klimada kotu koku nedenleri

Klima Kokusu Nasıl Giderilir | 3 Adımda Temizlik

Özellikle yaz aylarında biraz serinlemek için çalıştırdığımız klima kötü koku yapıyorsa, temizlik zamanı gelmiş demektir. Klima kokusu nasıl giderilir başlığında sizlere 3 farklı alternatif sunacağız. Bunlar arasında Klima temizliği/bakımı, klima yıkanması ve klima kokuları akla gelen çözüm yollarıdır.

Klimanın kokusu sorunu bu cihazları belli süre ile çalıştırdığımızda birkaç yıldır kullanılan cihazların başına gelecek can sıkıcı bir sorundur. Cihazımızın içinde zamanda biriken toz ve akarlar, su tahliye hortumunda biriken kirli suyun tıkanması ve filtrelerin kirlenmesi klima kokusuna neden olmaktadır.

Klima Kokusu Neden Olur

Klima çalışma mantığı, üflerken ortamdaki tozları kaldırmakta ve bu tozlar klima iç ünitesine yapışmaktadır. İç ünitenin sıcak havada soğuk hava üflemesinden dolayı nemlenmektedir. Hatta bazen iç ünitede su damlacıkları olduğunu görmüşsünüz. Bu kalkan tozlar (tozlar canlı bakteri ve alerjik rahatsızlıklara neden olan akarları barındırmaktadır.) nemli iç üniteye yapışarak zamanla küflere (bakteri) neden olmaktadır. İç ünitede oluşan küfler ise zamanla klima kokusu sorunu ortaya çıkarmaktadır. Çalıştırıldığında ilk üfleme ile birlikte direk istemediğimiz o klima kokusu ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Bu sebeple dönemsel olarak klima temizliği yapmanız sağlığınız açısından önemlidir hatta zamanında bakımı yapılmayan klimalar hastalık saçıyor. Bu hastalıkların başında üst solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit ve faranjit gibi hastalıklar gelmektedir hatta ciddi akciğer rahatsızlıklarına bile neden olabilmektedir. Eğer hafife alacak olursanız Bakterileri solumak konusunda biraz araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Klima Kokusu Nasıl Geçer

Klimada koku neden olur sorusunu ve nedenlerini irdeledikten sonra sorunları giderdikten sonra çözüm yoluna geçebiliriz. Gerek inverter klima kokusu gerek oto klima kokusu rahatsız edici seviyeye ulaştıysa artık bir temizlik yapma zamanı gelmiştir. Temizlik için standart bakım prosedürleri, klima iç ünite yıkanması ve klima kokuları akla ilk gelen klima kokusu giderme yöntemleridir. Tabi klima parfümü içlerinden en geçici çözüm olmakla birlikte klima bakımı ve iç ünite yıkama işlemi daha sağlıklı sonuçlar verecektir. En azından içindeki küf,bakteri ve akarlardan temizlenmesini sağlamaktadır.

1- Klima Parfümü Kullanın

Klima kokusu nasıl giderilir konusunda akla ilk geçen çözüm yolu klima parfümü kullanmaktır. Ancak bu yöntem gerekli temizlik işlemi yapılmadan uygulanacağı için geçici bir çözüm yoludur. Bu sebeple içerisinde toz ve mantarlar olduğu sürece ne kadar klima parfümü kullansanız da bir zaman sonra tekrar kötü koku sorunu ortaya çıkacaktır. Piyasada farklı markaların farklı kokuları mevcut. Bu yazı yayınlandığı sıralarda 20 – 30 TL  bandında fiyatlarla bu ürünleri bulabilirsiniz. Ben reklam olmaması için markasını vermiyorum.

Klima Parfümü - Klima kötü koku giderme
Klima Parfümü – Klima kötü koku giderme

2- Klima Bakımını Yapın/Yaptırın

Klima bakımı, klimanızın sağlıklı bir şekilde çalışması ve solunan hava açısından da sağlıklı bir ortam sağlaması için yılda en az bir defa bakım yapılması gerekmektedir. Tercihen eğer yaz kış kullanıyorsanız 2 defa yapılası daha sağlıklı olacaktır.

Klima Dış Ünite Bakımında yapılan işlemler:

 • Dış ünitesi tozlardan temizlenir.
 • Gaz ölçümü yapılır.
 •  Isı değiştirici modülü temizlenir.
 • Dış ünitenin iç temizliği yapılır.
 • Cihazın içi temizlenir.
 • Diğer mekanik aksamların kontrolü
 • Tahliyenin sağlıklı yapılıp yapılmadığı tıkanıklığı kontrol edilir.
 • Bakır boruların kontrol ve izolasyonu kontrol edilir.

Klima İç Ünite Bakımında Yapılan İşlemler:

 • Filtre temizliği yapılır.
 • İç ünite temizliği yapılır.
 • Diğer hareketli mekanik aksamların kontrolü yapılır.

Klimanızın bakımının yapılması hem sağlık hem de verimli ve ekonomik çalışması için gerekli bir prosedürdür. Ancak birçok kullanıcı bakım kısmını atlayıp klima kokusu oluşuncaya kadar bakımı göz ardı etmektedir.

Klima bakımını uzman bir servis tarafından yapılması gerekmektedir. Ancak iç ünite filtre yıkama işlemini kendiniz de yapabilirsiniz. Klima kokusunu geçirmek için, iç ünitesi üzerinde bulunan hava filtresi kolaylıkla sökülebilecek bir aparattır. Bu filtreyi tırnaklarından ayırıp dikkatlice çıkarıp sabunlu su ile banyonuzda yıkayabilirsiniz. Bazı modelleri kapak içinde bazı modellerde ise klimanın en üst yüzeyinde yer almaktadır.

 

Klima filtre temizliği
Klima filtre temizliği

Sabunlu su ile güzelce ve nazik bir şekilde filtre yüzeyine zarar vermeden elde yıkadıktan sonra kurumasını bekleyip daha sonra yerine tekrar takabilirsiniz. Daha sonra fresh bir oda spreyi ile filtrenizin üzerine sıkarak ortamda hoş bir koku vermesini sağlayabilirsiniz. Bunun yerine piyasada klima parfümü ürünlerini de tercih edebilirsiniz.

3- Klima Yıkatmayı Deneyebilirsiniz.

Ev tipi klimalarda karşılaştığımız kötü koku olayı araçlarda da oluşmaktadır. Araçta klima kokusu gidermek için yılda en az bir defa klima temizliği ve klima bakımı yapılmalı. Yılda bir defa en az yine polen filtresi değişimi yapılması tavsiye edilmektedir. Arabada klimadan gelen kötü koku için polen değişimi çözüm olmazsa Kalorifer motoru ve aksamları hava püskürtme yöntemi ile temizlenebilir.

Araba Klima koku sorunu
Araba Klima koku sorunu
Oto klima kokusu gidermek için bir uzmandan da yardım alabilirsiniz. Araç klimasını ince hortumlar ile temizleyici kullanarak kötü kokuları gidermektedirler. Bunun yanında gaz ile temizleme yöntemi de kullanılmaktadır.
Elektriğin pahalı olduğu bu dönemde elektrikte tasarruf etme yöntemleri  yazımızı okuyabilirsiniz.
Yazıyı Oylayın

Hakkında Burak

1988 yılında İzmir’de doğan Burak ALTIPARMAK, Eskişehir Anadolu Lisesinin ardından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü tamamladıktan sonra Kamu yönetiminde liderlik algısı üzerine yüksek lisans yapmıştır. Profesyonel iş hayatına SEO danışmanı olarak başladı. Blogger, içerik pazarlama faaliyetleri gibi bir çok alanda hizmet vermesinin yanı sıra mobil uygulama geliştiricisi olarak profesyonel iş hayatına devam etmektedir. Hali hazırda React Native ile Full stack developer olarak çalışmaktadır.

Dikkatini Çekebilir

WhatsApp Image 2022 08 12 at 10.58.39

R10.net’e Nasıl Ücretsiz Üye Olunur?

R10.Net Nedir? R10, 26.02.2005 tarihinde faaliyete geçen Türkiye’nin en büyük webmaster platformudur. Bu sebeple birçok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.