Nft mint nedir nasıl yapılır

NFT Mint Nedir? NFT Mint Nasıl Yapılır?

NFT mint nedir. NFT mint nasıl yapılır kavramlarına değinmeden önce kısaca NFT kavramına değineceğim. NFT’ler kripto varlıkların piyasaya çıkmasının ardından adından sıklıkla bahsettiren, akıllı sözleşmelere dayanan blok zincirlerin vazgeçilemez bir parçasıdır.

NFT kelimesi Non-Fugible Token kelimesinin kısaltılmış halidir. Anlam olarak bir varlığın sahipliğini kripto ortamında kanıtlamaktadır. Peki NFT mint nedir diyecek olursak lafı çok uzatmadan buyurun NFT mint nedir ve NFT nasıl mint yapılır adımlarını açıklayalım.

Zira NFT Nedir kavramı ile daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız eğer buradaki NFT Nedir | NFT Nasıl Üretilir? isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

NFT Mint Nedir?

Mint etmek ne demek bu kavram NFT eserlerinin ortaya çıkışı ile birlikte birçok kullanıcının da ilgisini çekti. NFT Mintleme nasıl olur kavramlarını tek tek size açıklamaya başlayalım.

Kavram olarak NFT mint, sahibi olduğunuz dijital bir eserin seçtiğiniz bir blokzincir üzerinde bir varlığa dönüşmesi işlemidir. Biraz daha basit bir ifade ile açıklanacak olursa Mint etmek oluşturduğunuz dijital bir eseri blockchain ortamına eklenmesi ve oluşturulması demektir. Bu bir video, mp3, resim, pdf dosyası yada aklınıza gelen bir şey olabilir. NFT mintlendikten sonraki satılamaz, değiştirilemez onun tek sahibi siz olursunuz. Ta ki basım işlemi yapıp satmaya karar verene kadar. Basım işlemini yaptıktan sonra NFT pazarlarında satabilirsiniz.

listeleme ve mint etme
NFT Mint ettiğim tasarım ve listelediğim tasarım

Örnek olarak yukarıdaki görsel Minted yazan ve Listed yazanı görüyorsunuz. Mintlenenler henüz satışa hazır değil ama listenen yani basılanlar satışa hazır şekilde ücretini girdiğiniz eserlerdir.

NFT Mintleme kripto varlıkların çeşitlenmesi ve popülerliğinin artması ile NFT sanatçısı ve NFT koleksiyoncuları açısından gittikçe popülerliği artmaya devam ediyor. Günümüzde sosyal medyada vs. denk gelmişsinizdir. bone art resmine 150.000 dolar ödeme yapıldı gibi haberler.

nft
CryptoPunks (CryptoPunk 3100, CryptoPunk 7804, CryptoPunk 4156, CryptoPunk 7523)

 Misal yukarıda yer verdiğim birkaç adet CryptoPunks NFT eseri. Her ne kadar görselde fiyatları yer alsa da şuan fiyatları o görülen fiyatlardan çok daha yüksektir. Aklınıza ‘Sağ tıkla, farklı kaydet yaparım; NFT almanın ne mantığı var?‘ sorusu gelecektir ama o şekilde elde ettiğiniz bir NFT eserinin sahibi siz olmayacaksınız. Sadece eserin bir kopyası sizde olacaktır.

Bir örnekle açıklayacak olursak şöyle düşünelim Mona Lisa tablosu gerçekte sadece bir tane var, fakat piyasada belki milyonlarca Mona Lisa tablosu var. Elinizde bir Mona Lisa tablosu olması sizi milyoner etmez. Fakat elinizde Orjinal Mona Lisa tablosu olması sizi zengin edebilir. Bu mantıkta birçok NFT eseri sadece piyasada bir adet bulunur. Bazı NFT eserleri sahibinin izin verdiği kadar da olabilmektedir. Örneğin benim bazı NFT eserlerim her birinden 10’ar adet satılmaktadır sadece ama bu tür NFT eserlerinin fiyatları da düşük olmaktadır. CryptoPunks ve Bone Ape Yacht Club (o hepmizin hoiuna giden maymun NFT’leri) piyasada birer adet bulunmakla birlikte fiyatları da bir hayli yüksektir. Aşağıya bir görselini bırakıyorum. Merak edenler detaylı olarak Opensea.io sitesi üzerinden NFT eserleri inceleyebilir.

bone ape
Bone Ape Yacht Club NFT ücretleri

NFT Nasıl Mint Edilir?

NFT mint etme işlemi eserinizi blokzincir üzerine işlenmesi demektir. Listing ise satışa açmak ve listelemek anlamına geliyordu. Mint ve List birbirinden bu sebeple farklı olup ücret konusunda da farklılıkları vardır. Çeşitli NFT pazarları arasında ücret farkı vardır tıpkı blok zincirlerde olduğu gibi. Misal en popüler nft pazarı opensea.io web sitesi üzerinde Tembel (Lazy) mint işlemi yapılır bu nedenle işlem sırasında bir ücret ödemezsiniz. Bir eserinizi ilk adımda pazar yerinde mint edersiniz. satışa koymak istediğinizde ise listeleyerek ücretini özelliklerini belirterek satışa koyarsınız.

NFT Mint ve Listeleme aşamasında önemli bir nokta var. Mintlediğiniz NFT eserini hangi blok zincirde olacağına karar verin. ETH üzerinde mintlerseniz Polygon ağında satamaz değiştiremezsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi en çok alış satış işlemi ETH zinciri üzerinde yapılmaktadır.

Yalnız dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var. NFT mintlediğiniz ağ eğer etherium ağı ise, bunu Polygon ağı yada farklı bir ağda satamazsınız. Hangi ağda mintlendi ise o ağda satabilirsiniz. Bu da satış işleminde size vakit ve nakitte kazandırır. En çok ticaret hacmi Etherium ağında gerçekleşiyor. Neredeyse pazar payının en büyük pasta dilimi etherium’a ait. Ancak Gas ücretlerini vs detaylıca araştırmanız gerekmektedir.

Bunun haricinde Ethereum, Binance Smart Chain, Plygon, Tron, Tezos, Cosmos…vs onlarca NFT mintleme blok zincileri mevcuttur. Kendi araştırmanızı yaparak istediğiniz zincir üzerinde eserinizi mintleyebilir ve satışa koyabilirsiniz. Yada istediğiniz bir eseri istediğiniz bir zincir üzerinde alarak soğuk cüzdanınızda saklayabilirsiniz.

Temel olarak NFT mintleme işlemi o kadar zor değil. Bununla ilgili yakın zamanda bir video çekmeyi de düşünüyorum. Umarım siz bu yazıyı okuduğunuz sıralarda bu satıların altına o video görselini de eklemiş olurum.

NFT Mint etme aşamasında dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus, ethereum cüzdanı tavsiyemizdir. Bunun için de NFT’leri destekleyen Trust Wallet ve Metamask gibi cüzdanlar olacaktır. NFT pazaryerinde bir işlem yapmadan önce siteye bu cüzdanınızı bağlayacaksınız. Konumuza burada son verirken güzel bir hafta ve bol kazançlar dileriz.

Yazıyı Oylayın

Hakkında Burak

1988 yılında İzmir’de doğan Burak ALTIPARMAK, Eskişehir Anadolu Lisesinin ardından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü tamamladıktan sonra Kamu yönetiminde liderlik algısı üzerine yüksek lisans yapmıştır. Profesyonel iş hayatına SEO danışmanı olarak başladı. Blogger, içerik pazarlama faaliyetleri gibi bir çok alanda hizmet vermesinin yanı sıra mobil uygulama geliştiricisi olarak profesyonel iş hayatına devam etmektedir. Hali hazırda React Native ile Full stack developer olarak çalışmaktadır.

Dikkatini Çekebilir

metaverse nedir

Metaverse Nedir ? İnternetin Yerini Alacak Teknoloji

Metaverse nedir ? Bu evrendeki gözlerinizi kapatın ve metaverse evreninde gözlerinizi açın. Gördüklerimiz  2021’in son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.