iphone ile fotograf cekmenin ipuclari

iPhone ile Fotoğraf Çekmenin İpuçları

iPhone ile Fotoğraf Çekmenin İpuçları

iPhone, kullanıcılarına yüksek kaliteli fotoğraf çekme deneyimi sunan bir akıllı telefondur. Ancak, bazı kullanıcılar iPhone ile fotoğraf çekmenin püf noktalarını bilmedikleri için düşük kalitede fotoğraflar çekebiliyorlar. Bu yazımızda, iPhone kullanıcılarına fotoğraf çekerken işlerini kolaylaştıracak ipuçlarını paylaşıyoruz.

Işıklandırmaya Dikkat Edin

Fotoğraf çekmenin en önemli unsurlarından biri doğru ışıklandırmadır. iPhone, doğru ışıklandırma için otomatik ayarlara sahiptir. Ancak, elde etmek istediğiniz sonuca göre ayarlamalar yapmak için ekranınızı dokunarak odak noktasını belirleyin ve elinizle ayarlama yapın.

HDR Modunu Kullanın

iPhone’unuzda HDR modu, fotoğrafınızın otomatik olarak daha yüksek kontrast ve daha iyi renklerle çekilmesini sağlar. Bu özellikle, fotoğrafınızın çekildiği yerde çok fazla ışık veya gölge varsa faydalı olacaktır. HDR modunu kullanmak için, fotoğraf çekerken üst kısımdaki HDR seçeneğini açın.

Fotoğraf Çekmenin İpuçları
Fotoğraf Çekmenin İpuçları

Belirginlik Ayarlarını Değiştirin

Fotoğrafınızın belirginliği, fotoğrafın kalitesi için önemlidir. Bu nedenle, iPhone’unuzda belirginlik ayarlarını değiştirmek fotoğraflarınızı daha iyi hale getirebilir. Ayarları değiştirmek için, fotoğrafınızı çektikten sonra üst kısımdaki düzenleme seçeneğine tıklayın ve belirginlik ayarlarını değiştirin.

Doğru Perspektifi Yakalayın

Fotoğrafınızın perspektifi, fotoğrafın etkisini belirleyen bir faktördür. iPhone’unuzu doğru açıdan tutarak fotoğrafınızın perspektifini değiştirebilirsiniz. Ayrıca, fotoğrafınızı çekerken yüksekliği değiştirebilirsiniz. Bu, fotoğrafınızın daha ilginç görünmesini sağlayacaktır.

perspektif
fotoğrafınızın perspektifini ayarların

Sesli Komutları Kullanın

Fotoğraf çekerken, iPhone’unuzun sesli komut özelliğini kullanarak ellerinizi kullanmadan fotoğraf çekebilirsiniz. “Hey Siri, fotoğraf çek” diyerek bu özelliği kullanabilirsiniz.

iPhone’unuzda Siri kullanarak fotoğraf çekmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

  1. iPhone’unuzun ayarlarında Siri’yi etkinleştirin.
  2. Siri’yi etkinleştirdikten sonra, “Hey Siri” komutunu kullanarak Siri’yi açın.
  3. “Fotoğraf çek” veya “Kamera’yı aç” gibi bir komut verin. Bu komutlar, Siri’nin Kamera uygulamasını açmasını ve hazır hale gelmesini sağlayacaktır.
  4. Siri, Kamera uygulamasını açtıktan sonra, “Fotoğraf çek” veya “Video kaydet” gibi bir komut vererek çekim yapabilirsiniz.

Daha detaylı anlatım için videoya gözatabilirsiniz.

Live Fotoğrafları Kullanın

Live fotoğraflar, iPhone’unuzda fotoğraflarınızı hareketli hale getirebileceğiniz bir özelliktir. Bu özellikle, anı yakalamak istediğinizde faydalı olacaktır. Live fotoğraf çekmek için, fotoğrafınızı çektikten sonra üst kısımdaki Live seçeneğini açın.

Temiz Lensler Kullanın

Lenslerin temizliği, fotoğrafın kalitesi için önemlidir. Bu nedenle, iPhone’unuzun lenslerini temiz tutmak fotoğraflarınızın daha iyi çıkmasını sağlayacaktır. Lenslerinizi temizlemek için, yumuşak bir bez veya mikrofiber bez kullanabilirsiniz.

Zoom Özelliğini Kullanmayın

iPhone’unuzda zoom özelliği bulunsa da, bu özellik fotoğrafın kalitesini düşürebilir. Bu nedenle, mümkün olduğunca zoom özelliğini kullanmamaya özen gösterin. Eğer yakınlaştırmak istiyorsanız, fotoğrafı çektikten sonra düzenleme seçeneğini kullanarak yakınlaştırabilirsiniz.

Portre Modunu Kullanın

Portre modu, iPhone’unuzda bulunan bir özelliktir ve fotoğrafınızdaki kişinin arka planını bulanıklaştırarak, öne çıkmasını sağlar. Bu özellikle, portre fotoğrafları çekerken faydalı olacaktır. Portre modu kullanmak için, fotoğraf çekerken üst kısımdaki portre seçeneğini açın.

iPhone ile fotoğraf çekmenin püf noktalarını öğrendikten sonra, fotoğraflarınızın kalitesi artacak ve daha iyi sonuçlar elde edeceksiniz. Bu yazımızda paylaştığımız ipuçlarını kullanarak, fotoğraf çekme deneyiminizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Bize sormak istediğiniz bir soru olursa yine konu altında bulunan iletişim kutusundan ulaşabilirsiniz.

Yazımıza burada son verirken ilginizi çekeceğini düşündüğümüz bir diğer içeriğimiz;

iPhone İpuçları: Fotoğraf Düzenleme için Pratik Yöntemler

Yazıyı Oylayın

Hakkında Güneş

Fethiye Anadolu Lisesinin ardından, Ahi Evran/ Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden Mezun oldu. Profesyonel olarak ilk iş hayatına Yurt dışında başladıktan sonra bu süreçte blogger ve içerik pazarlama faaliyetleri, web sitesi tasarımı, blog yazarlığı ve önemli yazılımlar konusunda araştırmalar yaptı. Sonrasında bir tutku halini alan bu işe tüm enerjisinin büyük çoğunluğunu verdi. Hali hazırda birden fazla projede yer almakta olup profesyonel iş hayatına devam etmekle birlikte hobi olarak bilişim yazılım sektöründe araştırmalar yapmaktadır.

Dikkatini Çekebilir

iphone kullanicilari icin ipuclari batarya omrunu uzatmak icin 10 ipucu

iPhone Batarya Ömrünü Uzatmak İçin 10 İpucu

iPhone Batarya Ömrünü Uzatmak İçin 10 İpucu iPhone kullanıcıları için en büyük sorunlardan biri batarya …


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir