Erkek memesi ne işe yarar
erkek memesi ne işe yarar

Erkek Memesi Ne İşe Yarar

Bugün ki içeriğimizde siz değerli okurlarımıza, erkek memesi ne işe yarar,  meme uçlarının varlığının nedenleri ve memenin ne işe yaradığını ve ne olduğunu tam olarak açıklayacağız. Sizlerde evrim karşıtıysanız. Kusursuz bir tasarıma inanıyorsanız. Bu konularla alakalı detaylı bir yazıya ulaşamadıysanız doğru yerdesiniz.

Erkeklerde meme uçlarının varlığını tam olarak anlayabilmek için öncelikle meme dediğimiz organ nedir ve ne işe yarar ? bu tanımları çok iyi anlamamız gerekmektedir.

Meme Nedir ? Erkek Memesi Ne İşe Yarar ?

erkek memesi ne işe yarar
erkek memesi ne işe yarar

Erkeklerin neden memesi vardır ? Bir başka deyişle erkeklerde meme ucu niçin vardır ? Bu sorularımızın cevabını detaylıca verelim.

Bu soruyu inançlı bir kesime sorduğunuzda alacağınız cevap nettir. Tanrı onları da öyle yaratmıştır. 

Lakin bilim olaylara bilimsel perspektiften bakar. Somut verilerle çalışır. Dolayısıyla bilim bu ve bunun gibi bir çok sorunun cevabını bilimsel temelde cevap verebilmek için çaba göstermektedir. Hemen hemen oluşuma dair bir çok sorunun, bilimsel temelli cevabı vardır.

Erkeklerin memesi ne işe yarar, erkeklerin neden memesi var sorusunun cevabı tamamen embriyolojik süreçte gizlidir.

Sperm ile yumurta birleştikten sonra oluşan zigot ve hemen ardından zigotun bölünmesiyle oluşan embriyo ilk 6 hafta boyunca dişilerin vücut yapısına benzer bir gelişim izlemektedir.

Embriyo sanki dişi olacakmış gibi gelişmektedir. Öte yandan 6. haftaya gelindiğinde erkek cinsiyet kromozomu olan Y kromozom genlerinin okunmaya başlaması ve daha aktif hale gelmesiyle birlikte yüksek dozda testosteron hormonu salgılanmasıyla embriyo hızla değişmeye başlar ve hücreler farklı yönde özelleşmeye başlar.

Bu süreç içerisinde bir çok erkeksi özellik edinilmeye başlar. Vajina ve Penis organları dahi bu süreç sonrasında yavaş yavaş oluşmaya başlarlar. Anne karnındaki ilk 6 hafta içerisinde cinsiyet yoktur. Ancak embriyo Anne kromozomu olarak bilinen dişi X kromozomunu  takip eder. Bu kromozoma bağlı gelişim göstermeye devam eder.

ilk 6 hafta sonunda babadan gelen X ve Y kromozomlarından X aktifleşirse bebek, oluşumuna dişi hormonlarla devam ederken Y Kromozomu aktif hale gelirse salgısı artan ve erkeklik hormonu diye de bilinen testosteronun hızla salgılanmasıyla bebek erkek olur.

Lakin çoktan iş işten geçmiştir. İlk 6 hafta içerisinde meme bölgesinin dış yapısı ve meme dokusu oluşmuştur. Testosteron hormonu bu dokunun gelişimine izin vermez bu yüzden erkekler belli istisnalar dışında asla süt üretemezler.

Anne karnında edinilen dişi izleri asla tam olarak silinmez. İşte bu yüzden erkeklerde meme ve uçlarının tamamen işlevsiz olmasına rağmen, meme ve meme uçlarına sahip olmaları bundandır.

Bu durumda ana konumuz olan erkek memesi ne işe yarar, erkeklerin neden memesi var, erkeklerin memesi ne işe yarar gibi soruların da cevabını aşama aşama vermeye devam edelim.

Gerek erkeklerde gerekse kadınlarda meme organının ortak bir kullanımı vardır. O da cinselliktir. Her ne kadar bu organın evrimsel süreçteki görevi bebeği beslemek olsa da sosyolojik gelişimde çiftler arasında cinsel bir bağ kurulması açısından da bu organ önem kazanmıştır. Erkeklerin memesi ne işe yarar sorumuzun bir diğer cevabı da burada saklıdır.

Sosyo-psikolojik yönden duruma bakıldığı zaman, her canlının doğadaki yegane amacı hayatta kalabilmek ve üremektir. Bunun içinse her canlı karşı cinsi üremeye çekebilmek için bir çok yöntem geliştirmiştir.

Örneğin bir köpek erkeğini etkilemek için kokusunu doğaya bırakırken, baykuş türleri de bir buçuk metre yükseklikte ağacın dalından aşağıya kamikaze tadında süzülüp, dipte bulunan sıçanı yakalayıp tekrar aynı hızda yukarı yükselerek karşı dalda bulunan dişi baykuşu etkilemek için bu avı ağzıyla ona sunmaktadır.

Hayvanlar koklaşa koklaşa insanlar konuşa konuşa anlaşır derler. Aslında bu durum sosyolojik yaşamda fiziksel görüntüye indirgenmiş görünmektedir.

Cinsellik için artık pekte konuşmaya ihtiyaç duyulmamaktadır. İnsan dişisi sosyo kültürel evrim sürecinde dişilik simgesi ve göstergesi haline gelen meme organını erkeğini etkileme amacı olarak sıklıkla kullanmaktadır.

Erkeklerde bu süreç, dişinin etkileme aracından oldukça haz alacak şekilde evrilmiştir.

Erkeklerin meme ucuna dokunarak haz duyulması da mümkündür. Bu durum tamamıyla embriyolojik süreçte ilk hafta boyunca oluşan meme dokusu üzerindeki sinir uçlarının aktif hale gelmesiyle bağlantılıdır.

Erkeklerde meme sinir uçları dokusu vardır. Fakat iç yağ dokusu, süt keseleri, kanalları ve bağ dokuları gelişmediği için dişilerde olduğu gibi bebek beslemeye yaramamaktadır.

Yetişkin dönemlerde erkeklerin bazı sporlara yönelmesiyle birlikte meme bölgesinde ki yağ dokusu pektoral kas denen göğüs kasının gelişimine neden olmaktadır. Bu bölgedeki kaslar gelişim gösterir. Erkek memesi içerisinde kas dokusu yoktur. İşte bu yüzden fitness ile meme büyütmek  mümkün değildir.

Erkeklerde meme büyütme bu şekilde olmamaktadır. Sadece pektoral kası büyüterek memenin öne doğru itilmesi sağlanabilmektedir.

Meme uçlarını ve sinirlerin izlerini silmek mümkün değildir.

Y kromozomu üzerindeki 45 genden bir tanesi var ki son derece önemli bir gendir. SRY isimli bu genin ürettiği faaliyete testis belirleyici faktör denilmektedir.

Bu protein kangurular gibi keseli memelilerde, insan gibi memeli hayvanlarda testis üretiminden sorumlu bir gendir.

Testisler hem sperm üretmeye başlar, hem de salgıladıkları testosteron hormonu aracılığıyla sperm kanalı ve penisin oluşmasını ve dahi beyinin dokusunun değişmesini sağlamaktadırlar.

Buna bağlı olarak erkek beyini kadınlarda çok sık bulunan östrojen hormonuna duyarsızlaşmaktadır. Tek bir genin faaliyeti bireyin tüm anatomisini ve fizyolojisini adeta baştan yaratmaktadır.

Yavruları İçin Süt Üretmeyen Erkeklerde Neden Meme Ucu Var ? 

erkek memesi ne ise yarar 2
erkek memesi ne işe yarar

Erkek memesi ne işe yarar, Y kromozomuyla başlayan farklılaşma süreci bu ilginç evrimsel soruya da beraberinde getirmektedir.

Erkek ve kadının fizyolojik değişim başlangıç süreleri 6. hafta sonu itibariyle başlamaktadır.

Yani ana rahimde embriyonun cinsiyeti belirlenene kadar aradan bir buçuk iki ay geçmiş olmaktadır.

Embriyo bu süreç içerisinde mükemmel bir mitos sürecinden geçerek sürekli yeni hücreler oluşturur. Hücreler etraflarına saldıkları sinyallerle diğer hücrelerinde farklılaşmasını tetiklemektedir. Böylelikle kromozomların farklı kısımları okunarak farklı yapılar üretilmeye başlanır. Öte yandan memeli hayvanlarda meme dokusunun oluşumu sadece 10.gün civarında yaşanmaktadır.

Cinsiyetin erkek olmasının kesinleşmesinden çok daha önce meme dokusu çoktan oluştuğu için, o noktada cinsiyetin erkek mi dişi mi olacağı hormonal olarak belli değildir. Dolayısıyla hem erkeklerde hem de dişilerde meme dokusu ve meme uçları cinsiyet belli olmadan haftalar önce oluşmaktadır.

Erkeklerin meme uçları günümüzde de tamamen işlevseldir. Erkeklerin süt üretebilmesi için gereken tek şey kadınlarda da olduğu gibi vücutlarında çok az miktarda bulunan prolaktin hormonunun birden yükseltilmesi ve yüksek seviyede bir süre tutulmasıyla erkeklerin de süt üretimini sağlanacaktır.

Örneğin 20. yy ortalarında antipsikotik ilaç olarak üretilen Thorazine hipofiz bezini etkileyerek aşırı prolaktin üretimine neden olmuştur.

Bu durum erkeklerde süt üretimini tetiklemiştir. Benzer şekilde hipofiz bezine baskı uygulayan tümörlerde erkeklerde süt üretimine neden olabilmektedir.

Ayrıca anne sütüyle beslenen bebekler anneden bol miktarda prolaktin aldıkları için meme uçları kabarabilir. süt üretecekmişçesine beyaz görünebilmektedir.

Bazı uzmanların iddiasına göre kadınlarda olduğu gibi sadece meme ucunun stimüle edilmesi bile erkeklerde prolaktin sıçramasına ve nihayetinde süt üretimine sebep olabilecektir. Bu durum istisnai durumlardır. Bunun haricinde erkeklerin yavruları için süt üretmeleri imkansız olup, erkek meme ve meme uçları tamamen işlevsiz organlardır.

Erkeklerde meme dokusunun kadınlarda ki gibi  gelişememesinin bir diğer nedeni de yine hormonlardır. Ergenliğe gelindiğinde yalnızca 1 tane x kromozomu bulunan erkekler yeterince östrojen ve progesteron salgılayamazlar. Meme dokusu da bu yüzden dişilerdekiler kadar büyüyemez.

Dolayısıyla dışarıdan görülebilir memelere sahip olmak sadece dişilere özel bir çeşit ikincil eşey karakterine dönüşür. Erkeklerin de dişileri kolayca ayıt etmesi sağlanır.

X ve Y kromozomlarının bir birine geçmiş tarihleri bu hormonal dansın çok daha ötesine geçmektedir.

Y kromozomu x kromozomundan evrimleşmiş bir kromozomdur. bu süreçte y kromozomunda olan genlerin büyük bir kısmı silinmiştir. Yada x kromozomuna sıçramışlardır. Bu nedenle y kromozomu ilk evrimleştiğinde x kromozomunda olduğu gibi  1400 civarında gene sahip olsa da bugün sadece 45 gen civarına düştüğü uzmanlar tarafından tespit edilmiştir.

Bu trendin devam edeceğinden ve y kromozomunun nihayetinde yok olabileceğinden bir çok uzman korkmaktadır. Y kromozomunun yok olması, yani erkeklerin olmadan türümüzün de hayatta kalmasını imkansız hale getirecektir. . Eğer bu senaryo doğrulanırsa türümüz yaklaşık 4.5 milyon yıl sonra sona erecektir.

Erkek Memesi Ne İşe Yarar ? 

erkek memesi ne işe yarar
erkek memesi ne işe yarar

Meme, insan dişilerinde ergenlik çağına girişle beraber, yumurtalıklarda salgılanmaya başlayan kadınlık hormonu diye de adlandırılan östrojen hormonunun salgısının hızlı bir şekilde artmasıyla oluşumu hız kazanan ve tamamen vücut ter bezlerinden değişim geçirerek oluşan bir dokudur.

Bu doku Anne karnında ilk 6 hafta içerisinde oluşmaktadır. Öte yandan gelişiminin hız kazanması için östrojen hormonuna ihtiyaç duymaktadır.

Meme organının dış dokusu deriden oluşmaktadır. İç yapısında bağ dokuları, salgı bezler, süt kanalları bulunmaktadır. Meme organına şeklini veren doku yağ dokusudur.

Dişiler arasında bu organın büyüklüğü ve küçüklüğü tam olarak  vücut yağ oranı ile orantılıdır.

Her meme lob adı verilen 15-20 adet bağımsız süt üreten birimden oluşmaktadır. Her lob kendi içerisinde de 20-40 adet alt birime birime ayrılmaktadır. Alt birimler kendi içlerinde esas süt üreten hücrelerin toplandığı çok sayıda bölüme ayrılmaktadırlar.

Meme dokusu içerisinde üretilen sütü dışarıya taşımak için çok sayıda süt iletim kanal ve kanalcıkları bulunur. Böylelikle üretilen süt üretim yerinden kanalcıklara kanalcıkların birleşmesiyle de süt, kanalcıklardan kanallara geçmektedir.

Kanallarda bulunan süt bebek emdikçe, bebeklerin dişleri ve dudakları sayesinde yaptığı baskıyla hemen meme ucunda bulunan süt depocuklarında birikir. Buradan da meme uçlarında yer alan minicik deliklerden bebeğin ağız boşluğuna akar.

Buradan anlamamız gereken iki nokta vardır. Geleneksel olarak bilinenin aksine süt kan ve dışkı arasından çıkmamaktadır.

Bir diğer bilinmesi gereken önemli nokta da insan dişisinde meme bulunmasının en temel sebebi yavrusunu besleyebilmektir.

Sonuç

Erkek memesi ne işe yarar, erkeklerin neden memesi var sorusunun cevabı tamamen embriyolojik süreçte gizlidir.

DNA yapımız, bu hücrelerin tamamını oluştururken  erkek ve dişi ayrımını en azından embriyonik süreçte yapamamıştır. Aslına bakılırsa bariz bir biyolojin tasarım hatası meydana gelmiştir.

Sonuç olarak ilk 6 haftada bebeğin cinsiyeti belli olmaz bu süreçte bebek anne karnında olduğu için x kromozomu ağır basar. Kadınlık belirtileri gösterir. Yalnızca 10. günde meme ve meme ucu oluşur.

6.Haftaya gelindiğinde erkek cinsiyet kromozomu olan Y kromozom genlerinin okunmaya başlaması ve daha aktif hale gelmesiyle birlikte yüksek dozda testosteron hormonu salgılanmasıyla embriyo hızla değişmeye başlar. Hücreler farklı yönde özelleşmeye başlar. Artık çoktan iş işten geçmiştir.

İlk 6 hafta içerisinde meme bölgesinin dış yapısı ve meme dokusu oluşmuştur. Testosteron hormonu bu dokunun gelişimine izin vermez.

Anne karnında edinilen dişi izleri asla tam olarak silinmez.

erkek memesi ne işe yarar,  meme uçlarının varlığının nedenleri ve memenin ne işe yaradığını ve ne olduğuna tarihsel perspektiften değindik. Faydalı olmasını temenni ederek burada yazımıza son verirken, İlginizi çekeceğini düşündüğümüz ve okuyacağınızı düşündüğümüz bir diğer konumuz,

Varis Nedir ? Genç Yaşta Varis Neden Olur ?

Yazıyı Oylayın

Hakkında Burak

1988 yılında İzmir’de doğan Burak ALTIPARMAK, Eskişehir Anadolu Lisesinin ardından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü tamamladıktan sonra Kamu yönetiminde liderlik algısı üzerine yüksek lisans yapmıştır. Profesyonel iş hayatına SEO danışmanı olarak başladı. Blogger, içerik pazarlama faaliyetleri gibi bir çok alanda hizmet vermesinin yanı sıra mobil uygulama geliştiricisi olarak profesyonel iş hayatına devam etmektedir. Hali hazırda React Native ile Full stack developer olarak çalışmaktadır.

Dikkatini Çekebilir

1

Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır

Deri, uzun ömürlü olmasından dolayı insan yaşamında önemli bir yer tutar. Peki gerçek deri nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.