google ads nedir
google ads nedir

Google Ads Nedir ? Kimler Niçin Kullanmalı ?

Google mühendisleri tarafından 23 Ekim 2000 senesinde tasarlanan çevrim içi olarak reklam yapmaya yarayan bir sistemdir.

Google Ads’i kendinize asistan olarak tutmak ve reklam faaliyetlerini bu kanal aracılığıyla yapmak sizleri rakiplerinize karşı çok üst sıralara çıkaracaktır.

Reklamını yapacak olduğunuz keywords yani anahtar kelimenin kullanıcılar tarafından hızlı bir şekilde keşfi Google Ads’yi aktif kullanmanız sayesinde olacaktır.

Bir işletme sahibi yada web sitesine sahipseniz, Google’ın ana arama kaynağını kullanarak  ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtabilir yada ürünlerinizi marka haline getirerek en üst sıralara çıkarabilirsiniz.

Google Ads Nedir Ve Nasıl Üye Olunur ?

Google Ads Nedir ?

Bahsedeceğimiz konu başlıkları 

google ads nedir
google ads nedir
 1. Google Ads nedir ve nasıl çalışır ?
 2. Google Ads’i kullanarak işletme satışlarını nasıl arttırısınız ?
 3. İçeriğimize eğitimsel perspektiften nasıl pencere açabiliriz ?
 4. Google Ads danışmanı olarak, kendi işimizi kurabilir miyiz ?
 5.  Google Ads’i kimler niçin kullanmalı ?

Öncelikle kafamızda belli başlı taslakları oturtmak için yukarıda yer verdiğimiz 5 ana konu başlığından detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Öncelikle Google Ads nedir, kimler için uygun ve bahsedeceğimiz içerikle ilgili başlangıç deneyimi veya geçmişte bir tecrübeye gerek var mıdır ? Bu konuya değineceğiz.

Hemen akabinde, Siz değerli okurlarımız için girdiğimiz bu içeriğin nasıl olacağını , içeriğimizde nelerden bahsedeceğimizi ve neler öğreneceğinizi göreceğiz.

Üçüncü ana başlığımızda Google Ads’i tanımlayacağız. İşletme sahibi olduğumuzu varsayarak Google Ads’i efektif olarak kendi işletmemizin satışlarını arttırabilmek için nasıl kullanmamız gerektiği konusuna değineceğiz.

Son olarak Google Ads nedir danışman olarak kendi iş modelimiz haline nasıl entegre edebiliriz. Google Ads’i asistan olarak kullanarak işimizi internet ortamına nasıl taşıyabiliriz. Bu sayede zamandan tasarruf ederek maddi özgürlüğümüzü ve klişe çalışma saatlerinden uzaklaşarak daha özgür bir hayat yaşayabilir miyiz ? Her birine çok detaylı olarak değinerek aklınızda Google Ads hakkında aklınızda hiç bir soru işareti bırakmayacağız.

Google Ads’i Kimler Niçin Kullanmalı Ve Deneyim Gerekli Mi ?

google ads nedir
google ads nedir

Google Ads nedir, Yerel yada kurumsal anlamda şirketi olanlar yada web tabanlı iş yapan tüm kişilerin kullanması gerektiği bir reklam sistemidir. Müşteri portföyünü arttırmak isteyen kişilerin kullanacağı en efektif araçtır.

Dünya’nın en büyük reklam ağını bünyesinde barındırması dolayıyla gerek satışlarınızı arttırmak gerekse müşteri kitlenizi ve portföyünüzü arttırmak istiyorsanız Google Ads’i kullanmanız ve içeriğimizi dikkatlice okumanız şiddetle önerilir.

Günümüz de yaşanan krizler, pandemi ve covid-19 global çapta ekonomik krizlerin yaşanmasına neden olmuştur. Hayat pahalılığı, artan kiralar ve faturalar, ticaret yapan kişileri iş yerlerini Web tabanlı yani internet ortamına taşımaya itmiştir. Öte yandan 8:00 / 17:00 çalışma düzeninin kendisi için uygun olmadığını düşünen ve evinden yada herhangi bir yerden internet üzerinden çalışmak isteyen kitleler için de Google ads’i kullanmak ve kendinize iş modeli olarak belirlemek oldukça önemlidir.

Google Ads’i ayrıca danışman olarak kullanarak kurumsal yada yerel işletmelere hizmet vererek çok ciddi düzeyde kazançlar elde edebilirsiniz.

Başlığımızın ikici kısmı deneyim, Bu iş modelini yapmak ve kendimiz için avantaja çevirmek için deneyim gerekli midir ?  Sorumuzun cevabı kesin bir dille HAYIR olacaktır.

İçeriğimizin planlamasını yaparken ilk defa bu iş modelini uygulayacak ancak hiç bir bilgisi olmayan bir kişinin gözünden analiz edilerek ele alınmıştır. Dolayısıyla içeriğimizi dikkatli bir şekilde okumanız sonrasında Google Ads nedir gibi sorularınız hakkında bilgi eksikliği yaşamayacağınızdan şüphemiz olmadığı gibi Google Ads konusunda da adım adım uzmanlaştığınızı göreceksiniz.

İçeriğimizin sonunda Google’ın kendi resmi sertifikasyon sınavlarına girip başarılı olabilecek teknik yeterliliğe sahip bireyler olacaksınız. Bu sertifikalara sahip olmanız piyasa şartlarında kolaylıkla danışmanlık yapmanıza ve müşteri bulmanıza da olanak sağlayacaktır. 

Google Ads İçeriklerinde Bahsedilecek Konular ?

7 ana başlık altında sınıflandırdığımız konulardan ilki,

 1. Google Ads’i tanıtacağız, Google Ads nedir, Google adwords nedir, Google adwords nedir ne işe yarar gibi tüm içeriklerin tanımlarını kafamızda bir şablon oluşması adına yapacağız.
 2. Reklam Öncesi hazırlıklar, Reklamlara başlamadan önce yapacağımız hazırlık sürecine değineceğiz içeriğimizin en önemli alt başlıklarından biri de budur. İşletmeniz için başaralı ve istikrarlı bir reklam kampanyası oluşturmanızın temel taşını bu kısım oluşturacaktır. Bu konu da başarı sağlayanlar ve başarısız olanlar konusunda ki en önemli ayrım burada gerçekleşmektedir.
 3. Google Ads’in ana odak noktası ve temelleri, 3. aşamaya dek içeriğimizi başarılı bir şekilde tamamlamamız durumunda artık sizde Google Ads kampanyalarını oluşturabileceksiniz. Google Ads nedir konusunda da aklınızda bir soru işareti kalmayacaktır.
 4.  Google Ads’nin reklam optimizasyonları, Oluşturduğumuz kampanyaları nasıl iyileştirebileceğiz ve efektif kampanyalar nasıl oluşturabileceğimizi öğreneceğiz. Bu aşamaya kadar içeriğimizi öğrenmeniz durumunda kampanyaları su gibi öğreneceğiz hatta kar amaçlı ve karlı kampanyalar yapacağız.
 5. Rakiplerinizden ayıracak ve ön plana çıkaracak kampanyalara geçilecek. Bir çok kişinin bilmediği tüyolar sayesinde başarıyı yakalayacaksınız.
 6. İleri seviyede Google Ads stratejileri, İçeriğimizde bu seviyeye geldiğinizde kaliteli bir danışman yeteneğine sahip olacaksınız.
 7. Google Ads analiz araçları (Google Analytics, Tag Manager, Search Console), EN ÖNEMLİ İÇERİĞİMİZDEN BİRİ DE 7.MADDE OLACAKTIR. METRİK, VERİ, RAKAM VE ANALİZLERİ OKUMAK SİZLERE DEĞER VE KAZANÇ KATACAKTIR.  BAŞARILI BİR KAMPANYA OLUŞTURMANIN TEMEL YOLU BU MADDE’DEN GEÇMEKTEDİR.

7.Madde’de bahsettiğimiz üzere sadece analiz araçlarını öğrenmek sizi ciddi anlamda kalifiye eleman yapacaktır.  Bahsedecek olduğumuz ana başlıkları da belirlediğimize göre,

Google ADS Nedir Ve Nasıl Çalışır ?

Google ads nedir, dünyanın en büyük ve en güçlü web tabanlı ağına sahip, ücretli bir reklam platformuna verilen genel isimdir. Ne Yahoo, ne Bing, ne Facebook ne de İnstagram Google Ads’nin çapı kadar büyük değildir. Dolayısıyla Google Ads’de danışman olmanız ve bu konuda profesyonelleşmeniz global çapta bir şirketin yerel bazda ortağı olmanıza kapı aralayacaktır. Dünya’nın global çapta en büyük şirketinin vermiş olduğu bir hizmet karşısında uzmanlaşmak, pazar alanında ve eşitleriniz arasında sizleri hiç kuşkusuz ki 1. yapacaktır. Google ads nedir sorumuzun cevabını aldığımıza göre devam edelim.

Google Ads’ye reklam vermek isteyen tüm kullanıcıların maliyet hesaplama sistemi tıklama başına maliyetle ilişkilendirilmektedir.

Tıklama başına maliyet (TBM) nedir: 

google ads nedir
google ads nedir

Bu durumu somut bir örnekle açıklayalım, Hemen yukarıda ki görselde de görüldüğü üzere, Google arama motoruna dağcılık malzeme yazdığınızı varsayalım. Ürün satış kampanyası yapan kişi diyor ki, ben ”Dağcılık Malzeme” kelimesinde Google’da ilk sırada olmak istiyorum. Ancak bunu diyen bir çok firma olacaktır. Dolayısıyla ”Dağcılık malzeme” yazıldığı zaman firmalar birin sıradan itibaren sıralanacaktır. Görselde de işaretlediğimiz kelimenin hemen yanında ”Reklam” yazacaktır.

Dağcılık malzeme yazıldığında Google’a çıkan firmalar her zaman ilk sırada olmak isteyecektir. Çünkü sıralama da ilk sırada olmak sizlere gerek kazanç gerekse hit getirecektir. Peki biz hangi sırada olacağız. Örneğin Amazon firması biz olalım.

Bu sıralamayı belirleyen bazı faktörler vardır. Bunlara reklam sıralaması denilmektedir. Bu faktörler arasında reklam puanı, tıklama başına verilen teklif gibi parametreler ön planda tutulmaktadır.

Google Ads’nin çalışma mantığına baktığımız zaman, kelime başına reklam verece kişiler yada kurumlar Google’a teklif verirler.

Örneğin Trendyol firması ”Dağcılık Malzeme” kelime öbeği için tıklama başına 2 tl teklif verirken, Amazon firması da tıklama başına 4 tl teklif veriyorum diyor.  Bu durumda Google Ads için en yüksek teklifi veren kurum yada kişi Google’da ilk sırada çoğu zaman yerini almakla birlikte, bazı durumlarda yüksek teklif yeterli olmayabiliyor. Teklif sırasına ve diğer faktörlere göre diğer firma yada kişilerde alt sıralamalarda yerlerini alırlarken. Diğer faktörlerden içeriğimizin ilerleyen konularında değineceğiz.

Burada anlamamız gereken nokta Google ads nedir ? Tıklama başına maliyet yani (TBM) nedir ? bu iki kavramı anlamamız önemlidir. Bir diğer önemli nokta da Google Ads’de tıklama yapılınca reklam verenden ödemenin kesileceğidir.

Google 100 ü aşkın hizmet arasından gelirlerinin büyük bölümü, sayısal olarak % 93’ünü Google ADS üzerinden elde etmektedir. Amiral gemisi yıllardır ADS’dir

Bununla birlikte bir çok web sitesi sahibi Google’ un adsense platformu kanalı aracılığıyla anlaşma yapar. Web sitelerinin bir çok yerinde Google reklamlarına tanık oluruz. Görüntülü reklam alanı sayesinde web sitesini ziyaret eden kullanıcının reklama tıklaması sonucunda da Google her reklama tıklanması sonucu tıklanma başına maliyeti yani (TBM)’i reklam verenden verdiği teklif başına keser. Bir örnek fotoğrafla bu durumu da gösterelim.

google ads nedir
google ads nedir

Görüldüğü üzere Google reklamları görüntülü olarak web sitemizde’de yer almaktadır. Google kurum yada reklamı veren şahıslardan reklamı gösterdiği için değil, reklama tıklandığı zaman (TBM) tıklanma başı maliyet oranı dahilinde reklam verenlere ücret yansıtmaktadır.

Google’da video reklamları da oldukça popülerdir. Bildiğimiz Youtube kanalı üzerinden gösterilen bu reklamlarda da aynı şekilde izlettirdiği reklam başına reklam verenlerden (TBM) Tıklanma başı maliyet oranı dahilinde reklam verenlere ücret yansıtmaktadır. Youtube üzerinden gösterilen tüm reklamlarda Google ADS reklamlarıdır.

Uygulama Reklamları Mevcuttur. Android, İos cihazlarda sahip olduğunuz bir uygulamanız varsa Google ADS ile aynı şekilde bir kampanya yapabilirsiniz.

Gmail reklamları, Gelen kutusunda Google tarafından gönderilen ve çıkarılan reklamlardır.

Her bir reklam modelinden de adım adım bahsedeceğiz.  Aklımızda şimdilik reklam modelleri oluşması adına siz değerli okurlarımızla kısa kısa paylaşımda bulunduk.

En çok kullanılan reklam modeli olan arama ağından başlayarak tüm detaylarına indikten sonra aşama aşama her bir reklam modelimize değineceğiz.

Google piyasa değeri olarak  1 trilyon değere ulaşarak dünya üzerinde en değerli 4. firması olarak yerini almıştır. Tabi bu veri zamanla değişebilir.

Google ADS nedir, hangi reklam modelleriyle çalışır bahsettik.

Google ADS Kullanarak İşletmenizin Satışlarını Nasıl Arttırırsınız ?

 • Yüksek hit, Yüksek trafik, Yüksek gelir.
 • Hedef kitle tespitinin önemi
 • Yeniden hedeflemenin gücü
 • Verileri okumak, Optimizasyon yapmak, iyileştirme yapmanın önemi
 • Marka bilinirliği
 • Ölçek büyütme (Scale- Up)

İşletmemiz olsun, Web sitemiz olsun yada e-ticaret siteniz olsun basit mantıkla ne kadar trafik çekerseniz o kadar fazla satışınız ve geliriniz olur. Mağaza mantığıyla bu durumu değerlendirelim örneğin Ankara/Kızılay’da bir mağazamız var içerisine ne kadar müşteri girerse satış oranı olarak gelir o kadar artacaktır. Ancak böylesine bir merkez de bile gelen müşteri kısıtlı olacaktır kime göre Google’a göre. Mağazayı geniş kitlelere Türkiye’ye hatta global seviyeye taşırsanız doğrudan olarak trafiğiniz buna paralel olarak geliriniz de mükemmel bir artış yakalayacaksınızdır.

Google ADS reklam verme sayesinde hedef kitle tespiti de yapabilirsiniz. Örneğin televizyon aracılığıyla reklam vermek hem pahalı hem gereksizdir. Hedef kitlesini ölçemediğiniz bir data reklamcılıkta maalesef gelir sağlamamaktadır. Keza billboardlara reklam vermekte sağlıklı datalar sunmaz. Dolayısıyla bize kazançtan çok kayıp getirecektir. Ölçemediğiniz hedef kitleyi belirleyemediğiniz her reklam modeli başarısız olmaktadır.

Google’da reklam vermek ve bu gücü arkanıza alabilmek için öncelikle hedef kitlenizin tespit edilmesi gerekmektedir. Bu işte Google algoritmaları oldukça başarılıdır. Diğer mecralarda hedef kitle tespiti olmamakla birlikte, dijital mecralarda kolaylıkla bu kitleyi tespit ve kontrol edebilirsiniz. Yaş aralığı, cinsiyet aralığı, ülke bölge bilgileri sitenizde kaç dakika kalınmış, hangi sayfalara bakılmış gibi her durumu Google ADS sayesinde belirleyebilirsiniz.

Hedef kitle online mecralarda ki satışınızı arttıracak en önemli etmendir.

Yeniden hedeflemenin gücü kullanıcı online mağazanıza yada web sitenize girdi ürünü sepete attı. Ancak almadan geri çıktı. Bu kullanıcıyı takip edebilirseniz yeniden hedefleme reklamları sayesinde geri çekebilirsiniz bu kişinin ürünü alma olasılığı yeni kitlelere göre % 40 daha fazladır.

Verileri okumak ve iyileştirmeler yapmak, Google araştırma analizlerinin, tag managerin, analytics gibi araçların piksel kodlarına sahiplik yapacağınız ve reklamlarınızın röntgenini çekebileceğiniz ve reklamlarınızı daha iyi nasıl yapabilirim diye üzerine düşebileceğiniz ve analizler yapabileceğiniz araçların tamamını kullanarak verileri okuyabilir ve iyileştirmeler yapabilirsiniz. Dolayısıyla bu işlemleri yapıp trafik çektikçe akılda kalıcı bir marka bilinirliği de yaratmış olmaktasınız.

Scaling etkisi, 

Önemli bir parametre olan scaling etkisinde en önemli faktör öncelikle doğru kampanyayı oluşturabilmektir. Örneğin denemek amaçlı deneme kampanyası oluşturdunuz. Gerekli verileri aldınız. Hemen arkasından hedef kitleyi tespit ettiniz, yeniden hedefleme kampanyalarını da efektif şekilde uyguladınız. Geriye Google analytics verilerini okumak ve kampanya iyileştirme aşamaları kalmaktadır. Bu işlemlerinde akabinde, Kusursuz ve mükemmel bir reklam formatına ulaştınız.

Yani sizlere her koşulda para kazandıran bir reklam oluştu. Bu reklam kampanyası altın yumurtlayan bir tavuğa dönüştü.

Sizlere para kazandıran doğru formülde ki hedeflemeyi, kitleyi ve reklam modelini oluşturduğunuz andan itibaren geri kalan tek şey bu reklama ödemiş olduğunuz ücreti arttırmaktır.

Örneğin bu reklama aylık 10.000 TL harcıyorsanız bir sonra ki ay 20.000 TL harcamanız gerekir. Bu durum aydan aya arttırarak devam ederseniz, bir noktadan sonra doğru formu yakalayacaksınız ve işletmenizin yada web sitenizin reklam ücretleri muazzam derecede arttırarak reklama bağlı olarak gelirinizin de arttığını göreceksiniz.

 Google Adwords Nasıl Kullanılır Ve Google ADS Nedir ?

Çoğunlukla, Kurumsal işletmeler ve bireysel site sahipleri sitelerine ve işletmelerine nasıl trafik çekecekleri hususunda yeterli bilgiye sahip olmamaktadır. Bu durumun ana çözüm noktası Google ADS’den geçmektedir.

Günümüzde insanlar her gün Google arama motorunda milyarlarca arama yapmaktadır. Google ADS ve yardımcı araçlarıyla bu kitlenin, aktif olarak ürün arayışlarına çözümde olabilirsiniz.

İşletmenizin yada Web sitenize daha aktif görünürlük sağlamak ve satış yapmak istiyorsanız içeriğimizi okumaya devam etmelisiniz.

Google ADS Tarihsel Boyutta Gelişim Süreci

Google, Çağın gereklerine uygun olarak ve teknolojinin de gelişmesiyle devamlı olarak kendisini ve ürünlerini en iyi şekilde geliştirmektedir. Bundan dolayı gelin hep birlikte Google ADS’nin geçmişten günümüze gelişim sürecine bir göz atalım.

2003 senesinde Google Adsense  yayımlanmıştır. Google Adwords’ü tamamlayacak olan Piramit’in
ilk aşaması tamamlanmıştır denilebilir. Web sitesi sahiplerinin, web sayfalarında Google Adwords’e reklam olanağı sağlamasını mümkün kılmış olup Adsene sayesinde web sitesi sahiplerinin de para kazanmasına ön ayak olunmuş bir sistem olmakla birlikte Adwords için ilk basamak tamamlanmıştır.

2007 senesine gelindiğinde, YouTube’da  adwords video reklamcılığını başlatarak Piramit’in ikinci aşamasıda tamamlanmıştır.

2013 senesine gelindiğinde Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Google şirketi tarafından kurulmuştur. Anahtar kelime planlayıcı sayesinde reklam kampanyalarının oluşturulmasında ki temel taş olan kelime sisteminin buradan alınmasına olanak sağlayarak, Piramit’in 4. kısmını da tamamlamıştır

2015 sensinde geniş kapsamlı bir güncellemeyle reklam verenlerin kampanyalarının daha efektif ve doğrudan hedef kitleyi  hedef alması ve reklam verene daha uygun analiz etme imkanı sunmuştur

2018 senesine gelindiğinde Google Adwords isminin yerini  Google ADS almıştır.

Böylelikle neredeyse gelirinin % 93’ünü elde ettiği Google ADS projesi tamamlanmıştır.

Google Reklam Verme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Google search motoru deyim yerindeyse pastanın yaklaşık  %75’ini bünyesinde barındırmaktadır.  İnternet kullananlar gerek mobil cihazlardan gerekse bilgisayar üzerinden günde 3,5 milyar defa Google üzerinden arama gerçekleştirirler. Bu da demektir ki kullanıcılar 1sn’ye içerisinde Google üzerinden 2.5 milyon arama gerçekleştirirler.

Bu aramaların her biri, markanızı ön plana çıkarmak, tanınır bir marka haline getirmek ve web sitenize hit çekmek için ve satışlar yapabilmek adına büyük avantajdır.

Bu arada Google Ads, Google şirketi tarafından ortaya çıkarılmış ücretli bir çevrim içi reklamcılık ürünüdür.

Google Ads’de reklam oluştururken aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Pazarlama hedefleriniz ne olmalıdır ?

Öncelikle hangi pazar hedefinizse ona göre bir strateji belirlemek en doğrusu olacaktır.

 • Marka haline gelme
 • Web sitenize hit ve trafik çekme
 •  Müşteri Portföyünü artırma
 • İnternet kullanıcılarını, web siteye yada kurmuş olunan mağazaya teşvik etmek

Pazar ve rakip incelemesi nasıl olmalı ?

Bütçenizi tanımlayın

Ay bazlı olarak Google reklamlarına belli bir bütçe ayırmanız sizi rakipleriniz karşısında üst sıralara taşıyacaktır. Sadece bu yeterli olmamakla birlikte rakip araştırma ve inceleme yapmalı ve anahtar kelimelerin aranma hacimlerini semrush gibi sitelerden kontrol etmek sizleri eşitleriniz arasında birinci yapacaktır.

Anahtar kelime planlamasının önemi

Google ADS üzerinden reklam kampanyasına başlamadan önce, rakip araştırması ve anahtar kelime araştırması yaparsanız yol haritanızdan sapmamanıza ve başaralı sonuçlar elde etmenize imkan tanınacaktır.

Sitenizin mobil optimizasyonun kaliteli olmasına önem gösterin

Reklam kampanyasına başlamadan önce web sitenizin site uyumlu olmasına özen gösteriniz. Bilindiği üzere günümüzde web erişimi mobil üzerinden çok daha fazla yapılmaktadır. Bu sayede Google SERP’leri tarafından içeriğiniz ve ürününüz daha üst sırada olacaktır. Eğer siteniz mobil uyumlu değilse ziyaretçi ve hit almak imkansıza yakın olacaktır. Günümüzde web sitesi trafiğinin % 50’den fazlası mobil tarafından gelmektedir.

Google Ads Reklamlarınız Nerelerde Görüntülenmektedir ?

Google reklamları genel olarak Google’da yapılacak olan arama şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Bilindiği üzere bu dev okyanusu Google’ domine etmektedir. Google’ın kendi bünyesinde sahip olduğu markaların tamamında reklamlarınız yayımlanır. (Google, Youtube ,Android ,İos, Gmail, Google Adsense ile ortaklık yapmış web sitelerinde reklamlarınız çıkacaktır.

Örneğin, Bir web siteniz var ve tıklama almak istiyorsunuz. Bu durumda seçmiş olduğunuz bu kampanya modelinde Google sizi arama ekranlarında çıkaracaktır.

Google Adwords’te İlk Sıralamada Nasıl Olunur ?

Google’da arama motorunda yapılan aramalarda , Öncelikle reklamlar alt alta görüntülenir ve yanında reklam diye not düşülür, sonrasında kullanıcılar organik sonuçları görmeye başlarlar.

Reklam sıralamasının temel faktörleri nedir, Google rakipleriniz dahil olmak üzere ilk sıraları kimlere vereceğini 4 ana başlık altında toplamıştır.

 • Rakipler ve sizin verdiğiniz teklif tutarı: Daha önce de bahsettiğimiz üzere Tıklanma başına Google’a verilecek teklif ilk sıralarda olmanız adına önem arz etmektedir.
 • Reklamınızın kalitesi: Verilecek reklam kalitesinin önemi çok önemlidir.  Google bu duruma kalite puanınıza bakarak karar verir.
 • a) Yeterli tıklanma oranı olacak mı ?
 • b) Reklam anahtar kelime alaka seviyesi: Tutarlılık
 • c) Açılış sayfanızdaki deneyim: Sahip olduğunuz sayfa ve vermiş olduğunuz reklam, anahtar kelimenin bir biri ile senkron uyumu mevcut mu ?

Google bu 3 unsura göre reklam verenleri değerlendirmeye alarak aranılan anahtar kelime üzerinden web sitelerini aramalarda ilk sıralara taşımaktadır.

Dolayısıyla düşük bir bütçeye bile sahip olsanız, anahtar kelimeniz yüksek hacme ve değere sahipse sizden çok daha yüksek bütçelere sahip kurumsal bir çok web sitesinin önünde yer alabilirsiniz.

Niçin Google ADS’E İhtiyaç Duymaktayız Olmazsa Olmaz mı ?

google ads nedir
google ads nedir

Geçmişte internet kullanımı bu kadar yaygın değilken fiziki  mağazamız için reklam broşürleri bastırıyor ve küçük bir ücret karşılığında sokak sokak dağıttırıyorduk.  Yada güçlü bir sermayeye sahipsek TV ekranlarına reklam eriyorduk.

Günümüz teknoljinin gelişmesi ve internetin yaygınlaşmasıyla reklamlar dijtal platformlara taşınmıştır.

Başta Google olmak üzere bilinen bir çok sosyal medya kanalına reklam verilmeye başlandı. Burada pastanın payı, Google Ads’e aittir.

Google Ads sayesinde,  sağlamış olduğunuz ürün ve hizmeti sizler çabalamadan reklamınızı yapar ürünlerinizi tanıtır.

Google gibi Dünya’nın en büyük arama motoruna şayet reklam verirseniz, Doğal olarak yazılmış SEO uyumlu kaliteli bir çok web sitesinin önüne geçme imkanı ve ürünlerinizi tanıtma fırsatına erişirsiniz.

Google gerek Dünya’da gerekse ülkemizde en çok kullanılan arama motorudur. Bundan dolayıdır ki

Google Ads Dünya çapında reklam verenler tarafından kullanılan bir numaralı platformdur.

Günde 5,5 milyar yani devasa aramaya sahip bu motorda, ayda da 167 milyar aramaya ev sahipliği yapması ve yapılan aramaların % 50 üzerinde mobilden olması muazzam ötesi bir durumdur. Dolayısıyla Web sitenizin SEO uyumlu olması çok büyük önem taşırken, Web sitenize ait temanızın mobil uyumlu olması da bu durumda büyük önem arz edecektir.

İlginizi çekeceğini düşündüğümüz ve keyifle okuyacağınız bir diğer konumuz,

15 Günde E Ticaret Nasıl Yapılır ?

Yazıyı Oylayın

Hakkında Burak

1988 yılında İzmir’de doğan Burak ALTIPARMAK, Eskişehir Anadolu Lisesinin ardından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü tamamladıktan sonra Kamu yönetiminde liderlik algısı üzerine yüksek lisans yapmıştır. Profesyonel iş hayatına SEO danışmanı olarak başladı. Blogger, içerik pazarlama faaliyetleri gibi bir çok alanda hizmet vermesinin yanı sıra mobil uygulama geliştiricisi olarak profesyonel iş hayatına devam etmektedir. Hali hazırda React Native ile Full stack developer olarak çalışmaktadır.

Dikkatini Çekebilir

metaverse nedir

Metaverse Nedir ? İnternetin Yerini Alacak Teknoloji

Metaverse nedir ? Bu evrendeki gözlerinizi kapatın ve metaverse evreninde gözlerinizi açın. Gördüklerimiz  2021’in son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.