sanal dolandiricilik

Kredi Kartı İnternette Güvenle Nasıl Kullanılır

İnternette kredi kartı dolandırıcılığı, kredi kartı bilgilerinizin açığa çıkması/sızması sonucunda gerçekleşmektedir. Yani yapacağınız her alışverişte internette kredi kartı dolandırıcılığına maruz kalacaksınız anlamına gelmiyor. Tabi ki belli başlı bazı koşulları sağlayıp güvenliğinizi artıyorsanız. Kişisel güvenliğinizi sağlamanın başında güvenli bilgisayar/telefon kullanımı sanal kart kullanımı gibi seçenekler olacaktır. Bunlara yazının ileri kısımlarında değineceğiz.

İnternette kredi kartını güvenle kullanmak bir güven duygusu gerektirir. Sonuçta birşey satın almak için kredi kartı bilgilerinizi, kişisel bilgi ve adres bilgilerinizi giriyorsunuz. Dolandırıcılar için gereken bilgilerinizin hepsini internet sayfasına sunuyorsunuz. Bu durumda en azından gerçek kredi kartı bilginizi internete vermek yerine sanal kredi kartı bilgilerinizi internete vermeniz daha güvenli olacaktır.

Sanal Kredi Kartı Kullanma

Sanal kredi kartı kullanmak, çevrimiçi alışveriş yaparken gerçek kredi kartı bilgilerinizi kullanmaktan çok daha güvenlidir. Özellikle bilmediğiniz veya içinizde kuşku varsa web sitesine karşı mutlaka sanal kredi kartı kullanın. Aslında bildiğiniz web sitelerinde bile sanal kredi kartı kullanmak çok önemlidir. Birazdan değineceğimiz Phishing yöntemi ile siz farkında olmadan kredi kartı bilgileriniz ele geçirilir.

Hesabınızın olduğu bankanın Mobil bankacılık üzerinden veya online işlemler menüsünden kartınıza bağlı sanal kart oluşturabilirsiniz. Bununla ilgili aşağıya bir video içerik bırakıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=w4tm6HFzgGI
Sanal kart nasıl oluşturulur?

Kredi Kartınız da oluşturacağınız sanal kartın tıpkı asıl kartınızdaki gibidir. Sanal kartınızın kart numarası, son kullanma tarihi ve Güvenlik Kodu (CVC2) bulunmaktadır.

Sanal kartınızı dilediğiniz zaman iptal edip, istediğiniz zaman limit açarak tekrar kullanabilirsiniz. Limitinizi kendiniz belirlersiniz. Örnek olarak sanal kredi kartı oluşturduk ve internetten 99 liralık alışveriş yaptık diyelim. Sanal kartınız siz limit eklemedikçe harcama limiti 1 TL olarak kacaktır yani sabit kalacaktır. Bu yüzden interntte kullanmak için oldukça güvenlidir.

Her ne kadar güvenli olsa da belli aralıklar ile sanal kartınızı silerek yeni sanal kart oluşturmanız güvenlik tedbirini artırmanıza yardımcı olacak ve internette kredi kartı dolandırıcılığı tehlikesi ile karşı karşıya kalmanızı önleyecektir.

Phishing Oltalama Yöntemleri

Phishing, dolandırıcıların rastgele kullanıcı hesaplarına e-mail gönderdikleri bir çevrimiçi saldırı türüdür. E-postalar, bilinen web sitelerinden veya kullanıcının bankasından, kredi kartı şirketinden, e-posta veya internet hizmeti sağlayıcısından gelmiş görünür. Genellikle hesapları güncellemek için kredi kartı numarası veya şifre gibi kişisel bilgiler yer alır. Bu e-postalarda kullanıcıları bir başka web sitesine yönlendiren URL bağlantısı yer alır. Bu site aslında ya sahte ya da değiştirilmiş bir web sitesidir. Kullanıcılardan da bu siteye gittiklerinde phishing saldırısını yapan kişiye iletilmek üzere kişisel bilgilerini girmeleri istenir. (Kaynak *1 )

Phishing, anlaşılacağı üzere kişilerin hesap şifreleri, kredi kartı şifreleri gibi bilgilerini toplama amaçlı rastgele yapılan bilgilerdir. Bir gün uyandığınızda bir posta gelir herşey normal gözükür. Uyku sersemi ile aslında ayrıntıları farketmezsiniz. Size abcde.com gibi bir siteden geldiği sandığınız mail aslında abcde.xyz gibi URL adresinde ufak nüansların olduğu bir linkten gelir. Siteye girdiğinde hedef site ile birebir arayüzü olmaktadır. Bu siteye ürün ucuz görüneceği için hemen almak istediğiniz ürün için kredi kartı bilgilerinizi verirseniz, kartınızdaki limit son kuruşuna kadar kullanılacaktır.

kredi karti dolandiciligi
kredi kartı dolandıcılığı

Phishing yöntemi ile kredi kartı dolandırıcılığına maruz kalmamak için, öncelikle neyi tıkladığımızı, hangi url adresine yönlendirdiğini her zaman kontrol etmelisiniz. Bu basit detay korunmanıza yardımcı olacaktır.

Yada benim başıma geçtiğimiz günlerde gelen olaydan bahsedeyim. Gelen mesaj. ”kredi kartı yıllık harç bedelinizi geri alın’ gibisinden Twitter’a reklam vermişlerdi. Gayet başarılı bir arayüz tasarımı kopyalamışlardı. Ben sabah uykudan uyandığımda tıklamıştım fakat telefonda açıp öylece bırakmıştım. Bu dolandırıcılık yöntemlerinden haberdar olmasam belki de kredi kartı dolandırıcılığına maruz kalacaktım.

Kısaca dolandırıcı bir yem bırakır ve bu yeme balıkların takılasını beklerler. O yüzden bu olaya Türkçe olarak oltalama denilmektedir.

Eğer böyle bir duruma maruz kaldırsanız kredi kartı bilgisi verdiyseniz derhal bankayı arayarak bildirim yapın. Eğer mail adresi şifre gibi bilgi verdiyseniz derhal bu bilgilerinizi değiştirin. Aksi halde sizin için uğraştırıcı ve can sıkıcı durumlar oluşur.

Evinizde elektrik faturası bedelini azaltmak istersen Elektrik tasarrufu nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsin.

Kaynakça:

(1) Phishing Tanım ve Yöntemleri (Kaynak)

Yazıyı Oylayın

Hakkında Burak

1988 yılında İzmir’de doğan Burak ALTIPARMAK, Eskişehir Anadolu Lisesinin ardından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü tamamladıktan sonra Kamu yönetiminde liderlik algısı üzerine yüksek lisans yapmıştır. Profesyonel iş hayatına SEO danışmanı olarak başladı. Blogger, içerik pazarlama faaliyetleri gibi bir çok alanda hizmet vermesinin yanı sıra mobil uygulama geliştiricisi olarak profesyonel iş hayatına devam etmektedir. Hali hazırda React Native ile Full stack developer olarak çalışmaktadır.

Dikkatini Çekebilir

WhatsApp Image 2022 08 12 at 10.58.39

R10.net’e Nasıl Ücretsiz Üye Olunur?

R10.Net Nedir? R10, 26.02.2005 tarihinde faaliyete geçen Türkiye’nin en büyük webmaster platformudur. Bu sebeple birçok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.