e ticaret nasıl yapılır
e ticaret nasıl yapılır

15 Günde E Ticaret Nasıl Yapılır ?

E Ticaret Nasıl Yapılır ?

15 günde e ticaret nasıl yapılır? Siz değerli okurlarımızdan tek istediğimiz bu yazımızı okuduktan sonra hemen işe koyulmak olmalıdır. Yazımızın tamamını okuduktan sonra e ticarete yönelik hangi model olursa olsun aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacağını temenni ederiz. E ticaret nasıl yapılır? Öncelikle aşama aşama ilerlemeniz gerekiyor. Bu aşamaları 4 farklı kategoriye ayırabiliriz.

 1. Araştırma evresi
 2. Karar verme süreci
 3. Aksiyon alma süreci
 4. Hazırlık ve başlama evresi 

İlk üç aşamaya yazımızı okuduktan hemen sonra hakim olacağınızdan hiç bir şüphemiz olmayacak.

İlk evremiz araştırma evresidir. Araştırma evresine baktığımız zaman bir çok konuyu içerisinde barındıran fazlasıyla karışık görünmesine rağmen aslında öyle olmayan ve siz değerli okurlarımıza bu konuyu 3 soruda açıklayarak zamandan tasarruf  etmenizi sağlayacak çözümü sunacağız. İlk sorumuz

 1. Ne satacaksın, 
 2.  Nasıl satabilirsin, 
 3. Nerede satacaksın,

1. Hizmet, niş ürün, ürün, yatay yada dikey e ticaret, stoksuz e ticaret mi yapacaksın yada ne satacaksın öncelikle buna karar vermelisin.

2. Kutu aboneliği mi satmak istiyorsun yoksa paket olarak mı satacaksın ya da tekli bir ürün mü satacaksın veya stoksuz e ticaret yani dropshipping yoluyla mı satış yapacaksın bu duruma karar verelim.

3. Pazar yerimiz neresi olacak iç piyasada mı yoksa dış piyasada mı satış yapacaksın. Bu duruma karar vereceğiz. Bu üç evreye yanıt verdikten sonra işin aslı araştırma evresini doğrudan aşmış oluyoruz.

Şimdi de karar evresine geçelim. Araştırma evresinde neyi, nasıl, nerede satacağımıza çoktan karar verdik ve notumuzu ajandamıza kaydettiğimizi varsaydık. e ticaret nasıl yapılır sorumuzun araştırma aşamasını bu şekilde bitirdik.

Karar aşamasındaysa, 

 1. Marka ismini bul 
 2. Marka ismine uygun domaini bul 
 3. Patent başvurunu yap 

Öncelikle marka ismini bulduktan sonra niş bir domain bulmak çok önemlidir. Akılda kalıcı, satacağımız ürüne yönelik genel ya da özel bir domain bulmak sitemizi satış konusunda ön sıralara taşıyacaktır. E-ticaret sitesi kurmasak bile ucuza domaini almak faydamıza olacaktır. Aksi halde ilerleyen zamanlarda bu domaini çok daha pahalıya alabilirsiniz.

Bunların haricinde çeşitli e-ticaret modellerinden bu yazımızda bahsedeceğiz ve kendinize en uygun e ticaret modelini keşfedip, modeli uygulayarak çok güzel kazançlar elde edeceğiz.

Not: E ticaret için web sitemiz olması şart değildir

Şimdi tekrar konumuza dönelim. Türk patent çevrim içi araştırma uygulaması üzerinden marka pantentini kontrol etmeniz gerekmektedir. Seçtiğiniz kategoride başka birisi marka patenti almış mı mutlaka kontrol etmelisiniz. Şimdi buraya dek, ne satacağınıza karar verdik. Nasıl, nerede satacağımıza karar verdik. Marka ismini bulduk. Domaini aldık. E ticaret nasıl yapılır ikinci aşamayı tamamladıktan sonra,

Aksiyon alma aşaması

 1. Şirket Kurmak 
 2. Belirlemiş olduğumuz ürünleri nerede satacağına karar vermek 

1.1 3 Farklı şirket kurabilirsiniz. Limited- Anonim- Şahıs Şirketi.  Önerimiz gerek maliyetinin düşük olması gerekse kurmanın ve kapatmanın çok kolay olmasından dolayı şahıs şirketidir. Başlangıç için şahıs şirketi kurmak en ideali olandır. Çünkü 1 gün içerisinde açılabileceği gibi aynı gün içerisinde de kapatmak bir o kadar basittir. Şahıs şirketi açmanın maliyeti değişiklik göstermekle birlikte günümüz şartlarında 500-1000 TL arasında değişmektedir.

e ticaret nasıl yapılır
e ticaret nasıl yapılır

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Şartlar,

 1. Nüfus cüzdan fotokopisi
 2. ikametgah belgesi / (E devletten alabilirsiniz)
 3. Vesikalık Fotoğraf
 4. Home ofis olarak çalışacaksanız evin size ait olduğunu gösterir tapu.
 5. Kira kontratı
 6. Kurulacak olan şirket için verilecek vekalet (muhasebeci aracılığıyla kurulacaksa)
 7. İmza beyannamesi

Akabinde vergi dairesine bireysel olarak ya da vekaleten işlemlerinize bakan  muhasebeci ya da mali müşavir tarafından süreç takip edilerek şirket kurulabilir.

Şirketimizi de kurduğumuza göre,

2.1 Ürünleri pazar yerinde mi satacaksınız ? E ticaret sitelerinde mi satacaksınız ? İç pazar yada dış pazar da mı satacaksınız ? Ya da hepsinde mi ? Burada öncelikle iki konuya değineceğiz. Pazar yerinde mi ürünlerinizi satacaksınız ? E ticaret sitesinde mi ?

Eğer ürünü pazar yerinde satmayı düşünüyorsanız aynı pazar içerisinde ürünü birden fazla kişi sattığı için rekabet durumunda olmanız gerekmektedir. Rekabeti sadece fiyat olarak düşünmeyelim. Ürün kalitesinden tutun da ürün fotoğraflarına kadar her biri rekabet için önemli faktörlerdir. Pazar yeri komisyonlarını da göz önünde bulundurmanız önem arz etmektedir.

Eğer Ürünü kendi e ticaret sitemiz de yapacaksak, sanal post, e ticaret sitesinin kurulum aşaması, site yönetim ve kargo dağıtımı iptal iade süreçleri olduğunu göz önünde bulundurmakta fayda vardır. E ticaret nasıl yapılır aşama aşama ilerlerken şimdi de ,

Kargo Aşaması

E ticarete ilk defa başladıysanız ve bulunduğunuz şehirde kargo firmalarının nasıl çalıştığını bilmiyorsanız bizim sizlere tavsiyemiz öncelikle kısa ve öz bir araştırma yapmanız olacaktır.

Hepimizin bildiği üzere kargo firmalarının şubeleri farklı şehir ve bölgelerde performans olarak farklılık göstermektedir.

İlk aşamada kuvvetle muhtemel satış hacimleriniz çok yüksek olmayacağı için kargo firmaları sizlerden kargoyu getirmenizi isteyebilir. Dolayısıyla zamanınızdan çalmamak için size en yakın kargo firmasıyla ilk aşamada anlaşmak sizlerin faydasına olacaktır.

Sizlere bu konuda ki bir diğer tavsiyemiz kargo şirketleriyle ilk aşamada taahhüt anlaşması yapmayınız. Herhangi bir sorun yaşarsanız anlaşmayı bu durumda tek seferde fesih edebilirsiniz.

E ticaret nasıl yapılır aşamalarından kargo bölümünü sizlere anlattık. Şayet e ticaret sitesi üzerinden devam edecekseniz sanal pos mutlaka almanız gerekecektir.

Sanal Pos Aşaması

Özel şirketler yada bankalar kanalıyla sanal pos antlaşması yapabilirsiniz. Sanal pos için başta istenen evraklar

 1. Varsa imza sirküleri
 2. Vergi Levhası
 3. Nüfus Cüzdan Fotokopisi

ayrıca sanal pos başvurunuzu yapmadan önce e ticaret sitenizin SSL sertifikasının olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi halde onay alamazsınız. Dip not olarak bu başvuruyu yapabilmeniz için web siteniz tam olarak hazır olmalıdır. Bunu da bilmekte fayda vardır. Sanal pos onaylandıktan sonra, son aşama olan hazırlık ve başlangıç aşamasına geçilecektir.

E ticaret nasıl yapılır konumuzun ilk modelinin son bölümüne gelirken bu model bizim yaptığımız model değildir. Bunu da siz değerli okuyucularımızın bilmesinde fayda vardır.  Bizim tercih ettiğimiz modelimize geçmeden son aşama olan hazırlık ve başlangıç aşamasına devam edelim.

Hazırlık ve Başlangıç Aşaması

E ticaret nasıl yapılır konumuzun ilk modelinin son aşamasında öncelikle yapmamız gereken müşterinin zemininden olaylara bakarak bir adet sipariş vermek olmalıdır. Müşteri ürünü aldığında ne şekilde ürünümüzü görecek müşteri gözünden ürün ya da paketlemesinde bir sorun var mı bunlara bakmalıyız. Aynı zamanda ürünlerimizde kaliteli fotoğraflar kullanmanız ve tedarikçinizden iyi görseller istemekte sizin avantajınıza olacaktır. Tedarikçinizin göndermiş olduğu ürün fotoğraflarını beğenmediyseniz, ürünlerinizin fotoğrafları için profesyonel yardım almanızda sizlerin artısına olacaktır.

Ürüne ait en az üç adet fotoğraf kullanınız. Müşterinizin gözünden olaylara bakarak muhtemel sorabileceği her sorunun cevabını ürün açıklamalar bölümünde yer veriniz.

E ticaret Web sitenize ait SEO düzenlemelerini yapınız. Doğru anahtar kelimelere yer veriniz. Burada ki amaç Google’da müşterinin ihtiyacı olan ürün aratmaların da e ticaret web sitenizin aramalarda ilk sırada çıkmasını sağlamaktadır. Anahtar kelimeleri biz aratırken semrush sitesini kullanmaktayız. SEO ayarlamaları ve doğru anahtar kelimeleri eklemek sizlere organik trafik ve hit sağlayacaktır.

Son olarak sosyal medya kullanmak dijital pazarlamanın olmazsa olmazıdır. Tiktok, İG, Facebook, Pinterest gibi araçları aktif kullanmak yeri geldiğinde ürünlerinizi pazarlamak için bir influencer ile anlaşmak ürün satışlarınızda patlama yaşatacaktır.

E ticaretin bu modelinde önemli olan iyi bir strateji planı ve o ilk adımı atmaktır. E ticaret nasıl yapılır daha doğrusu web sitesi kanalıyla e ticaret nasıl yapılır konumuza burada son verirken bizim kullandığımız model olan, stoksuz e ticaret ve  dropshipping modeline değineceğiz.

Dropshipping Modelleri

dropshipping nedir
dropshipping nedir

Dropshipping modelleriyle alakalı o kadar çok soru alıyoruz ki dropshipping nedir ? Modelleri nelerdir ? Dropshipping nasıl yapılır ? gibi sorular aldığımız için Telegram kanalı oluşturduk.

Siz değerli okuyucularımıza tüm tecrübelerimizi paylaşarak aklınızda e ticaret nasıl yapılır, dropshipping nedir gibi konular hakkında hiç bir soru işareti bırakmamayı ücretsiz olarak parola haline getirdiğimizi söylemekten mutluluk ve gurur duyuyoruz.

Dropshipping nedir, nasıl yapılır gibi konularımızı ve  bundan da önemlisi içeriğimizin tamamını okuduğunuzda A’dan Z’ye aklınızda hiç bir soru kalmayacağını temenni ederiz. E ticaret nasıl yapılır, dropshipping nedir gibi bir soruyu kim sizlere sorarsa sorsun bu sitemizin ve içeriğin linkini atmanız yeterli olacaktır. Yeri gelmişken ilginizi çekeceğini düşündüğümüz klima kokusu nasıl geçer ? konumuza da bakabilirsiniz. Şimdi asıl konumuza dönebiliriz.

Dropshippinge nereden başlayabileceğinizden, nasıl yapabileceğiniz, internetin ilk dönemlerinden beri olan bu modelin ne olduğundan başlayıp, dropshipping nedir ve popüler modellerinden sonrasında da bizim yaptığımız modele kadar her konudan bahsedeceğiz.

Bahsedeceğimiz konuları daha da spesifik hale getirip, Amazon, ebay, Shopify üzerinden dropshipping modellerine kadar en ince ayrıntılarına kadar yer vereceğiz.

Dropshipping Nedir

Dropshipping nedir,  ürün tedariği gibi durumlarla uğraşmaksızın satış yaptığınız modeldir.

Örneğin; bir imalatçı ya da fabrika sahibiyle iletişime geçip ürünlerini dış pazarda satmak istediğinizi söylüyorsunuz. Sipariş aldığınızda  müşteri bilgilerini ve adresini imalatçıya vererek imalatçı tarafından ürünün sizin adınıza müşteriye gönderilmesini  sağlayan modeldir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta imalatçı kendi adresini bilgilerini vs. Koymamalıdır. Bu model zaten yıllardır yapılan bir modeldir. Hali hazırda bu model bir çok büyük şirket tarafından yapılmaktadır. Dünyanın en büyük e ticaret platformu Amazonun ortaya çıkışı bu modele dayanmaktadır.

Dropshipping Nasıl Herkesin Yapabileceği Bir Model Haline Geldi ve Popülerleşti ?

Dropshipping nedir sorusuna cevabı verdiğimize göre, herkes bu modeli artık yapabiliyor. Bunun temel sebebi eskiden işin pazarlama kısmı çok zordu ve ciddi bütçeler gerekiyordu. Günümüz global sisteminde sıfır reklam maliyetiyle sosyal medya kanalları aracılığıyla pazarlama yapılabilmektedir. Dolayısıyla sıfır maliyetle bile dropshipping yapabileceğiniz kanallar aktif hale gelmiştir.

Geleneksel sisteme baktığımız zaman önceleri pazarlama bütçesini çözsek bile, web sitesi maliyetleri, yazılımcı giderleri gibi maliyet oluşturan kalemler mevcutken şimdilerde wordpress, wix gibi site ve kurulum araçları sayesinde bu giderlerden  de tamamıyla muaf duruma gelmiş bulunmaktayız.

Günümüz sisteminde e ticaret platformlarına çok cüzi miktarda paralar ödeyip satış yapabilirsiniz.

Buna en güzel örnek Amazondur. Amazonda bireysel satıcılar 40 ürüne dek mağaza açarak ücretsiz satış yapabilmekte ve Amazon 1 dolar gibi her satıştan komisyon almaktadır.

Türkiye’de ise yerel marketlerde ücretsiz olarak mağaza açabilirsiniz. Öte yandan mağaza açma site kurma maliyetleri de yoktur.

Ayrıca önceleri imalatçı bulmak çok zor olduğu gibi şimdilerde Aliexpress gibi platformlardan bu ihtiyaçlar kolaylıkla karşılanmaktadır. Hatta ürünü doğrudan satacağınız kişiye kendi bilgilerinizi yazmasını rica ederek göndertebiliyorsunuz. Bu gibi durumlar dropshipping sisteminde artış yaşanmasını sağlamıştır.

E ticaret nasıl yapılır sorumuzun genelden özele cevaplamaya devam ederken şimdide,

Dropshippingin Popüler 4 Modeli Nedir ?

stoksuz e ticaret
stoksuz e ticaret
 1. Amazon Dropshipping
 2. Ebay Dropshipping
 3. İç pazarlar Arasında Dropshipping
 4. Shopify Dropshipping

1.1 Amazon dropshipping nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeden önce amazon hakkında bilmenizi istediğim ve burada niçin dropshipping ya da farklı bir modeli zaman kaybetmeden hayata geçirmeniz gerektiğini açıklayacağım.

Amazonu büyük bir avm gibi düşünelim günlük olarak milyonlarca insanın ziyaret ettiği bir avm. İçerisinde günümüz verilerine göre 5 milyon satıcının olduğu, Dünya genelinde milyarlarca üyesinin olduğu bir avm siz niçin burada yer almayasınız ? e ticaret nasıl yapılır, dropshipping nedir gibi soruların cevabını amazon üzerinden vererek devam edelim.

Amazon sistemine bakıldığı zaman amazonun her ülkeye özel domain adresi mevcuttur. Dolayısıyla müşteriler diğer ülkelerde bir ürün fiyat farkını ve ürünü göremezler.

Burada siz değerli okurlarımızın ürün fiyat farkı olan ürünleri taratıp bulup o ürüne odaklanması olacaktır. Örneğin ABD’de 3 dolar olan bir kağıt, Kanada’da 10 dolar diyelim. Kanada üzerinden bir satıcı hesabı oluşturup gelen siparişi Amerika’dan gönderip arada ki farkı kar olarak alıyoruz. Örnekler çoğaltılabilir.

Bu sistem tamamıyla etik ve yasal bir yöntemdir. İnsanlar ülke ekonomik ve pazar farkından yararlanarak kazançlar elde edebilir. Ancak Amazon bu sistemi kullanmanızı istemiyor. Dolayısıyla hesabınızın kapanma ihtimali çok yüksektir. Amacımız sürdürülebilirliği sağlamak, sistemli düzenli bir kazanç kapısı elde etmek ve gelecek nesillerimize rahat bir hayat sunmaktır. Örneğin Amazon dropshipping sistemiyle 3 yıldır günlük mükemmel siparişler aldığınızı ve bir çok personel çalıştırdığınızı düşünün Amazon 3 yıl sonra mağazanızı kapatırsa ne olacak öyle ki batacak bir işe niçin girelim . Önermediğim bir modeldir. Ancak yapan kişiler mevcuttur.

Bu model yerine dropshipping den farklı ve garanti olan FBA modeli yoluyla büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Kısaca bu duruma değinip, hemen ardından dropshippingin popüler 2.modeline devam edeceğiz.

FBA: Ürünleriniz amazon deposuna gönderirsiniz. Sipariş geldikçe ürünler amazon tarafından hazırlanarak müşterilere doğrudan gönderilir. Kazanç hesabınıza aktarılır. FBA içerik ve kuralları çok farklıdır. FBA yöntemi ile satış sistemi ne yapmamız gerektiği, mağaza açma şartları, barkod oluşturma, ürün gönderimi, kolileme ve kargo gönderimi gibi tüm detayları bir diğer yazımızda bahsedeceğiz.

2.1 Ebay Dropshipping

Tecrübelerimize göre kısa vadede mantıklı bir dropshipping yöntemidir. Ancak kısa vadede kazançlar elde edilebilir. Çok kolay satıcı hesabı açabilirsiniz. Şayet sermayeniz yoksa bu yöntem sayesinde sermaye oluşturabilirsiniz. Ebay yöntemi yoluyla yapmış olduğunuz satış doğrudan paypal hesabınıza yatmaktadır. 2 hafta beklemenizi gerektirecek bir durum yoktur.

Ebay dropshipping olumsuz tarafı, Amazon da olduğu gibi çok fazla trafik yoktur.

3.1 İç Pazarlar Arasında Dropshipping 

Mesela Amazonu kullanarak, hepsiburada, trendyol gibi e ticaret platformları üzerinden mağaza açarak aynı şekilde fiyat farklarını kullanarak kazanç kapısı elde edilebilir. Fikrimce yerel pazarlarda dropshipping yapmak ideal ancak bir o kadar zorludur.

4.1 Shopify Dropshipping

Bizim en sık kullandığımız dropshipping modelidir. Shopfy sistemi dropshipping yapanların en sık kullandığı bir platformdur. Aylık ücreti 29 dolardır. Bir çok yazılım ve app sayesinde ürün bulma konusunda sorunda yaşamazsınız.

Shopfy üzerinden satıcı hesabımızı oluşturuyoruz. Temel tedarikçimiz Aliexpress olacaktır. Aliexpress üzerinden bulduğumuz ürünleri alıyoruz. Shopify hesabımıza yüklüyoruz. Örneğin 10 dolara almış olduğumuz ürünü 40 dolara yüklüyoruz. 30 dolar kar cebimize kalıyor. Buraya dek hepimizin bildiği detaylar,

Shopify dropshipping de en önemli temel taş dijital pazarlamadır. Baktığımız zaman bu sistemi herkes yapabilir. Çok akıllı olduğumuz için değil, örneğin 2 dolara aldınız 10 dolara sattınız asıl mesele aracılık ve dijital pazarlamayı iyi kullanabilmektir.

Dijital pazarlama bildiğiniz üzere geniş bir alandır. Bizim için önemli olan ve öğreneceğimiz kısım ise dropshipping kısmıdır. Sosyal medya reklamları bile sizler için yeterli olacaktır.

Shopify Dropshipping Nasıl Yapılır

E ticaret nasıl yapılır, stoksuz e ticaret nedir, dropshipping nedir, shopify dropshipping nedir gibi bir çok soruları sosyal medya web sitelerinde sürekli olarak aratıp geziyoruz. Dolayısıyla bir türlü o ilk adımı atamadığımız için ve ne doğru ne yanlış bir türlü bilemedğimiz için başlamadan tüm hayallerimiz bitiyor.

Bu işin araştırdığınız kısmı site işi yalnızca işin yüzde % 10’luk kısmını oluşturur. Geriye kalan % 90’lık kısmı işin dijital pazarlaması ve ürün tedarik, doğru ürün tedariğidir. Doğru reklam stratejisi yapamazsak eğer başarıyı yakalayamayız. Reklam stratejimiz nasıl olmalı bu koyuda bu içeriğimizde değineceğiz. Bu içeriği okuduktan sonra üzerine basarak söylüyoruz ki kimseye ihtiyacınız kalmayacaktır. Sermayeniz dahi olsa doğru reklam stratejisini yapmak zorundasınız. Aksi halde bir anlamı olmayacaktır.

 Sizden Gelen Sorular ?
 1. Dropshippinge Ne Kadar Sermaye Gereklidir

Sıfır sermaye ile dropshippinge başlamak sizi ileriye götürmeyecektir. Parasız başlarsın ama bir yerlere gelemezsiniz. Çünkü dropshipping mantığında ürün testi çok önemlidir. Almış olduğunuz her 20 üründen belki de sizi 5 ürün bir yerlere taşıyacak ve bu ürünlere ağırlık vereceksiniz. Dolayısıyla sermayenizin olması büyük önem arz etmektedir.

Günümüz artan kuru da göz önüne alındığında bütçemiz en az 700 dolar ve 2800 dolar arasında olmalıdır.

Bu durum başlangıç için gereklidir. Reklam testi reklama yönelik yatırım yapmak zorundayız. Şayet bu kadar paranız mevcut değilse bir diğer yazımız olan İnternetten Para Kazanma Yollarını mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Şayet cebimizde 700 dolar varsa bu içerik sonunda e ticaret nasıl yapılır, dropshipping nasıl yapılır, stoksuz e ticaret gibi kavramları öğrenmiş olacaksınız ve dropshipping yapmaya başlayacaksınız.

Shopify Drop Shipping de 4 çeşit mağazamız bulunmaktadır.

 1. Genel mağaza, genel olarak kozmetik, giysi, mobilya, gibi ürünlerin bulunduğu mağaza türü olup genel mağazaya bu süreçte bulaşmayacağız. Çünkü genel mağaza ürünleri çok basit anlaşılabilir olup, müşteri kolaylıkla diğer e ticaret platformları ile karşılaştırma yapabilir.
 2. Niş, Niş ürünler, Spor ürünleri, futbol, basketbol ürünleri olup, ürün çeşitliliği sırıtmaz burada ürün daha özeldir. Ürünler esneklik sağlar.
 3. Süper Niş Ürünler, Kategorini filtre koyup Spordan yalnızca futbol ürünlerini ve çeşitli malzemelerini koymak satışınızı daha da güçlü kılacaktır. Kendinize ait bir ürün yada ürüne ait profesyonel bilgiye ve beceriye sahipseniz spesifik olarak da süper niş oluşturabilirsiniz.
 4. Tek Ürün Seçimi,  Genelden başlayarak en özele ürüne gitmek size başarı sağlayacaktır. Örneğin basketbol ürünlerinden tek bir ürünü satmak gibi. Satış artışını tetikleyecektir. Ancak çok özel olduğu için yeni başlayanlara önermiyoruz.

Niş yada Süper niş ürünleri satmak dropshippingde  başarı elde etmenizi sağlayacaktır.

Satış stratejimizi belirlediğimize göre şimdide asıl mesele, ürün araştırması yapmak olmalıdır.

Öncelikle kar marjımız minimum 20 USD olmalı. Müşterilerin mutlaka almalıyım dediği  ürünler olmalı. Hobiye yönelik ürünler olmalı. Son olarak müşterinin sorununa yönelik çözüm içeren ürünler olmalıdır.

Kargo maliyetleri ve pahalılık düşünüldüğünde ürünü minimum 5 ila 20 dolar arasında temin etmeliyiz. Üzerine kar marjımızı minimum 20 dolar olarak belirleyerek satışa sunmalıyız. Saymış olduğumuz bu 4 madde den 2 si isteklerimizi karşılarsa kazanç ve başarı kaçınılmaz olacaktır. Örneğin bone satışı yapıyorsunuz hem havuza hobi amaçlı hem vücut için gerekli hem de sorun çözücü olması hem de süper niş olması 4 maddeyi karşılamaktadır. Dolayısıyla bu ürünün satmaması imkansızdır.

Ürünler konusunu da hallettiğimize göre, dropshipping nedir,  e ticaret nasıl yapılır, stoksuz e ticaret nasıl yapılır, shopify dropshipping nasıl yapılır gibi soruların cevabına da burada yavaş yavaş cevap almaktayız.

Mağazamız Nasıl Olmalıdır ?

Shopify mağazamız yada hangi platformu kullanıyorsanız minimum sayfamız 4 sayfadan oluşmaktadır.

 1. Web sitelerinde olduğu gibi hakkımızda bölümü yani about us olmalıdır. Biz kimiz ?
 2. Contact us bölümü de sayfamızda olmazsa olmaz bölümüdür. Yani iletişim bölümü
 3. Legal bir sayfa olmalı, ship bölümü olmalı ürünlerimiz, iade süreci, teslimat zamanı gibi durumlar mutlaka belli olmalıdır.
 4. Müşterinin vermiş olduğu siparişin takip edebilmesi için mutlaka bir sayfa ve takip kodu olmalıdır.

Daha da önemlisi ki daha önce de bahsettiğimiz üzere mağaza süreci işin % 10’luk kısmını oluşturduğu için bu süreçte pek fazla zaman kaybetmemeliyiz. Maksimum 10 gün içerisinde bu işlemleri çözüp strateji, dijital pazarlama ve  ürün kısmına odaklanmak sizlere çok daha fazla fayda sağlayacaktır.

Dijital Pazarlama Nasıl Olmalıdır ?

Buraya kadar her şey hazır, sırada dijital pazarlama nasıl olmalıdır. Örneğin dağcılık üzerine satış yapıyoruz diyelim. Ürünü test etmek için 10 adet test ürünü belirleyelim. Belirledikten sonra ürünün 4 adet özelliği olacağından ve bunların en az ikisinin müşteriye hitap edeceğinden bahsetmiştik. Semrush üzerinden anahtar kelimeleri de bulduktan sonra sosyal medya aracılığıyla dijital pazarlama aşamasına geçip satış amaçlı reklam verelim.

 

Aklınıza takılan sorularınızı dilerseniz yorumlardan, dilerseniz Telegram grubumuza yazarak sorabilirsiniz. Yazımıza burada son verirken, Müşterinizi her zaman birincil konumda tutunuz. Yenilikçi olup, yenikler üretip  sabırlı olunuz. Başarılar.

Yazıyı Oylayın

Hakkında Güneş

Fethiye Anadolu Lisesinin ardından,  Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden Mezun oldu. Profesyonel olarak ilk iş hayatına Yurtdışında başladıktan sonra bu süreçte blogger ve içerik pazarlama faaliyetleri, web sitesi tasarımı, blog  yazarlığı ve önemli yazılımlar konusunda araştırmalar yaptı. Sonrasında bir tutku halini alan bu işe tüm enerjisinin büyük çoğunluğunu verdi. Hali hazırda birden fazla projede  yer almakta olup profesyonel iş hayatına devam etmektedir.

Dikkatini Çekebilir

WhatsApp Image 2022 08 12 at 10.58.39

R10.net’e Nasıl Ücretsiz Üye Olunur?

R10.Net Nedir? R10, 26.02.2005 tarihinde faaliyete geçen Türkiye’nin en büyük webmaster platformudur. Bu sebeple birçok …

One comment

 1. Güzel faydalı bir paylaşım olmuş. Bu tarz bilgilere kolay ulaşmak mutlu etti. Devamını bekliyoruz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.