diksiyon nedir
diksiyon nedir

Diksiyon Nedir ? 4 Basit Yöntemle Diksiyonunu Düzelt

Diksiyon nedir, diksiyon önemi nedir ? Güzel ve etkili konuşmak insana neler kazandırır ? Bu üç konu başlığına odaklanarak farklı perspektiflerden siz değerli okurlarımıza bilgiler vereceğiz.

İnsanın ne söylediği kadar nasıl söylediği de önemlidir. Ses tonu ifade biçimi, vurguları, jest ve mimikleri çoğu zaman konuşulanların önüne geçer. Başka bir deyişle konuşulanları anlamlandıran ses tonu, vurgular ve söyleniş biçimidir.

Dili sanat gibi estetik bir biçimde kullanmak ve kelimelere dökmek. Bu konuşma sanatının adı diksiyondur.  Peki diksiyon nedir ? Dilimizde ki Fransızca kökenli ifadelerden biridir. Diksiyon konuşma esnasında duygu ve düşünceleri doğru aktarabilmek için ses uyumu, söyleniş şekli, vurgu ve tonlamaları doğru yerde kullanma sanatıdır.

Diksiyon tüm bilgi birikimin yanında uzun süre çalışma gerektirmektedir.

Uzun Çalışmalar sonucunda diksiyonu düzeltmek bireye bir çok şey kazandırır. Diksiyon anlatılmak istenen bir konuyu doğru olarak ifade edilmesinde rol oynar. Doğru ifade etme sayesinde ortaya çıkacak olan yanlış anlaşılmalarda ortadan kalkmış olmaktadır.

Diksiyon, iletilmek istenen mesajı anlaşılır ve net bir şekilde iletilmesinde oldukça kolaylık sağlar.

Bakıldığı zaman güzel ve etkili konuşmak geçmişten günümüze kadar çok kıymetli ve önemli olmuştur. Diksiyon, bizleri hayata sunan en önemli yönümüzdür. Diksiyonumuz ne kadar iyi olursa özelliklerimizi ve niteliklerimizi karşımızda ki bireylere bir o kadar kolay aktarabiliriz.

Kendimizi ne kadar iyi ifade edebilir ve anlatabilirsek o kadar başarılı olabiliriz. Bu yüzden kendimizi en iyi şekilde ifade edebilmenin en iyi yoludur diksiyon.

İyi Bir Diksiyon İçin Ne Yapmalıyız ?

diksiyon nedir
diksiyon nedir

İyi bir diksiyon için yapılması gerekenler, Diksiyon nedir ? Seslerin kelimelerin ve vurguların anlamlarını taşıdıkları duyguların hakkını vererek kullanma biçimini ifade eder. Açık ve anlaşılır konuşma şeklidir. Söylenen her sözün ifade edilmek istenen her duygunun etkili olabilmesi için ses tonu, sesin ahengi, jest ve mimiklerin tamamı uygun olması gerekir. Konuşulacak her konuya, kelime birikimine, dile ve davranışa göre diksiyon şekillenmektedir.

İyi bir diksiyon için öncelikle farkındalık çok büyük önem arz etmektedir.  Biz kimiz ? Nasıl Konuşuyoruz ? Bu soruları kendimize sormalıyız. Genel olarak hemen hemen her insan alışkanlıklarıyla konuşur. Ailemiz, çevremiz, ortamımıza göre bir konuşma şekli evrilir. Öncelikle bu konuşma şeklinin farkına varmamız ve bilmemiz gerekmektedir.

Diksiyonun en önemli anahtar kelimelerinden bir diğeri bilgili olmaktır. Bilgi nedir peki ? Bize göre Dünyanın en büyük gücüdür. Diksiyon açısından bakıldığı zamansa kelimeler nasıl söylenmeli, özel kelimeler nasıl okunur bu ve bunun gibi her bir değeri öğrenmeliyiz ve bilgi sahibi olmalıyız.

Diksiyon konusunda belki de en çok zorlanılan ve çalışmalar esnasında atlanılan bir diğer önemli özellik uygulamadır.

Yukarıda bahsettiğimiz iki kavramı da biliriz ve farkındayızdır. Ancak uygulayamayız. Dolayısıyla bizleri birisinin çok iyi dinleyip gerekli uyarılarda bulunması diksiyonumuzun gelişmesi için oldukça önemlidir.

Kimler Diksiyon Eğitimi Almalı ?

diksiyon nedir
diksiyon nedir

Mesleğimizde ve işimizde gelişebilmenin ve statü atlamanın en temel yolu iyi bir diksiyona sahip olmaktır. Avukat olabilirsiniz, Öğretmen olabilirsiniz, Doktor olabilirsiniz, Özel sektörde çalışabilirsiniz yada öğrenci olabilirsiniz hangi mesleği yaparsanız yapın güçlü bir iletişime her zaman ihtiyaç vardır.

Her birimizin çok özel ve önemli değerli yönleri vardır. Bu özel ve değerli yönleri iyi ifade edebilmek içinse iyi bir diksiyona ihtiyacımız vardır. Diksiyon nedir ? Bu tanımı yaptığımıza göre şimdide;

Diksiyon eğitimine nasıl başlamalıyız ?

Kendimizi konuşmaya yeni başlamış bir bebek gibi yada konuşmaya yeni başlamış bir kişi olarak düşünmeliyiz. Bir bebek büyürken bilinçli olarak büyümez çevresinden etkilendiği şekilde konuşma şekli oluşur. Diksiyon eğitimi almaya karar veren bir bireyse bilinçlidir.

Bir bebek gibi hiç bir şey bilmiyormuşçasına neleri yapmamız gerektiğini çok iyi öğrenmeli ve onları uygulamalıyız.

Eğer konuşma hususunda fabrika ayarlarımıza dönüp sıfırdan başlarsak çok rahat edebiliriz ve bu durumda evrensel diksiyon kurallarını da çok iyi uygularız. Öte yandan dilimize özgü diksiyon kuralları konusunda çok kolay aksiyon alır ve hayata yepyeni biri olarak tekrardan başlayabiliriz.

Konuşmamızı Geliştirmek İçin Ne Yapmalıyız ?

diksiyon nedir
diksiyon nedir

Bu sorunun cevabının sonunun olmadığını söylesek haksız olmayız. Her zaman çok daha iyi konuşma yolları vardır.

Kendimize öncelikle şu soruyu sormalıyız, kendimize ait ses tınısını kullanıyor muyuz ? Bu soru diksiyon açısından çok önemli bir sorudur.

Sesimizi geliştirdiğimiz zaman otomatik olarak harfler ve kelimeler ağzımızdan çok daha güzel dökülür. Kelimeler ve harflerin ağzımızdan çok güzel çıkması bizleri daha etkili ve efektif hale getirir. Bu yüzden çalışmalar yapmak çok önemlidir. Örneğin kendi sesimizi kaydedip dinleyebiliriz. Kendi sesimizi dinlemek çok önemli olduğu gibi çevremizdekilere de kendimizi dinletip kendimize yönelik öz eleştiriler yapmak diksiyon hususunda çok büyük önem arz eder. Ancak bu durum bazen kolay olmamaktadır. Birinin bizleri dinlediğini bilmek ve onların bizleri eleştirmesi bazen çok kolay olmaz hatta kendimizi dinlerken bile zorlanırız.

Konuşmamızı ve diksiyonumuzu geliştirmek istiyorsak kendimizi dinlemeliyiz ve dinletmeliyiz.

Diksiyon dediğimiz zaman çoğu zaman ağzımızdan çıkan sesler aklımıza gelir. Bu durumu bu kadar spesifik hale getirmeyip bedenimizi de düşünelim. Bedenimizin de bir diksiyonu vardır ve bunu da geliştirmeye özen göstermeliyiz.

Ayrıca diksiyon dediğimiz zaman duygularınızı da düşünmelisiniz. Duygularınızın da bir diksiyonu olduğunu unutmamalısınız.

Örneğin bir sunum yapacaksınız konuşmaya başlamadan önce evrensel diksiyon kurallarını aklımıza getirmeniz gerekmektedir. Bu durumun yanında bizim dilimize ait geleneksel diksiyon kurallarını ve dil bilgisi kurallarını hatırlamanız da sizlere fayda sağlayacaktır. Her iki durumun yanında duygularınızı da yönetebilirseniz eğer diksiyonunuz sürekli olarak gelişecektir.

Çekingen insanlar ve öz güveni oldukça yüksek insanlar olarak toplumuzu sınıflandıralım. Sizlerde zaman zaman çekingenlik gösteriyor olabilirsiniz. Sizlerin de mutlaka öz güveninizin yüksek olduğu konular vardır. O konuları ön plana çıkarabilmek için iyi bir diksiyona ihtiyacımız vardır. İyi bir diksiyon öz güvenimizi de ortaya çıkarır ve kendimizi çok daha iyi ifade edebiliriz.

Hemen hemen neredeyse bütün korkularımızın nedeni kendimizi iyi ifade edememektir. Kendimizi iyi ifade etmeyi bilmeli ve ne yapacağımızı öğrenmeliyiz.

Topluluk önünde bir konuşma yapmadan önce çekingen davranmak son derece önemli bir konudur. Çünkü bir çok insanın bizi dinlediğini bilmek onların karşısında konuşmak o kadar kolay değildir. Fakat ne yapacağımızı bilirsek, hangi adımları atacağımızı bilirsek, kendimize ait önemli özellikleri nasıl ortaya çıkaracağımızı bilirsek en önemlisi de diksiyonumuzu geliştirirsek çekingenlik diye bir şey kalmayacaktır.

Hiç bir şeyden çekinmemize gerek yok yeter ki ne yapmamız gerektiğini bilelim. Diksiyonun yanında diğer eğitimlere de önem verip başka yönlerden de kendimizi geliştirebilirsek hayattaki önceliğimiz farklı olur.

Yazımıza burada son verirken diksiyon nedir ? Diksiyonun önemi konusuna farklı yönlerden oldukça etkili bir biçimde değindik.

Beğenerek okuyacağınızı düşündüğümüz bir diğer konumuz; 

Girişimcilik Nedir ?

Siz değerli okurlarımıza girişimcilik konusunda farklı bir perspektif ve pencere açacağız. Belki de girişimcilik konusunda okuduğunuz hiç bir yazı izlediğiniz hiç bir video da bu yaklaşımı bulamayacaksınız. Girişimcilik nedir bu kelimenin tanımını örneklerle verirken hayatımızın girişimcilik olduğunu ve girişimcilik nedir ? Bu sorunun cevabı hususunda aklınızda hiç bir soru işareti bırakmayacağımızı temenni ederek yazımıza başlayalım.

Diksiyon Nedir ?

Yazıyı Oylayın

Hakkında Burak

1988 yılında İzmir’de doğan Burak ALTIPARMAK, Eskişehir Anadolu Lisesinin ardından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü tamamladıktan sonra Kamu yönetiminde liderlik algısı üzerine yüksek lisans yapmıştır. Profesyonel iş hayatına SEO danışmanı olarak başladı. Blogger, içerik pazarlama faaliyetleri gibi bir çok alanda hizmet vermesinin yanı sıra mobil uygulama geliştiricisi olarak profesyonel iş hayatına devam etmektedir. Hali hazırda React Native ile Full stack developer olarak çalışmaktadır.

Dikkatini Çekebilir

1

Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır

Deri, uzun ömürlü olmasından dolayı insan yaşamında önemli bir yer tutar. Peki gerçek deri nasıl …

4 Yorumlar

  1. Harika bir yazı olmuş gerçekten verim alıcı bir yazı elinize saglık

  2. Harika bir konu olmuş. Elinize sağlık

  3. Hüseyin Aktürk

    İçerikleriniz oldukça kaliteli devamını bekliyoruz

  4. Sayenizde diksyonum düzeldi elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.