İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi
İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

İdrar yolu enfeksiyonu geçiren bir kişi çok fazla huzursuzluk ve isteksizlik yaşayabilir. Bu sebeple enfeksiyon geçiren bir kişi tedavi yöntemlerini araştırıp hızlı bir şekilde enfeksiyonu vücudundan atmak isteyebilir. İdrar yolu enfeksiyonu eğer tedavi edilmez ise ciddi ve kalıcı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu sebeple hızlı tedavi edilmesi gerekmektedir. Genellikle iyileşme süreci 3-5 gün arasında sürmektedir. Evde uygulayacağınız basit tedaviler ile bu süreci kısaca atlatabilirsiniz. 

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur

Bazen, vücut dışındaki bakteriler idrar yoluna girer ve enfeksiyona neden olur. Bu temizlik yada cinsel ilişki sırasında olabileceği gibi farklı nedenlerrden dolayı da olabilmektedir. Enfeksiyon, üretrayı (idrarı mesaneden dışarıyla yönlendiren tüp), böbrekleri veya mesaneyi etkileyebilir. İdrar yolu enfeksiyonlarının (sistit) içinde en sık görülenlerin başında mesanenin enfeksiyonu olan sistit hastalığı gelmektedir.Mesanenizdeki enfeksiyon, idrar yolunun herhangi bir bölümünü etkileyebilir. 

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi
İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Üretrit

İdrarı mesaneden vücudun dışına taşıyan tüpün yani idrar kanalının penis içindeki bölümünün iltihabıdır.

Sistit

Mesanenin (idrar torbasının) iltihabıdır. En sık nedeni bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlardır. Kadınlarda sıklıkla görülür.

Piyelonefrit

Böbreklerin enfeksiyonudur, idrar yollarındaki anatomik bir bozukluk nedeniyle idrarın mesaneden böbreklere doğru geri kaçması nedeniyle ortaya çıkabilir. (Kaynak)

Üşütmek idrar yolu enfeksiyonu yapar mı sorusunun cevabını Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Volkan İzol, soğuk havaların etkisi ile idrar torbası üzerinde olumsuz etkilerinin olduğunu ve idrar yolu enfeksiyonları ile sistit’e neden olabileceğini belirtmiştir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda özellikle sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Üst idrar yolu olan böbrekler ve üreter ile alt idrar yolu olan mesane ve üretra yada her iki idrar yolunda birden oluşabilmektedir. Hiçbir zaman kendinizin doktoru olmayın. Uzman bir hekim yardımı alın. Basit tedaviler ile geçirilecek rahatsızlıkları yada tedavi gerektirecek  ciddi durumdaki hastalıkları önemsizmiş gibi düşünceye kapılabilirsiniz. Bu sebeple hastalıklar ile ilgili çözümleri hekiminizde arayın.

 

 –  Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri 

 • Genelde idrar yaparken yanma hissi, 
 • Sık sık idrara çıkma hissi, 
 • Kötü kokan idrar,
 • Karın bölgesinde (mesaneye yakın yerde) ağrı,
 • Bazen kanlı idrar ,
 • Bulanık renk idrar,
 • Bazen sırt ağrısı
 • 38°C üzeri ateş ve titreme
 • Mide bulantısı, kusma
 • İshal,

 –  Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu

 • Genelde idrar yaparken yanma hissi, 
 • Sık sık idrara çıkma hissi, 
 • Kötü kokan idrar,
 • Karın bölgesinde (mesaneye yakın yerde) ağrı,
 • Bazen kanlı idrar ,
 • Bulanık renk idrar,
 • Bazen sırt ağrısı
 • 38°C üzeri ateş ve titreme
 • Mide bulantısı, kusma
 • İshal,

İshal, Kanlı idrar, ateş, ağrı gibi durumlar olduğunda mutlaka bir uzman doktora gözükerek muayene olmanız gerekmektedir.  Yapacağınız en ufak bir ihmal daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Örneğin idrar yolu enfeksiyonu sandığınız belirtiler mantar sonucu da olabilir. Bu sebeple yapılacak bir tahlil sonucuna göre doktorunuz bir tedaviye başlayacaktır. 

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi
İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Tedavi amaçlı bir uzman hekimden yardım alıyorsanız eğer bunun yanında bazı ufak tedavileri de evde kendiniz uygulayabilirsiniz, bol su içmek, idrarı tutmamak, temizliğe dikkat etmek .. vs gibi. Bunun yanında idrar yolu

enfeksiyonu evde tedavisi için aşağıda yer alan önerilere göz atabilirsiniz.

Hamilelikte nasıl geçer sorusuna cevap arayan ziyaretçilerimiz için, Hamilelikte bu durum biraz daha önem arz ediyor. Ayrıca diyabet hastalığın varsa acilen bir doktorla görüşmen gerekir ayrıca idrar yolu enfeksiyonu sandığın rahatsızlık aslında mantar da olabilir. Bu sebeple uzman bir doktor yardımı almanız gerekebilir. 

İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları

Enfeksiyonlar bakteriyel kaynaklıdır. Bu sebeple hekim kontrolünde tedavi edilmelidir aksi halde böbreklerinizde kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Bu tür hastalıklarda antibiyotikler en sık başvurulan ilaçlı tedaviler arasındadır. Antibiyotik tedavisi genellikle sık idrar yolu enfeksiyonu olan kadınlar için tercih edilmektedir. 

Reçetesiz satılan idrar yolu enfeksiyonu ilacı Piyeloseptyl (Nitrofurantoin) olarak bilinmektedir ama siz yine eczacınızın yada doktorunuzun tavsiyesi ile alınız. Bilinçsiz bir şekilde ilaç tüketimi sağlığınıza zarar verebilir. Bunun yanında sistit tedavisinde kullanılan ilaçlar, nitrofurantoin (Furadantin, Macrobid veya Macrodantin markalı) ve trimetoprim-sulfametoksazol (Bactrim veya Septra markalı),  siprofloksasin (Cipro olarak da bilinir), fosfomisin (Monurol olarak da bilinir) ve levofloksasin (Levaquin olarak da bilinir) ilaçlarından oluşmakta olup reçete ile satılmaktadır. 

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi
İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Bunun yanında reçetesiz olarak AZO Ürener’de mikroorganizmaların neden olduğu akut, komplike olmayan, idrar kesesinin yanması, idrar kesenin iltihaplanması ve idrar yolu enfeksiyonu ile seyreden idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır. 

Reçeteli antibiyotikler 3-5 gün aralığında kullanılarak hastanın durumu izlenir. Tedavinden sonra iyileşme olup olmadığı varsa belirtiler tekrar ele alınır. Burada amaç vücudunuzdaki bakterilerin tamamen ölmesidir. Eğer bu süre içinde antibiyotiğe rağmen geçmeyen idrar yolu enfeksiyonu şikayetiniz devam ediyorsa ve bir iyileşme görülmezse tekrar muayene olmanız önerilmektedir. 

Bol Su İçin

Antibiyotik, idrar yolu enfeksiyonundan kurtulmanın bir yoludur ancak antibiyotik tüketiyorsanız mutlaka gün içinde bol bol ılık su için. Enfeksiyonu ve ağrıyı kesmek için su tüketimimizi artırmanız gerekmektedir. Su mesanenizi temizleyerek bakterilerin vücuttan atılmasını sağlar.

C Vitamini Takviyesi 

Enfeksiyon sürecinde C vitamini takviyeleri kullanın. C vitamini, idrarı asitlendirerek ve bağışıklık sistemini güçlendirerek mesanede (idrar torbasında) bakteri üremesini önlemektedir.

Kafein ve Alkol Tüketiminden Kaçının

Kahve, alkol, gazlı içecekler bu ürünleri tüketmekten bu süreçte kaçınmanız gerekmektedir. Bunlar vücudunuzun susuz kalmasına neden olmakta ve mesaneden bakterilerin atılmasını zorlaştırmaktadır. 

Temizliğe Özen Gösterin

Kişisel hijyeniniz, idrar yolu enfeksiyonlarına karşı bir tedbirdir.  İdrar yaptıktan sonra bölgeyi yıkamanız enfeksiyona karşı önemli bir etkiye sahiptir. Cinsel birliktelikten önce ve sonra temizlenilmelidir ve cinsel birliktelikten sonra idrar yapmak enfeksiyon kapmamak için çok önemlidir. Bu sayede bakteriler mesaneye yerleşmeden dışarıya atılması sağlanmaktadır. Kadınların sık sık ped değişimi de bakteri üremesinin önüne geçmektedir.

Doğru Kıyafet Seçimi 

Nefes almayan çamaşır ve çok dar kıyafetler neme sebep olacağı için bakterilerin çoğalmasına neden olacaktır. Pamuklu kumaşları tercih edebilirsiniz.

İdrarı Uzun Süre Tutmayın

Mümkünse tuvaletinizin geldiğini hissettiğinizde tuvalete gidin. İdrarınızı uzun süre tutmak, bakterilerin mesane içerisinde çoğalmasıa sebep olmaktadır. 

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel İlaçlar

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi
İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi
 • İbrahim Saraçoğlu Karnabahar Kürü : kaynatıp suyu içilebilir. Günde 3 defa tavsiye edilir.
 • Soğan suyu : Antioksidan etkisi ile bakterileri vücudunuzdan atar. Günde 2 bardak tavsiye edilir.
 • Limon: Bir bardak suya yarım limon sıkarak günde 3 defa uygulanabilir.
 • Elma sirkesi : 1 bardak suya 3-5 damla damlatılarak içilebilir. 
 • Maydanoz : (hamilelik riski olanlar içmemelidir. Kahvaltı veya öğünlerde tüketilebilir.
 • Yaban mersini : Meyve olarak yada çayını günde bir kere içebilirsiniz. Kan sulandırıcı içen ve böbrek rahatsızlığı olan kişiler temkinli olmalıdır.
 • Su : Gün içinde bol bol ılık su için.
 • Yeşil çay : Günde 2 çay bardağı tüketebilirsiniz.
 • Lahana suyu : Bir bardak kaynamış lahana suyu içebilirsiniz.

Bu içeriğimizi beğendiyseniz tam size göre beğenebileceğiniz bir diğer yazımız olan “Mor şampuan nedir? ne işe yarar?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazıyı Oylayın

Hakkında Burak

1988 yılında İzmir’de doğan Burak ALTIPARMAK, Eskişehir Anadolu Lisesinin ardından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü tamamladıktan sonra Kamu yönetiminde liderlik algısı üzerine yüksek lisans yapmıştır. Profesyonel iş hayatına SEO danışmanı olarak başladı. Blogger, içerik pazarlama faaliyetleri gibi bir çok alanda hizmet vermesinin yanı sıra mobil uygulama geliştiricisi olarak profesyonel iş hayatına devam etmektedir. Hali hazırda React Native ile Full stack developer olarak çalışmaktadır.

Dikkatini Çekebilir

WhatsApp Image 2022 08 12 at 10.58.39

R10.net’e Nasıl Ücretsiz Üye Olunur?

R10.Net Nedir? R10, 26.02.2005 tarihinde faaliyete geçen Türkiye’nin en büyük webmaster platformudur. Bu sebeple birçok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.