Bu Icerigi Begendin mi Instagram Gonderisi 2

Mastürbasyon Bağımlılığı Nedir? 6 Adımda Nasıl Bırakılır

Mastürbasyon; ergenlik dönemine yeni ulaşan bireylerin, cinsel dürtülerinin farkına vardıkları bu dönemde kendi kendilerini partnerleri olmadan tatmin etmeleri olgusudur. Ancak bazı zamanlarda durumlarda kontrolden çıkarak bu olgu mastürbasyon bağımlılığı ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda kişiliği ve sosyal çevre etkileyebilmektedir.

Mastürbasyon Nedir?

Mastürbasyon; tarihin ve yaşamın her parçasında olmuştur. Kişilerin cinsel organlarını veya erojen bölgelerini elini veya bir masaj aleti vb. Kullanarak orgazma ulaşıncaya dek uyarması işlemidir. Bu işlem sırasında kişiler düşsel fanatizmle hayal edebilir, görsel araçlar kullanabilir veya fiziki masaj aletleri gibi şeyler kullanabilmektedir bu sayede cinsel doyuma ulaşırlar.

Kişiler genellikle ergenliğe yeni adım atmış ve vücudunu keşfetmiş kişilerde görülebilmektedir. Kişiler cinsel ilişkiye girmeden önce bu zevki yaşadıkları bir olgudur. Son derece sağlıklı ve doğal birleştir.

mastürbasyon bağımlılığı
mastürbasyon bağımlılığı

Mastürbasyon’da cinsel ilişki gibi cinsel haz alındığı için normal ve sağlıklıdır. Ancak aşırıya kaçılması durumunda mastürbasyon bağımlılı görülebilir. Bu gibi durumlarda cinsel ilişki yerine mastürbasyon tercih edilme yada bir günde çok kez mastürbasyon yapma ihtiyacı duyma şeklinde kendini göstermektedir.

MASTÜRBASYON ZARARLI MI ?

Mastürbasyon cinsel doyuma ulaşmanın yalnız halidir. Cinsel ilişki gibi normal bir durumdur. İnsanlar ergenliğinde vücudunu keşfetmesi ile birlikte bu hazzı öğrenmesiyle birlikte bu cinsel hazzı öğrenir ve bazen rahatlamak için cinsel hazza ulaşmaya ihtiyaç duyarlar. Daha çok partneri olmayan kişilerde cinsel hazza ulaşma amacı olarak görülmektedir.

Bu sebeple mastürbasyon zararlı değildir ANCAK, aşırıya kaçılmadığı ve cinsel birliktelik imkanı olduğu halde mastürbasyon tercih ediliyorsa bu gibi durumlarda zararlıdır. Kişiyi sosyal çevresi, aşk hayatı veya evlilik hayatı gibi birçok alanda olumsuz durumlar görülebilmektedir. Eğer mastürbasyon bağımlılığı varsa bir uzaksan da yardım alınmalıdır.

Aşağıdaki paragrafı Wikipedia Ansiklopedi sitesinden alıntı olarak yer vereceğim. Zararlı olup olmadığına karar verin. Burada zarar sadece bağımlılığa dönüşüp dönüşmemesidir.

Mastürbasyon, aşırıya kaçılmadığı sürece sağlık açısından bir sorun teşkil etmez. Oldukça sık şekilde yapılması halinde ise bağımlılık, koşullanma gibi psikolojik sorunlar görülebilir. Bazı insanların sadece mastürbasyonla orgazm olduğu, cinsel ilişki sırasında boşalamadığı da tespit edilmiştir. Genel olarak mastürbasyon zararsızdır. Yapılan son çalışmalarda mastürbasyonun bağışıklığı artırdığı tespit edilmiştir.

Mastürbasyon Bağımlısı Mıyım?

Sık yapılan mastürbasyon bağımlılık değildir. Fakat sosyal çevre ve yaşantınızı etkiliyorsa bu bağımlılıktır. İşte, okulda, misafirlikte yada nerede olursanız aklımıza geliyorsa ve yapma gereği duyup bu düşünceden uzaklaşamıyorsanız bu bağımlılığa dönüşmüş demek yanlış olmaz.

Mastürbasyon bağımlılığı tedavisi

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır

Yukarıda sayılan mastürbasyon bağımlılığı eğer varsa birkaç adımda bunu yenebilirsiniz. Gelin birlikte başlıklara göz atalım.

1- Uzman Yardımı Alın

Bağımlılıktan kurtulmak için yardım almaktan çekinmeyin. Bu sadece sizin başınıza gelen bir durum değil. Sizin gibi birçok insan vardır. Utanılacak yada sıkınılacak bir durum değil. Bu sebeple bir uzman yardımı alabilirsiniz. Zaten uzman kişinin size yaklaşımını gördüğünüzde gayet doğal bir konuşma ortamı olduğunu anlayacaksınız.

Yardım alacağınız uzman danışman, psikologlar veya psikiyatristler olabilir. Danışmanlardan başlayarak sırayla psikolog sonra psikiyatristleri tercih edebilirsiniz. Burada uzman danışman olan terapistler durumunuzu değerlendirip duruma göre sizi bir psikoloğa yönlendirebilir.

2- Odaklanacak Uğraş Bulun

Farklı bir uğraşa odaklanmanız zihninizi dağıtarak sizi etekte edecek düşüncelerden uzaklaştıracaktır..

Mastürbasyon yapma ihtiyacı duyduğumuzda zihninizi dağıtacak başka bir uğraş hobi vs ile kafanızı dağıtabilirsiniz. Bir koşuya çıkabilir, çevrim içi bir oyun oynayabilir yada Resim yapabilirsiniz tamamen size kalmış

3- Plan Yapın

Gün içinde Mastürbasyon yapma arzusu hissettiğin zamanları önceden kestirmeye çalışarak, o zamanlar için bir plan yapın. Mesela yatarken aklınıza geliyorsa yatarken bir dizi yada film izlemeye yada müzik dinlemeye çalışın bu sayede aklınız farklı yerlere odaklanacaktır. Yada uykudan önce bir koşuya çıkarak bedeninizin yorulmasını kolay uykuya dalmanızı sağlar.

4- Video İçerikleri Bırakın

Pornografik içerikli görüntüler izlemeyi bırak. Sadece bu sayede mastürbasyon istediğini bile tamamen azaltabilirsin. bu durumu ortadan kaldırmak için bu tür siteleri engelleyebilirsin.

5- Yalnız Kalmayın

Yalnız kalmamaya çalışın. Zira yalnız kaldığınızda aklınız daha çok farklı yönlere kayacak ve mastürbasyon ihtiyacı duyacaksınız. Eğer yalnız kalmaz ve arkadaşlarınızla sosyal çevreniz ile daha çok vakit geçirirseniz bu durum daha azaldığını göreceksiniz. Eğer evde yalnız kalma durumunuz varsa çıkıp spor yapıp mağazaları dolaşabilirsiniz.

6- İradeli Olun

İradeli Olun. Mastürbasyon bağımlılığından tek günde kurtulamazsınız. İradeli olun ve kararlılığınızı sürdürün. 21 gün kuralını belki duymuşsunuzdur. 21 gün kendinize hakim olarak bunu yenebilirsiniz. Taki ki tamamen uzak durun demiyoruz ama aşırıya kaçmamak gerekir. Kendinize 2 hafta mastürbasyon yapmamak gibi bir hedef koymayın. Başarısız olup kendinizi mutsuz hissedersiniz. Günlük mastürbasyon sayınızı olabildiğince düşürün. Günden güne azaltın. İki güne bir üç güne bir indirmeye çalışın. Böylelikle başarmanız daha kolay olacaktır.

Mastürbasyon Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Mastürbasyon hakkında pek çok yanlış bilgi mevcut. Gelin birlikte bakalım öğrenelim.

  • Mastürbasyon kısırlığa neden olur , erken boşalmaya neden olur veya iktidarsızlığa neden olur gibi yanlış bilgilere itibar etmeyin.
  • Mastürbasyon sık sık idrara çıkmaya neden olmaz yada idrar yolu hastalıklarına neden olmaz.
  • Mastürbasyon kişisel gelişim geriliğine neden olmaz.
  • Mastürbasyon yüzde sivilcelenmeye neden olmaz, bunun nedeni cilt tipiniz ve vücudunuzda çalışan hormonlardır.

Bu tür söylentilerin çoğu yanlış bilgilerdir. Mastürbasyon fikrinden uzak tutacak ve  ilginizi çekebileceğinizi düşündüğümüz 100 Yabancı Dizi Önerisi isimli konumuza göz atmayı unutmayın. 

Yazıyı Oylayın

Hakkında Burak

1988 yılında İzmir’de doğan Burak ALTIPARMAK, Eskişehir Anadolu Lisesinin ardından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü tamamladıktan sonra Kamu yönetiminde liderlik algısı üzerine yüksek lisans yapmıştır. Profesyonel iş hayatına SEO danışmanı olarak başladı. Blogger, içerik pazarlama faaliyetleri gibi bir çok alanda hizmet vermesinin yanı sıra mobil uygulama geliştiricisi olarak profesyonel iş hayatına devam etmektedir. Hali hazırda React Native ile Full stack developer olarak çalışmaktadır.

Dikkatini Çekebilir

1

Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır

Deri, uzun ömürlü olmasından dolayı insan yaşamında önemli bir yer tutar. Peki gerçek deri nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.