hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar

Hurda Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar

 Adından da anlaşılacağı üzere, herhangi bir sebep den dolayı hurdaya ayrılmış hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar gibi sorular sıklıkla gelmektedir. Hurda belgesi iki yolla alınabilmektedir.

Bunlardan ilki aracın ciddi bir kazaya karışması perde çıkması yada kaza sonucunda kullanılamayacak durumda olması ikincisiyse, yıllar boyunca kullanılmayan çürümüş araçlar için alınmaktadır.

Gelelim en önemli soruya, hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar. Hurda olmuş bir araç trafik yönetmeliği ve normuna göre tekrardan sahalara çıkamaz. Bir kez hurda belgesi alındıysa, o aracın gerekli olan tüm bakımları tamiratı yapılsa bile mekaniğinde, yürüründe sorun olmasa bile bir daha asla ama asla o araç trafiğe çıkamaz.

Hurda Belgeli Araç Alınıp Satılabilir mi

Hemen üstte bahsettiğimiz üzere, hurda belgeli aracın tekrardan trafiğe çıkışı mümkün olmasa da, alım satım konusuna engel teşkil edecek bir durum yoktur. Peki madem bu araçları trafiğe çıkarmak mümkün değil o halde insanlar bu araçları niçin satın alırlar ? Bu durumu çeşitli şekilde açıklayabiliriz. Aracın ender özelliklere sahip olması, Dünya’da sayılı olması gibi durumlar bazı koleksiyonerlerin iştahını kabartmaktadır. Bu durum bazı tv programlarına dahil konu olmuştur. Bir diğer neden hobi amaçlı yada sergi için kullanmak mümkün olmaktadır.

Şimdide sıklıkla karıştırılan bir durum olan çekme belgeli araç ile hurda belgeli araçlar arasında ne gibi farklar var buna bakalım.

Çekme Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar

Hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar
 Hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar

Hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar bu konuya değindikten sonra, Çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkar, bu konu hakkında da ciddi anlamda bir bilgi kirliliği mevcuttur. Bu durumu siz değerli okuyucularımıza örneklerle ilerleyerek anlatacağız.

Diyelim ki çekme belgeli bir araç aldık, aracın herhangi borcu yada satışa engel bir durumu yoksa noter kanalıyla standart satış prosedürü uygulanmaktadır.

Aracın satın alma işlemleri tamamlandıktan sonra almış olduğumuz ruhsatta trafiğe çıkamaz ibaresini göreceğiz. Bu ne demektir. Araç A noktasından B noktasına gidemez. Çekici ile aracımızı götürmemiz gerekmektedir.

Bir diğer önemli nokta aracın bir muayyene borcu varsa bu borç tarafımıza aittir.

Akabinde aracımızı aldıktan sonra gerekli olan tüm tamirat işlemlerini ve eksiklerini tamamlıyoruz. Bu işlemleri de tamamladıktan sonra, İkinci aşamaya geçiyoruz.

İkinci aşamada trafik sigortası yaptırmamız gerekmektedir. Aracımızın ruhsatı ve şase numarası işlemi tamamlamak için yeterli olacaktır.

Toplumumuzca yanlış bilinen bir diğer nokta hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar, çıkarsa trafik sigorta işlemi çok fazla çıkmaktadır gibi söylemlerdir. Böyle bir durum söz konusu değildir. Aracı satın alan kişi geçmişte kaza gibi durumlara karıştıysa burada bir artış söz konusu olmaktadır.

Üçüncü aşamada, araç muayene randevusu almamız gerekmektedir. Muayene kontrol sonucunda eksik bir şey yoksa, aracımızın muayene işlemlerini de tamamlamış oluyoruz. Aracımızı çekiciyle tekrardan muhafaza ettiğimiz yere götürüyoruz.

Dördüncü aşamada, Araç muayene işlemlerinin yapıldığı istasyon bizlere bir rapor tespit tutanağı kağıdı veriyor. Almış olduğumuz bu rapor ile birlikte notere tekrardan gidiyoruz. Ruhsatımızı ve muayene işlemleri sırasında bizlere verilen tespit raporunu notere ibraz ediyoruz. Noter tarafında bizlere yeni ruhsatımız ve plaka baskı kağıdı veriliyor.

Tüm işlemleri tamamladık. Yeni ruhsatımızı ve plaka basım yerinden plakamızı aldık artık aracımız trafiğe çıkabilir.

Yapılan bu işlemlerin tamamı, gerek ruhsat değişim işlemleri gerekse plaka ücreti (trafik sigortası dahil değildir) işleminin bizlere olan maliyeti 2022 yılında 1870 Tl olmaktayken; Normal bir aç alsaydık bu işlemin ortalama maliyeti 600 Tl olacaktı.

Hurda Belgeli Aracı Kullanmanın Cezası Nedir ?

Hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar, sorusunun cevabını kesin bir dille yanıtladık. Kullanılması durumunda gerek trafikte insan hayatını ve trafiği tehlikeye sokması gerekse kanunen ve trafik yönetmeliğintce araçların ömrünü tamamlamış olması nedeniyle kullanan kişilere maddi olarak yaptırımlar söz konusu olacaktır. 2022 yılında hurda aracı trafiğe çıkaran bir kişi yakalanması durumunda hurda aracın tüm mülkiyeti Devlete geçmektedir. Maddi yaptırım tutarıysa 3699 Tl’dir

Hurda Belgeli Araç Kullanım Alanları Nelerdir ? Hurda Belgeli araç Trafiğe Nasıl Çıkar ?

Trafikte kullanımı tekrar mümkün olmayan bu araçlar farklı alanlarda değerlendirilmektedir. Günümüzde araç ve parça fiyatları yükseliş trendi düşünüldüğünde bu araçları alıp parçalara ayırıp farklı araçlarda değerlendirmek ve satmak karlı olacaktır.

Bir diğer konumuz olan ve ilginizi çekeceğini düşündüğümüz Kredi Kartı İnternette Güvenle Nasıl Kullanılır konumuzu okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

Yazıyı Oylayın

Hakkında Güneş

Fethiye Anadolu Lisesinin ardından,  Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden Mezun oldu. Profesyonel olarak ilk iş hayatına Yurtdışında başladıktan sonra bu süreçte blogger ve içerik pazarlama faaliyetleri, web sitesi tasarımı, blog  yazarlığı ve önemli yazılımlar konusunda araştırmalar yaptı. Sonrasında bir tutku halini alan bu işe tüm enerjisinin büyük çoğunluğunu verdi. Hali hazırda birden fazla projede  yer almakta olup profesyonel iş hayatına devam etmektedir.

Dikkatini Çekebilir

WhatsApp Image 2022 08 12 at 10.58.39

R10.net’e Nasıl Ücretsiz Üye Olunur?

R10.Net Nedir? R10, 26.02.2005 tarihinde faaliyete geçen Türkiye’nin en büyük webmaster platformudur. Bu sebeple birçok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.