mor şampuan ne işe yarar
mor şampuan ne işe yarar

Mor Şampuan Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

Mor şampuan ne işe yarar, Mor şampuan etkisi nedeniyle son zamanlarda kullanımı giderek yaygınlaşan ürünler arasında yer almaktadır. Bunun doğal bir sonucu olarak mor şampuan nedir ? Mor şampuan ne işe yarar ? Gibi soruların yanıtları daha çok merak uyandırmıştır.

İçeriğinde UV filtreler ve mor renkler barındıran bu özel şampuanı detaylarıyla birlikte gelin hep beraber inceleyelim.

Mor Şampuan Ne İşe Yarar ?

Saçlara arka arkaya boya ve ısıl işler yapılması, UV ışınların etkileri, suda bulunan klor ve bir takım mineraller açık renk saçlarda renk atmasına istenmeyen sıcak tonlu yansımalar oluşmasına yol açabilir. Bu aşamada saçlarda ki boyalı yerlerin istenilen renkte kalması için mor şampuan kullanılır.

Ürün sarı ve gri tonlarda ki saçlar için geliştirilmiş olup saçlarda istenmeyen turuncu yansımaları engelleyen bir üründür.

Mor şampuan içerisinde menekşe tonları vardır. Bu tonlar sayesinde saç rengindeki sıcaklık kontrol edilir. Öte yandan turuncu tonlar nötralize edilir. Böylelikle saç daha küllü bir görünüme kavuşur. Aynı zaman da mor şampuan beyaz saçların pigmentlerine etki eder ve saç tonu bütünlüğünün desteklenmesinde önemli rol oynar. Mor şampuan ne işe yarar ? Bu soruya hakim olduğumuza göre şimdide;

Mor Şampuan Nedir ?

mor şampuan ne işe yarar
mor şampuan ne işe yarar

Mor şampuan: Sarı, beyaz, platin gibi açık renkli saçlarda zaman içerisinde ortaya çıkan ton eşitsizliğinin ve yıpranmaların giderilmesi amacıyla özel olarak formüle edilmiş kozmetik bir üründür.

Kuaförler de ki kabin uygulamaları şeklinde değil herkesin rahatlıkla evinde kendisinin uygulayabileceği bir şampuandır. Hem temizlemesi hem de saçtaki turuncu görünümü yok etmesi oldukça popüler bir hal almasını sağlamıştır.

Saçtaki istenmeyen renk yansımalarının giderilmesini sağlayan mor şampuan sayesinde saç rengi daha güzel bir tona kavuşturulabilir.

Saçlarını boyamayan ancak saçının rengini korumak yada saçlarının doğal sarı veya kumral renginin renk kaybı yaşamasını önlemek isteyen kişilerde mor şampuan kullanmayı tercih edebilirler.

Mor şampuanın haftada en çok iki kez kullanılması önerilse de bu durum elde edilen etkiye ve saçın yapısal özelliklerine göre kişi özelinde değişiklik gösterebilmektedir.

Tercih edilen ürünlerin talimatlarında ideal kullanım aralıkları ayrıca belirtilmektedir.

Esmer tene sahip bir kadının yada saçta kızıllığı seven bir kadının mor şampuanı kullanmasına gerek yoktur.  

Erkeklerde doğal beyazlaşmış ve kırçıllaşmış saçlarda da inanılmaz bir etkisi vardır.  Dolayısıyla bay ve bayanların kullanabileceği saçlardaki turunculuğu alan mükemmel ötesi bir şampuandır.

Piyasada onlarca mor şampuan olmakla birlikte kullandığımız ve test ettiğimiz Ashley joy farkı bakım tarafıyla diğer mor şampuanlardan öne çıkmaktadır. İçerisinde bulundurmuş olduğu vitaminler (A vitamini, yaban mersini, Provitamin B5, keratin, Amino Asitler) diğer şampuanlara göre fark yaratmasını sağlamaktadır.

Şayet farklı markaları deneyen okurlarımız varsa yorumlar bölümünde düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Mor Şampuanın Kullanımı ?

Mor şampuan en etkili nasıl kullanılır ? Mor şampuanın ilk kez kullanılacağı durumlarda normal şampuanla karıştırılması ve etkisinin görülmesi beklenir. Böylelikle istenmeyen bir renk elde edilmesi riski ortadan kalkmış olur.

Mor şampuan kullanılırken saç tipine uygun bir şampuanla eşleştirilmelidir. Saçların güçlü ve sağlıklı olması hususunda nemlendirme çok önemli bir rol oynadığı için nemlendirici özelliğe sahip şampuanların tercih edilmesi faydalı olacaktır.

Bununla birlikte saç rengine ve parlaklığına bağlı olarak her yıkamada mor şampuan kullanılmasına gerek duyulmaz mor şampuanın her yıkamada kullanılması saçta mat ve donuk bir görünüme neden olabilir.

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki; Mor şampuan her saç yıkandığında kullanılan bir şampuan değildir.

Saçın yapısı ve kullanılan markaya göre değişmekle birlikte haftada bir gün kullanımı da ideal olacaktır. Mor şampuan ne zaman kullanılır bu soruyu da cevapladığımıza göre;

Mor şampuan nasıl kullanılır ? Mor şampuan ne kadar bekletilmeli ?  Her üç yıkamada bir defa olmalıdır. 

Mor şampuan kullanmadan önce saç ılık bir suyla ıslatılır. Mor şampuan köpürtülerek nazik bir şekilde saça uygulanır. Yaklaşık olarak 2-3 dakika saçta bekletildikten sonra saç soğuk suyla yıkanır. Aksi halde istenmeyen sonuçlar elde edebilirsiniz.

Saçlar mor şampuandan tamamen arındırıldıktan sonra saça, saç kremi uygulanır.

Saç kökleri şampuanı saç uçlarına göre daha uzun sürede emdiği için mor şampuanı önce köklere uygulamak daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. Öte yandan uçlar daha gözenekli olduğundan ton değişikliği çok daha hızlı ve kolay olmaktadır.

Mor şampuanın saçta bekletilmesi gereken sürenin, ürünün markasına ve kalitesine göre değişeceği unutulmamalıdır.

Mor Şampuan Hangi Durumlarda Kullanılır ?

mor şampuan ne işe yarar
mor şampuan ne işe yarar

Öncelikle mor şampuan kullanmak için Sarı, beyaz, platin gibi açık renkli saçlara sahip olmanız gerekmektedir. Kumral yada kahve rengi saçlarda mor şampuan etkisi gözlenmemiştir. O yüzden boşu boşuna paranızı ve zamanınızı harcamamanızı öneririz.

Saçlarınızı yukarıda belirttiğimiz renklere boyattığınız zaman bir süre sonra boya turunculaşmaya başlamaktadır. İlk boyattığınız anda ki görüntüsü bir kaç hafta sonra bozulmaya başlamaktadır.

Bu durumda mor şampuan kullanarak saçınızı ilk gün ki haline geri döndürebilirsiniz.

Saç açıcı spreylerle şayet saçınızın rengini açtıysanız açıcılar ilk başta saçta turunculuk yapmaktadır. Bu turunculuğu kısa süre içerisinde yok etmek ve saçlarınızın daha güzel görünüme, küllü bir tona dönüşmesini sağlamak için mor şampuan kullanmak oldukça etkili olacaktır.

Saçlarınız için açıcı kullanıyor ve saçlarınız kumral tonlardaysa başınıza turunculuk gelecektir . Bu aşamada da mor şampuan kullanabilirsiniz. Ancak kahve rengi bir saçınız var ve açıcı kullandınız saçlarınız gene turuncu bir renk alacak ancak mor şampuan kullanmanız saçınıza fayda etmeyecektir.

Doğal kumral, açık kumral yada daha sarıya yakın bir saçınız varsa mor şampuan sizin en iyi dostunuz olacaktır.

Mor Şampuan Önerileri

En etkili mor şampuan

Top 11 Mor Şampuan Listesi
Sıra Marka Etki ve Özellik nedirnasil.org puanı
1 Ashley Joy Parlaklık- Onarıcı-Koruyucu

Boyalı saçlar

100/1001 org zoom
2 Kérastase Blond Absolu Bain Lumiere Parlaklık- Onarıcı-Koruyucu

Boyalı Saçlar

100/99mor sampuan
3 Schwarzkopf Bonacure Onarıcı

Dökülen Saçlar

100/981 org zoom 1
4 L’Oréal Professionnel Serie Expert Silver Renk Koruyucu

Boyalı Saçlar

 

100/97

mor şampuan ne işe yarar
mor şampuan ne işe yarar
5 Colorinn Stardust Silver Işıltı Verir

Tüm saçlar

Renk koruyucu

100/971 org zoom 2
6 First Lima Professional Besleyici

Boyalı Saçlar

Renk koruyucu

100/971 org zoom 2 1
7 Lyra Professional Silver Bakım

Tüm saçlar

Bakım yapıcı

100/971 org zoom 3
8 Elseve Dolgunlaştırıcı

Boyalı Saçlar

Onarıcı

100/971 org zoom 5
9 Milk Shake Silver Shine Light Koruma

Normal Saçlar

Renk koruyucu

100/971 org zoom 6
10 Urban Care Temizleyici

Tüm saçlar

Bakım yapıcı

100/971 org zoom 7
11 Gliss Schwarzkopf Intense Therapy Nem Kazandırma

Boyalı Saçlar

Renk koruyucu

100/9794477890

Yazımıza burada son verirken merakla okuyacağınızı düşündüğümüz bir diğer konumuzun linki; Mutluluğun Formülü

Serotonin Nedir ?

 

 

Yazıyı Oylayın

Hakkında Güneş

Fethiye Anadolu Lisesinin ardından,  Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden Mezun oldu. Profesyonel olarak ilk iş hayatına Yurtdışında başladıktan sonra bu süreçte blogger ve içerik pazarlama faaliyetleri, web sitesi tasarımı, blog  yazarlığı ve önemli yazılımlar konusunda araştırmalar yaptı. Sonrasında bir tutku halini alan bu işe tüm enerjisinin büyük çoğunluğunu verdi. Hali hazırda birden fazla projede  yer almakta olup profesyonel iş hayatına devam etmektedir.

Dikkatini Çekebilir

1

Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır

Deri, uzun ömürlü olmasından dolayı insan yaşamında önemli bir yer tutar. Peki gerçek deri nasıl …

One comment

  1. Hüseyin Aktürk

    İlk fırsatta şampuanı alacağım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.