kilo verme egzersiz programi 2

Kilo Verme Egzersiz Programı

Dışarıda binlerce kilo verme egzersiz programı var. Tüm bu zayıflama programların daha sağlıklı yiyecekler yemek, kalorili ve yağ dolu yiyeceklerden kaçınmak ve belirli bir süre egzersiz yapmak gibi çeşitli şeyler yapmanız gerektiğini söyleyecektir. Tüm programlar aslında standart bir temelde ve mantıkta ilerlemektedir. Az kalori çok hareket gibi…  Ancak, birçok insan bunu bilmiyor yada egzersiz programından maksimum verimi alamıyor. Bu yazıda, yıllardır işe yaradığı kanıtlanmış kilo verme egzersiz programlarını öğreneceksiniz.

Kilo vermenin en iyi yolunun bir çeşit diyet programı olduğunu düşünmek gerekir. Almayı düşündüğünüz elbise veya kot pantolona kendinizi sığdırmak için biraz kilo vermek istiyorsanız kesinlikle bir diyet programına sadık kalarak hedeflediğiniz kilo yada bedene inmek çok zor olmayacaktır. Bir kilo verme programı, daha az rafine edilmiş ve işlenmiş karbonhidratları yiyecekleri tüketerek yada hiç tüketmeyerek ve daha fazla karmaşık yapıdaki karbonhidratları protein ağırlıklı ve lifli besinleri tüketmekten geçecektir. 

kilo verme egzersiz programi

Kilo Verme Egzersiz Programlarına bağlı kalın

İşlenmiş gıdalardan kaçınmanız diyet programına sadık kalmanız için oldukça önemlidir. Bunun yerine yiyebileceğiniz tüm sağlıklı ve taze meyve ve sebzeleri tüketmeniz gerekmektedir. Buğulanmış veya fırınlanmış yiyecekler yağda kızartılmış besinlere göre daha sağlıklıdır. Et ürünlerinde derisiz balık veya tavuk yenebilir. Meyveler bol miktarda şeker olsa da yavaş sindirimi açısından, içerdiği lif açısından ve şeker yapısının Fruktoz içermesi açısından alacağınız şeker ihtiyacını buradan karşılamanız kilo vermek için egzersiz programınızı bozmayacaktır.

Kilo Verme Egzersiz Programı

Kilo vermenin en önemli parçası egzersiz programlarıdır. Özellikle kardiyo, aerobik ağırlıklı programlar birçok faydası vardır ve harika bir kilo verme egzersiz programı olarak kabul edilir. 

3 tip aerobik antrenman aerobik aktivitesi vardır:

  • 1) dayanıklılık tipi,
  • 2) düşük-yüksek etkili
  • 3) yüksek-düşük etkili. 

Düşük etkili aerobik egzersiz örnekleri koşu, tempolu yürüyüş, bisiklete binme ve yüzmedir. Yüksek etkili aerobik egzersiz örnekleri koşu, aerobik, tenis ve tekerlekli patendir. (kaynak)

Kilo verebilmeniz için, kilo verme egzersiz programınıza biraz ağırlık çalışması da eklemelisiniz. Ağırlık çalışması kas yapmanıza yardımcı olmak için yapılır. Kaslar önemlidir çünkü vücudunuzda daha fazla kalori yakmaya yardımcı olurlar. Aslında, dinlenirken bile vücudunuz o kadar kalori girmeden bile kalori yakmaya devam edecektir. Bunun nedeni kaslarınızın geliştirme yeteneğidir. Bununla birlikte, herhangi bir ağırlık antrenmanına başlamadan önce, kendinize zarar vermemek için vücudunuzun koşullarının farkında olmalısınız.

kilo verme egzersiz programi 1
Kilo Verme Egzersiz Programı

Bir spor salonu kullanırken, yardımcının veya antrenörün tavsiyesini isteyin. Bir spor salonundaki çoğu eğitmen size yardımcı olacaktır. Gerekirse, herhangi bir bölümdeki antrenöre, skinny trainer’ların bulunduğu spor salonları olup olmadığını da sorabilirsiniz. Bununla, kilo verme egzersiz programı arayışınızda yalnız değilsiniz. Aynı kilo verme hedefi olan birçok insanla tanışırsınız, böylece bir destek grubu oluşturursunuz. Bu egzersiz şekli kilo vermek için gerçekten iyidir, çünkü kaslar gelişir ve sonra vücudunuzdaki kaslar ne kadar fazlaysa, o kadar fazla kilo kaybedersiniz.

Spor salonuna giderek ağırlık antrenmanına başladığınızda, bir antrenör ile gitmeniz en iyisi olacaktır, bu nedenle antrenörünüzün size yapmanızı söylediği şeyi yaptığınıza dair daha fazla güvenceye sahip olacaksınız. Yoğun ağırlık antrenmanları ile kaslarınız yanmasın diye yavaş yavaş kilo verme egzersiz programına başlamakta fayda var. Haftada iki kez yavaş ağırlık antrenmanları yapmanız önerilir. Yavaş adımlarla başlayın, ardından şınav yapın ve ardından ip atlayın.

Bunun normal bir eğitimden farkı, bunu kendi hızınızda yapmanızdır. Antrenörünüz veya yardımcınız size ne yapmanız gerektiğini söyleyebilir, yüksek yağ yakımı için hızlı egzersiz yapmanız gerekemtedir. Eğitmenler sizinle ilişki kurmak ve ne tür egzersizler yapmaktan hoşlandığınızı bilmek için tasarlanmıştır. Bu nedenle, seanslar ne yaptığınız konusunda bir Karin tutuşuna sahiptir. Antrenmanınıza istediğiniz zaman başlayın ve vücudunuzdaki yağları yakmak için boş mideyle yapmaya devam edin.

Beslenme Tavisyesi

Diyet programlarının kilo vermenize yardımcı olabileceği bir gerçektir, ancak bunu gerçekleştirebilecek olan yalnızca siz ve iradenizdir. Yukarıda bahsedilen zayıflama egzersiz programları sayesinde her zaman istediğiniz vücuda sahip olmaya bir adım daha yakınsınız.

ABD’li yetişkinlerin yaklaşık %17’sinin obez olduğu, kadınların %42’sinin ve 20 yaş üstü erkeklerin %28’inin fazla kilolu olduğu tahmin edilmektedir. Obezite ile ilişkili sağlık etkileri, kardiyovasküler hastalık, kanserler, tip 2 diyabet, felç, hipertansiyon, felç ve safra kesesi hastalığı prevalansının artması dahil olmak üzere çok sayıdadır. Tahminen 72 milyon ABD’li yetişkin fazla kilolu ve 15 milyon obez. Obezite, tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık, kanser ve hipertansiyon gibi kronik hastalıklarla ilişkilendirilmiştir. Aslında obezitede Amerika ve diğer avrupa ülkeleri aksine ilk sırada Türkiye yer almaktadır.

Bazı obezite tedavilerinin potansiyel olarak çok etkili olduğuna ve aşırı obez bireylerde kilo alımını önlemeye gerçekten yardımcı olabileceğine dair tıbbi kanıtları destekleyen önemli miktarda kanıt vardır. Obezite ile ilgili sağlık etkilerinin çoğu, yağ hücresi boyutundan, kan şekeri düzeylerinin tutarlılığından ve doku yağının parçalanmasından kaynaklanmaktadır.

klinik pilates ve saglikli beslenme

Doğru beslenerek Kilo Verme

Stres, yani fiziksel ve Çevresel değişkenler, vücut ağırlığı artışında ve yağ kütlesi azalmasında ve kaybında daha yeni bir azalma oynuyor gibi görünmektedir. Obezite ile ilgili sağlık etkileri büyük ölçüde yağ hücresi boyutundan, kan şekeri düzeylerinin tutarlılığından ve doku yağının parçalanmasından kaynaklanmaktadır. Stres ve çevresel değişkenlerin obezite prevalansında önemli olduğu görülmektedir.

Alt BMI = alt kalça ve karın çevresi. Yağsız vücut kütlesi (kas kütlesi, kemik kütlesi vb.)/vücut ağırlığı = toplam vücut kütlesi

Vücut kompozisyonu, azalan yağ yüzdesi kompozisyonu (anjina, hiperlipemi, aşırı kilolu tip 2 diyabet) önemli olmakla birlikte vücut yağının derecesidir. Aşırı kilo, BMI’nin kadınlarda 40’tan büyük ve erkeklerde 35’ten büyük bir bel ölçümü ile değerlendirilmeyi beklediği VKİ’nin kötüleştiği bir durum olarak tanımlanır. Obez, BMI-bel ölçümünün kadınlarda 35’i ve erkeklerde 40’ı aştığı BMI-kötüleşen bir durumdur.

Obezite ile ilişkili sağlık etkileri belirgin olduğunda (örneğin, kardiyovasküler hastalık, kanser vb. nedeniyle artan ölüm), önleme ve hızlı kilo kaybı önemli görünmektedir. Bununla birlikte, kilo kaybı bakımı uzun vadeli bir uygulama olarak düşünülmelidir.

Düşük kalorili bir diyet ve mütevazı bir egzersiz programı ile başlayın ve kademeli olarak egzersiz sıklığını artırın. Egzersiz, aşırı olduğunda açıkça faydalıdır, ancak uzun vadeli kilo kaybı garantisi sağlamaz. Egzersiz ve diyet, uzun vadede sürdürüldüğünde daha iyi kilo kaybı sonuçları sunar. Diyetler, normal vücut ağırlığınızı korumanıza izin verir, ancak tekrarlayan canlılık ve baskılama diyetleri, kilo alımına neden olur.

Lifli Gıdalar

Lifli gıdaların en çok merak edilen yanı kilo alıp almayacağınızdır. Aslında ufak bir araştırma yapacak olursanız lifli gıdaların diyet listelerinde çok popüler olduğunu görürsünüz. Lifli gıdalar ideal kilonuza kavuşmanıza yardımcı olur ve kilo vermenize yardımcı olur. Yüksek oranda doyurucu olması sayesinde baska bir besine ihtiyaç duymazsınız.

Lifli gıdalara örnek verecek olursak;

  • Keten tohumu
  • Brüksel lahanası
  • Avokado
  • baklagiller
  • böğürtlenler

Egzersiz Düşmanı Trans Yağlar

Trans yağ içeren gıdaları tüketmekten kaçının. Kilo almanızın belli başlı sebepleri arasında bu yağlar vardır. Trans yağ tüketiminde vücuda etkisi ilk bel çevresine etkisi olacaktır. Eğer kilo vermek istiyorsanız trans yağ alımını sınırlandırmanız gerekecek ve hazır ambalajlı ürünlerden uzak durmanız gerekecektir.

Diyet sırasında şunlardan da uzak durmalısınız: hidrojene yağlar (hidrojene veya trans yağlar, hidrojenin doymamış yağa eklendiği ve yağ oluşturmak üzere katılaştırıldığı yağ formlarıdır), yüksek fruktozlu mısır şurubu (mısırdan yapılır ve alkolsüz içeceklerde ve diğer gıda ürünlerinde kullanılır) karşı gıdalar) ve tekli ve çoklu doymamış yağlar (balık yağları ve bitkisel yağlar gibi). Değişim penceresi ve trans yağ doymamış yağların (EFA) tüketimi, kanser, hipertansiyon ve kalp hastalığı dahil olmak üzere çeşitli kronik hastalıkların görülme sıklığının azalmasıyla ilişkilidir.

Örneğin, kahve veya çaya eklediğiniz şeker miktarını yarıya indirmek veya daha az içmek veya daha iyisi hiç şeker tüketmemek gibi kolay adımlarla başlayın. İçinde çok fazla şeker bulunmayan alkolsüz içecekleri veya enerji içeceklerini azaltmak, düzenli olarak içenler için özellikle önemli olabilir.

Farklı bir diyet arıyorsanız Su Diyeti Nasıl Yapılır başlıklı yazımıza göz atabilir, sormak istediğiniz sorular varsa konu altından bize ulaşabilirsiniz.

Yazıyı Oylayın

Hakkında Burak

1988 yılında İzmir’de doğan Burak ALTIPARMAK, Eskişehir Anadolu Lisesinin ardından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü tamamladıktan sonra Kamu yönetiminde liderlik algısı üzerine yüksek lisans yapmıştır. Profesyonel iş hayatına SEO danışmanı olarak başladı. Blogger, içerik pazarlama faaliyetleri gibi bir çok alanda hizmet vermesinin yanı sıra mobil uygulama geliştiricisi olarak profesyonel iş hayatına devam etmektedir. Hali hazırda React Native ile Full stack developer olarak çalışmaktadır.

Dikkatini Çekebilir

1

Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır

Deri, uzun ömürlü olmasından dolayı insan yaşamında önemli bir yer tutar. Peki gerçek deri nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.