Maymun Çiçeği Virüsü
Maymun Çiçeği Virüsü

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir Belirtileri Nedir

Son günlerde gerek medya da gerekse sosyal medya ve gazetede global çapta konuşulan ve herkesi korkutan bir hastalık olan Maymun çiçeği virüsü nedir, belirtileri nedir. Bunlara değineceğiz.

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir ?

Maymun çiçeği virüsü adından da anlaşılacağı üzere zoonotik yani bir virüs hastalığıdır. İnsanlardan hayvanlara, hayvanlardan insanlara bulaşabilen hastalıktır.

Maymun çiçeği hastalığı nedir diye baktığımız zaman bu hastalığın yeni olmadığını 1958’ler de ilk kez Afrika’da görülmüştür.  Hali hazırda da  Afrika’dan Dünya’ya yayılan bir hastalık olması ve aşırı bulaşıcı olması dolayısıyla tüm dikkatleri üzerine çekmiştir. 

Maymun çiçeği virüsü günümüzde çok fazla konuşulması ve rehavette olmasının en temel sebebi, korona virüs sebebiyle bulaşıcı hastalıklara olan ilginin artması ve insanların bu tarz hastalıklardan korkmasıdır. Bir diğer sebep, Yalnızca Afrika kıtasında görülen bu virüsün günümüzde tüm Dünya’da görülmesidir.

Maymun çiçeği virüsü görüntüsel olarak ve karakterize olarak yüksek ateş, döküntülü hastalıklar, lenf nodların da büyüme ve şişme semptomlarıyla başlar.

Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri Nedir ?

Maymun Çiçeği Vİrüsü
Maymun Çiçeği Vİrüsü

Maymun çiçeği virüsü belirtileri nelerdir baktığımız zaman çiçek hastalığında görülen belirgin benzer semptomlar görülmektedir. Hatta çiçek hastalığına göre daha hafif geçirilebilmektedir. Baktığımız zaman 7-14-21 gün arasında sürmektedir. Hatalığın faz sürecine baktığımız zaman erken faz orta faz ve geç faz olarak üç farklı kategoride değerlendirilmektedir. Maymun çiçeği virüsü belirtileri nelerdir ? Devam edelim

Erken fazda görülen belirtiler: ?

Maymun çiçeği virüsünde görülen erken belirtiler,

 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Titreme
 • Sırt ağrısı
 • Tükenmişlik hissi
 • Halsizlik
 • Lenf bezlerinde şişme gibi semptomlar görülmektedir.

Maymun çiçeği virüsüne maruz kalan bir kişide ateş başlangıcı sonrasında bir ila üç gün sonrasında döküntüler görülmektedir.

Maymun çiçeğinde döküntüler nerelerde görülür:
 • Cinsel organımız ve genital bölgeler
 • Yüz
 • Avuç içi
 • Ayak tabanı
 • Ağız
 • Burun
 • Göz

Döküntü lezyonları kabuk bağladıktan ve kuruduktan sonra kendiliğinden geçmektedir. Ortalama iki ila dört hafta arasında hastalar tedavi olmaksızın iyileşmektedirler.

Maymun Çiçeğinde Görülen Komplikasyonlar

Yazımızda da görüldüğü üzere bu hastalık kendi kendine iyileşmektedir. Peki insanlar niçin korkmaktadırlar. En önemli komplikasyonlardan birisi akciğerler bulunan bronşlar tutulmaktadır. Buna bağlı olarak ortaya bronkopnömoni çıkmaktadır. Buna bağlı olarak virüse maruz kalmış hastanın bağışıklık sistemi bazı hastalarda olumlu yönde iyileşmeye yönelik bazılarındaysa daha kötü sonuçlar doğuracak adımlar atmaktadır.

Sepsis :

Vücutta virüs kaynaklı oluşan enfeksiyonun tamamına yayılmasıyla ortaya çıkan ve buna karşın vücudun aşırı bir bağışıklık reaksiyonu geliştirmesiyle kendi iç organlarına saldırmasına sepsis denilmektedir. Ölümcül sonuçları olmaktadır.

Ensafalit:

Beyin iltihabı olarak nitelendirilmektedir. Gerek ölümcül olması gerekse felç yada sakat bırakacak olması ciddi komplikasyon olarak nitelendirmemiz gerektiğini ortaya çıkarmıştır.

Gözlerde görülen kornea enfeksiyonu, ikincil enfeksiyonlar, bu virüste görülen komplikasyonlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Virüsün ilk ortaya çıkması 1958’ler de olmakla birlikte ilk vaka tespiti 1970’li yıllarda Demokratik Kongo Cumhuriyetin de görülmüştür. Kongo dışında da bir çok Afrika ülkesinde bu virüs görülmüştür. Vakaların çoğu ülkelerin kırsal kesimlerinde görülmüştür. Hastalık kontrol merkezine ve DSÖ’ ye sorulmuştur ? Bu hastalık tehlikelimi, öldürücülük etkisi nedir, global çapta herkesi niçin endişelendirdi, yeni bir pandemi mi geliyor gibi soruların cevaplarına insanlar yanıt aramaktadır.

Bu virüse maruz kalanların % 10′ luk kısım maalesef hayatını kaybetmiştir. Tabi virüse maruz kalan herkesin öleceği anlamı buradan çıkartılmamalıdır. Önemli olan maymun çiçeği virüsüne maruz kalan hangi sınıflar risk faktörü taşımaktadır. Bunu bilmekte fayda vardır. Hatalıklar ve vakaları sınıflandırmak en doğrusu olacaktır.

Hafif vaka, orta vaka, ağır vakadır. Ağır vaka dediğimiz kişilerden ilki başka ağır hastalıkları olan bağışıklık sistemi ciddi anlamda zayıflamış kişiler olmaktadır.

Bir diğer grup, hemen üstte bahsettiğimiz ciddi sorunlar yaratan komplikasyonlar yaşayan kişilerdir.

Üçüncü gruba baktığımızdaysa maymun çiçeği virüsüne maruz kalma derecesidir. Virüse ne kadar maruz kalırsak gerek hayati anlamda risklerimiz gerekse komplikasyon yaşama ihtimalimizi artırmaktır. Bu durum maymun çiçeği virüsünde de geçerlidir. Doğrudan bu durum ölüm riskini de artırmaktadır.

Yakın zamanda maymun çiçeği virüsünün gündem olması 2021 yılına denk gelmektedir. ABD’de uluslararası yolculuk yapan iki yolcu bu virüse maruz kalmıştır. Bu kişilerin temas kurduğu ve temas ettiği kişiler karantinaya alınmıştır. Onlarda herhangi bir şey çıkmamıştır.

Bu durum sonrasında ve yakın zamanda İngiltere gibi ada ülkelerinde ve Avrupa’da maymun çiçeği virüsü vakaları duymaktayız.

Maymun Çiçeği Nasıl Tedavi Edilir

maymun

Öncelikli ve en önemli olarak şunu bilmeliyiz ki çiçek aşısı % 85 oranında bu virüs karşısında başaralı sonuç doğurmaktadır. Ülkemizde orta yaş ve ileri yaş gruplarının çoğunun çiçek aşısı olmasından dolayı içimiz rahat olmalıdır. Haricinde bilinen bir tedavi yoktur. Bu hastalığın tanısını aynı covid-19 virüsünde olduğu gibi PCR testi yaptırarak tanısını koyabiliriz.

Bir diğer konumuz olan ve ilginizi çekeceğini düşündüğümüz anksiyete konusunu buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yazıyı Oylayın

Hakkında Güneş

Fethiye Anadolu Lisesinin ardından,  Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden Mezun oldu. Profesyonel olarak ilk iş hayatına Yurtdışında başladıktan sonra bu süreçte blogger ve içerik pazarlama faaliyetleri, web sitesi tasarımı, blog  yazarlığı ve önemli yazılımlar konusunda araştırmalar yaptı. Sonrasında bir tutku halini alan bu işe tüm enerjisinin büyük çoğunluğunu verdi. Hali hazırda birden fazla projede  yer almakta olup profesyonel iş hayatına devam etmektedir.

Dikkatini Çekebilir

1

Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır

Deri, uzun ömürlü olmasından dolayı insan yaşamında önemli bir yer tutar. Peki gerçek deri nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.