktadır.

Yapılan bilimsel araştırmaların sonucunda varlığı kanıtlanmış olup Dünya üzerinde yaşayan her canlıda var olan bir enerjidir.

Bio enerji = Yaşam enerjisidir. Bu terimi literatüre kazandıran ve ortaya atan kişi Avusturyalı Tıpçı Wilhelm Reich olmuştur.

Bioenerji nedir, sorusunun cevaplarını farklı örneklerle siz değerli okurlarımıza verdik. Peki,

Bioenerji Nedir Sorusunun Ardından Ne Değildir Sorusuna Cevabımızı Verelim.

 • Bioenerji batıl inanç değildir.
 • Tek olarak bir tedavi şeklinde uygulanamaz
 • Tek başına negatif yada pozitif enerji aktarım yöntemi değil.

İlginizi Çekecek Bir Diğer Konu

Jet lag nedir ?

Vücuttaki Çakralar Ne İşe Yarar ?

Bioenerji Nedir
Bioenerji Nedir

Vücutta 7 adet en bilindik çakra olduğuna ve tali çakralarında varlığının  bilindiğine hemen yazımızın başında bahsetmiştik.  Bunların en bilindikleri,

 • Tepe çakrası
 • Alın çakrası
 • Boğaz çakrası
 • Kalp çakrası
 • Alt karın çakrası
 • Mide çakrası
 • Kök çakrası

Bahsettiğimiz bu çakralar temel çakralar ve güç çakrası olduğu için herhangi bir tanesinin tıkanması durumunda o çakranın beslediği organlarımız ve bazı salgı bezleri iyi çalışamamaktadır. Öte yandan bunların iyi çalışmaması hastalıklara neden olmaktadır.

Bu çakraların bioenerji terapisti tarafından temizlenmesi ve açılması hali hazırda bu durumda önem arz etmektedir. Tepe çakramızdan giren kozmik enerji diğer alt çakralarımızı dolaşıp kök çakramızdan çıkmaktadır.

Bioenerji’nin diğer enerji dallarına göre en büyük özelliği ve farkı tek bir noktaya değil bütün vücuda bütünsel olarak odaklanmasıdır. 

Bioenerjiyle ilgili özellikle değinmek istediğimiz bir diğer noktada canlı olarak her bir birey enerji barındırmaktadır. Bu enerjinin doğru ve sistematik olarak kullanılması için bazı öğretilerin olması gerekmektedir. Bu öğretiler ve diğer bir takım bilgiler harmanlanarak bioenerji bir şifa enerjisine dönüştürülmektedir.

Bir bioenerji seansı ortalama 45 dakika sürmektedir.

 • Hastanın öncelikle enerji ile tanıştırma aşaması ayakta gerçekleşmektedir.
 • Daha sonrasındaysa hasta sırt üstü yatırılarak negatif enerjilerden temizlenmektedir. O ana kadar vücutta ki birikmiş enerjiler, blokeli kanallar, stres hava kirliliği, üzüntü ve aklınıza gelebilecek vücutta biriken tüm negatif enerjinin vücuttan süpürülme yöntemiyle egale edilmesi durumu söz konusu olmaktadır.
 • Üçüncü aşamada blokeli olan çakraların kanalları açılmaktadır.  Bu çalışmaların her aşaması 10 ila 15 dakika arasında sürmektedir.

Daha sonrasında temizlenmiş, arınmış ve çakraları açılmış vücuda hayat enerjisi yüklenmektedir. Bu çalışmalar tek başına yeterli olmayıp aura bedeni düzeltilir ve ilk seans sonlandırılır. Ortalama 45 dakika süren bu seans da verilen enerji 72 saat sürmektedir.

Bilinç altımızda ki bir takım şeyler bizi ve hayatımızı doğrudan etkileyebilmektedir. Alacağımız kararlar, gelecek kararlarımız, bir takım tabularımız negatif olarak bizi ve hayatımızı etkilemektedir.

Etrafımız da kulak misafiri olduğumuz bir takım sorulara da şahit olmaktayız. Hep ben mutsuz oluyorum, bir başkası bunu yapabiliyor ben yapamıyorum yada bir şeyleri yapmaya çalışıyorum istediğim şey olmuyor gibi ,

Bunları temizlemek mümkün mü acaba diye sorduğunuzu düşünerekten cevabımız evet mümkündür olacaktır.

Daha da detaylandırırsak aslında bilinç altı Yaradanın bizlere vermiş olduğu büyük bir hazine ve harddisktir. Gerek Anne karnından gerekse genlerden gelen tüm kayıtlar burada tutulmaktadır. Buna bağlı olarak bioenerji uzmanlığı eğitimlerinde de terapistlere bilinç altına yönelik zihni yönetmeye yönelik eğitimler de verilmektedir.

Bilinç altınızı yönetemediğiniz zaman korku ve kaygılarınızı dönüştürmediğiniz zaman arındırma ve temizleme kavramı vardır ancak daha çok burada duygu dönüştürülmektedir. Yani negatif duygu pozitif duyguya dönüştürülmektedir.

Düşünce dönüştürülmediği zaman şifalanmada kalıcı olmayacaktır.  Dolayısyıla öncelikle negatif enerjilerden arınıp daha temiz duygulara geçiş yapılması ve pozitif duyguların bilince yerleştirilmesi ve kodlanması çok daha başarılı sonuçlar verecektir.

Bioenerji nedir sorumuza cevabımızı verdiğimize göre,

Bioenerji Ne Zaman Ve Kimlere Uygulanır ?
Bioenerji Nedir
Bioenerji ne demek

Bu arada siz değerli okurlarımızın bilmesini istediğimiz bir diğer hususta bioenerji’nin tüm canlılara uygulanabilecek bir enerji türü olduğunu bilmeniz de fayda vardır.

Enerji tedavi sırasında ve tedavi sonrasında kullanılmaktadır. Örneğin bir ameliyat yaşanacaksa ameliyat öncesinde vücudu hazırlamak ve ameliyata hazır bir vücutla girmek çok önemlidir. Gerek ameliyatı gerekse iyileşme sürecini pozitif anlamda etkileyen bir süreçtir.

Bioenerji’yi yalnızca hastalık sürecinde uygulanacak bir tedavi yöntemi gibi görmekte son derece yanlış bir durumdur. Sınav öncesi öğrencilerde kaygı ve endişeyi azaltmak ve mümkünse sonlandırmak içinde kullanılmaktadır. Bunun haricinde sporcular da müsabaka öncesi bireysel sporlarda vücut dinginliğini sağlamak ve hücre yenilenmesine katkıda bulunmak için de kullanılan bir uygulamadır.

Dünyada Bioenerji Nasıl Uygulanmaktadır.

Dünyada bioenerji, bioenerji terapistleri sağlık kuruluşlarında doktorlara yardım etmek amacıyla tanımlanmaktadır. Tedavi öncesi, tedavi sırasında ve sonrasında hastalara yardım için enerji vermektedirler. Bioenerji bütünsel bir enerjidir. Tüm vücudu etkisi altına alan bir enerji olduğu için her aşama da çok etkili ve önemli bir yöntemdir.

Bioenerji nedir, bioenerji ne demek, bioenerji nasıl hissedilir gibi soruların cevabını vermiş bulunmaktayız. Değerli yorumlarınızı bizlerle paylaşmanız bizleri mutlu edecektir.

Faydalanılan Kaynaklar; Wikipedia, Reiki ¹

 

 

Yazıyı Oylayın

Hakkında Güneş

Fethiye Anadolu Lisesinin ardından,  Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden Mezun oldu. Profesyonel olarak ilk iş hayatına Yurtdışında başladıktan sonra bu süreçte blogger ve içerik pazarlama faaliyetleri, web sitesi tasarımı, blog  yazarlığı ve önemli yazılımlar konusunda araştırmalar yaptı. Sonrasında bir tutku halini alan bu işe tüm enerjisinin büyük çoğunluğunu verdi. Hali hazırda birden fazla projede  yer almakta olup profesyonel iş hayatına devam etmektedir.

Dikkatini Çekebilir

Freelancer Ne Demek

Freelancer Ne Demek ? A’dan Z’ye Freelancer Rehberi

Freelancer ne demek ? Hiç büyüdüğümde Freelancer olmak istiyorum hayalimdeki iş modeli serbest çalışanlık diyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.