5

Geri Dönüşüm Nedir ? Neden Ve Nasıl Yapılır ?

Geri dönüşüm nedir, atık olarak tanımlanan kullanım süresi dolmuş olan ürünlerdir. Farklı işlemlerden geçirilerek, yeni bir ürün yada ham madde elde edilmesi olarak tanımlanır.

Geri Dönüşüm Neden Önemlidir ?

Geri Dönüşüm Nedir
Geri Dönüşüm Ne demek

Geri dönüşüm nedir kısaca ve niçin önemlidir. Bu soruyu kendimize bir çok kez sormuşuzdur.

Maalesef ülkemizde geri dönüşüm bilici yoktur. Bu neden den dolayı atıkların büyük çoğunluğu doğaya gitmektedir.

Bu kısım haricinde toplanan atıklar kısmen ayrılarak, dönüştürülebilir olanlar geri dönüşüme, geri kalanlarsa katı atık tesislerine gönderilmektedir. Katı atık tesislerine gönderilen çöpler sayesinde elektrik üretilmektedir. Geri dönüştürülemeyen ürünlerin son durağı burası olmalıdır.

Geri dönüşümle üreteceğimiz ürünler, katı atık tesisinde üretilen elektrikten çok daha değerlidir. Peki bu dönüşümle ne fayda sağlanır ? Öncelikle nelerin dönüştürülebildiğini bilmemiz gerekmektedir. Plastikler, metaller, camlar, kağıtlar, motor ve kızartma yağları, organik atıklar yada elektronikler, araç lastikleri ve beton geri dönüşür.

Bahsettiğimiz bu maddeleri dönüştürmek, sürdürülebilirlik açısından atılan en büyük adımlardan biridir.

Geri Dönüşüm Ne Demek Geri Dönüşüme Uygun Atıklar Nelerdir ?

Geri dönüşüm, en önemlisi benzer şekilde su, orman ve maden gibi kaynakların korunmasını sağlar.

Ürünler dönüştürüldüğünde doğada bulunan ham maddeye duyulan ihtiyaç azalmaktadır. Doğal kaynakların bazıları kendiliğinden yenilenebilirken, maden gibi kaynaklar yenilenemez.

Üstelik dönüşümle elde edeceğimiz ham maddeyi, doğadan elde etmek yüksek miktarda sera gazı salınımına sebep olmaktadır. Bu durum suyun yenilenmesini de zora sokmaktadır. Son yıllarda göllerimizin kuruması veya barajların su seviyesinin azalması yada yağmurların azalması bu duruma bağlanmaktadır.

Bir diğer şekilde geri dönüşüm yaban hayatının ve ekosistemin korunmasını sağlar.

Doğal kaynaklardan üretilen ham maddeye ihtiyacın azalması, madencilik gibi ne kadar kuralına uygun yapılırsa yapılsın, çevreye mutlaka zararı azaltacağı için ekosistem ve yaban hayatın korunmasını sağlar.

Geri dönüştürülmek yerine bir şekilde doğaya atılan maddeler, toprak hava ve su kirliliği ve ekosistemlerin bozulmasına ve yabani hayvanların ölmesine sebep olmaktadır.

Her yıl binlerce deniz canlısı bu atıklar yüzünden ölmektedir.

Geri Dönüşüm Faydaları Nelerdir ? Geri Dönüşümden Neler Yapılır ?

Geri dönüşümün faydaları nelerdir, geri dönüşümden neler yapılır ? Birincisi geri dönüşüm her şeyden enerji tasarrufu sağlar.

Alüminyumu geri dönüşümden elde etmek; tekrar üretmekten % 95 daha az enerji tüketmek demektir.

Dahası çelik için % 70. Kağıt için bu oran % 40 civarındadır.

En önemlisi geri dönüşüm iklim değişikliğine sebep olan sera gazını azaltır.

Doğal kaynakların işlenip ham madde üretilmesinde çok fazla elektrik enerjisi ve yakıt enerjisi tüketilmektedir.

Ek olarak geri dönüşüm ve ülke ekonomisine katkı sağlar.

Başka bir deyişle her ürünü geri dönüşüme sokup bunlardan ürün elde edebilir miyiz yada bu ürünlerden daha farklı şekilde mi yararlanabiliriz. Sorunun cevabı ürüne ve geri dönüşüm yöntemine göre değiştiği için geri dönüşüm malzemelerine göre ayrı ayrı açıklamak çok daha iyi olacaktır.

Dünyada bir yılda 80 milyon tondan fazla plastik üretilmektedir. Ayrıca bu plastiklerin yaklaşık 12 milyon tonu denizler ve okyanuslara karışmaktadır. Plastiklerin geri dönüştürülmesiyle bu katliama son vermek mümkündür. Hemen hemen her gün kullandığımız pet şişeler geri dönüşümle tekrar şişe hale getirilebildiği gibi polyester iplik haline de rahatlıkla getirilebilir. Düşük kalitede olan plastikler asfalt yollar için kullanı.

Bu arada Dünya nüfusunun artması kağıt kullanımını da arttırmaktadır. Kağıtların geri dönüştürülmesi oldukça önemlidir. % 40’lık tasarruf sağlanır.

2 3
Geri dönüşüm nedir
Metallerin Geri Dönüştürülmesi

Metallerin geri dönüştürülmesine geçmeden önce geri dönüşüm nedir, sorusunu çeşitli örneklerle verdik. Metaller enerji kullanımının oldukça yüksek olduğu maden faaliyeti sonucunda üretilirler. Alüminyum madeninin pahalı olma sebebi değerli olduğu için değildir. Üretimi sırasında ciddi anlamda enerji harcandığı içindir. Metaller geri dönüşüm esnasında fiziksel özelliklerini kaybetmezler. Sonsuza kadar metaller geri dönüştürülebilir. Metallerin geri dönüştürülmesi doğada ağır metalleri de azaltır. Başka bir deyişle cam ürünleri % 100 geri dönüşür. 1 Ton camon geri dönüşümü, 1.2 ton ham madde tasarrufu sağlar.

Pillerin Geri Dönüştürülmesi

Bu arada pil geri dönüşüm esnasında büyük ölçüde geri kazanılır, pil içinde bulunan zehirli kimyasalların da doğaya salınması engellenir. Pil teknolojisinin gelişmesi pil içerisinde bulunan lityum, kobalt. gibi madenlerin değerlenmesini sağlamıştır. Hemen her yerde pil hayatımızda olduğu için geri dönüştürülmesi çevre için ve doğa için çok önemlidir.

Kızartma Yağının Geri Dönüştürülmesi

Ev ve iş yerlerinde kullanılan kızartma yağlarından biyodizel yakıtlar elde edilir. Metan yada organik gübre üretimi yapar. Ürünlerin kanalizasyona gitmesi yerine dönüştürülmesi çevre kirliliğini de azaltır. Türkiye bildiğimiz üzere yakıt olarak dışa bağımlıdır. Bu sayede dışa bağımlılık azalır. Araçlarda kullanılan yağların geri dönüştürülmesi de bir o kadar önemlidir. 3.9 Lt kullanılmış motor yağından 2.5 lt motor yağı elde edilir. Aynı yağı ham maddeden elde etmek istersek 1 varil yağ kullanmak söz konusu olacaktır. Geri dönüşüm nedir ve niçin önemlidir buradan anlamaktayız.

Organik Atıkların Dönüştürülmesi

Organik atıklar hayvan çiftliklerine yem olarak yada biyogaz tesislerinde elektrik üretimi olarak kullanılabilir.

Geri Dönüşümün Faydaları Nelerdir ?

Sonuç olarak geri dönüşüm nedir, sorusunun cevabını açıklama ve örneklerle verdik. Her şey den önce Kısıtlı kaynaklara sahip dünyamız için geri dönüşüm oldukça önemlidir. Özetle Şişelerden mavi kapak toplamak yerine o şişeyi komple geri dönüştürmeyi anladığımızda daha bilinçli olacağız Ülkemiz kendi atıklarını geri dönüştürmek yerine Avrupa’da dönüştürülmüş geri dönüşüm atıklarına milyonlarca lira ödemektedir. Sonuç olarak tüm dünyada ülkemiz ve Dünyamız adına geri dönüşüm adına adımlar atılması gerekiyor. Gelecek nesillerimiz için Umuyorum bu adımları atmakta geç kalmayız.

Kesinlikle İlginizi çekeceğini düşündüğümüz bir diğer konumuz

Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olur ?

 

Yazıyı Oylayın

Hakkında Güneş

Fethiye Anadolu Lisesinin ardından,  Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden Mezun oldu. Profesyonel olarak ilk iş hayatına Yurtdışında başladıktan sonra bu süreçte blogger ve içerik pazarlama faaliyetleri, web sitesi tasarımı, blog  yazarlığı ve önemli yazılımlar konusunda araştırmalar yaptı. Sonrasında bir tutku halini alan bu işe tüm enerjisinin büyük çoğunluğunu verdi. Hali hazırda birden fazla projede  yer almakta olup profesyonel iş hayatına devam etmektedir.

Dikkatini Çekebilir

1

Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır

Deri, uzun ömürlü olmasından dolayı insan yaşamında önemli bir yer tutar. Peki gerçek deri nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.