nfts 1

NFT Nedir | NFT Nasıl Üretilir?

NFT Nedir

Çok kısa zamanda hayatımıza ışık hızıyla giren nft, nft nedir, nasıl üretilir, ne işe yarar gelecekte ki teknolojik yansımaları, kazanımları ve kazançları ne olur gibi soruları da beraberinde getirmiştir.

NFT’nin kelime anlamı değiştirilemez token anlamına gelmektedir. Satın aldığınız bir görsel nft yada parçaları aslında blockhain sistemi ağı üzerinde bir token yani coinin tek bir parçasıdır. Bir çok platform üzerinden alınabilmektedir.

NFT Alınabilecek En İyi Siteler

  • Binance
  • Opensea
  • Super Rare
  • Rarirble
  • Nift Gateway
  • NBA Top Shot
  • Mintable
  • Foundation

Bu platformlar aracılığıyla, dijital sanat borsalarını inceleyebilir, sanat eseri koleksiyonlarının bir kısmı veya tamamını satın alabilirsiniz. Bu nft’leri ortaya çıkaran sanatçılardan satın alınan nft’ler yukarıda bahsettiğimiz siteler kanalıyla satılmakta ve piyasa oluşmaktadır. İnsanlar Nnf’lere akın akın giriş yapmaktadır. Bir koleksiyon içerisinde sayısal olarak çok gelse de bin adet ile sınırlı nft’ler sanatçılar, global şirketler ünlü insanlar tarafından alınıp sosyal medya hesaplarında paylaşılınca herkes bu koleksiyonları ucuza almak için bir yarış içine giriyorlar. Arzı bu kadar sınırlı olan bir nft’nin fiyatıda ütopik derecede artmış olmaktadır. nft nedir

NFT Kullanım Alanları

nft1 1

Bu tokenleri anlamlı kılan şey yüklenilen anlamları ve utulity dediğimiz özellikleridir.

Nft lerin kullanım alanlarını biraz daha detaylandırarak nft nedir, ne değildir bu sorunun cevabını net olarak cevaplayalım.

Nft ler niçin bu kadar önemli, bütün dünya için niçin ilgi odağı haline geldi. Öyle ki ünlü basketbolcular, büyük ve kurumsal şirketler, uluslararası örgütler niçin içerik üretmeye başladılar.

Her birinin cevabını gelin hep birlikte verelim. Baktığımız zaman nft ler 1 yıl önce ciddi anlamda ilgi odağı haline geldiler. Ancak insanlar bu oyunlara, fotoğraflara para vermek istemediler. Bu durumun temel sebebi ilk bakışta anlamlandıramamalarıdır. nft nedir

Yaklaşık yedi ay önce VİSA resmi twitter hesabından bir kripto punk nft’si aldığını duyurdu. Kripto punk’lar ilk nft koleksiyonlarından bir tanesi olup sektöründe öncülüğünü yapmış bir topluluktur. Zamanında insanlara ücretsiz olarak dağıtılmıştır. Visa’nın satın alımı duyurmasıyla 30-40 etheryum değerine sahip kripto punk’ların fiyatında patlama yaşanmış biz yazımızı kaleme alırken 130-140 etheryum değerine ulaşmıştır. Ayrıca koleksiyonun en nadir paraçları 1000-4000 ethereuma kadar alıcı bulmaktadır. Kaldı ki VİSA gibi güçlü ayakları yere sağlam basan bir şirketin nft prjelerine yatırım yapması sektöre olan güveni de arttırmış bu durum diğer nft koleksiyonlarına da ilgiyi arttırmıştır. nft nedir

Dünyaca ünlü NBA yıldızı Stephen Curry’nin twitter hesabında profil resmini nft yapması sektöre talep patlaması yaşatmış ve güven aşılamıştır. Bu durum domino etkisi yaparak NBA basketbolcuları, dünyaca ünlü sanatçılar, nft ile ilgilenen insanları sektöre dahil etmiştir. Global çapta nft nedir sorusu bir kez daha alevlenmiştir. nft nedir

NFT’ler Neden Önemli Kullanım Alanları Neler

Nft nedir, askında nft metaverse inşa eden, yapılandıran araçlar topluluğudur. Nft’ler işin aslı hayatımızda çok önceden beri yer eden araçlardı. Her birimiz counter strike, silkroad, metin 2 oyunlarını biliyoruzdur. Ekipman,araçlar, silahlar, bıçaklar değerli malzemelere yani görüntülere ciddi paralar verirsiniz yada satarsınız. Bunların tamamı metaverse olarak nitelendirilir.

Oyun alanları, keza VR gözlüklerle yapılacak olan konser de metaverse dir. Metaversi blockchain’de inşa etme yapılandırma olayı nft’lerden geçmektedir.

Bu yüzden nft ler çok değerlidir.

Nasıl ki internetin keşfi küresel çapta bir çığır açtıysa; NFT’ler de blochain sistemi ve metaverse üzerinde yaptığı yatırımlarla çığır açmaya başlamıştır.

Nft nedir ? sorusunu da farklı soru cevaplarla tek bir yerde topladığımızı görüyorken güzel bir örnekle devam edelim. Metaverse nft’ler blockhain teknolojisini kullanarak geleceğmizi nasıl şekillendirecek ? Buna en güzel örneği dünyaca ünlü sanatçı Snoop Dog, Sandbox üzerinden yapıyor ve sanal bir arsa alıyor metaverse üzerinden bu arsayı konser alanı yapıp nft üzerinden’de konser biletlerini satıyor.

İnsanlar da bu biletleri blok zincir üzerinden nft olarak satın alıp cüzdanlarında tutuyorlar. Konserler VR gözlükler sayesinde izleniyor.

Farklı bir diğer örnekse, İnşaat firmaları yaptıkları, bina, daire, evleri nft olarak satacaklar. Bir metaverse alanında VR ile gösterip blockhain zinciri üzerinden nft olarak satış yapacaklar.

Bu durum da zincirin halkalarını 3 temel faktörle ortaya çıkarıyor ( metaverse, nft, blockhain) sistemi üzerine kurulu bir sistem gelecek dünya düzenini de şekillendiriyor demek hiçte yanlış olmaz.

Sonuç

Demem odur ki , nft nedir, nft’yi nft yapan şey içerisinde barındırdığı blockhain teknolojisi, metaverse alanına yaptığı destek, sanat, inşaat, lojistik, konser, eğlence, etkinlik, sergi, galeri, oyun gibi nft’yi blockhoin ve metaverse sayesinde hayata geçirecekler. Nft’ yi insanlar internetin keşfinin ilk çağı gibi görüp, proje iyi yada kötü olsun ilklerden olduğu için ciddi yatırımlar büyük kazançları doğrur mantığıyla hareket edip yerlerini şimdiden nft sektöründe almaktadırlar. bknz.

Yazıyı Oylayın

Hakkında Güneş

Fethiye Anadolu Lisesinin ardından,  Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden Mezun oldu. Profesyonel olarak ilk iş hayatına Yurtdışında başladıktan sonra bu süreçte blogger ve içerik pazarlama faaliyetleri, web sitesi tasarımı, blog  yazarlığı ve önemli yazılımlar konusunda araştırmalar yaptı. Sonrasında bir tutku halini alan bu işe tüm enerjisinin büyük çoğunluğunu verdi. Hali hazırda birden fazla projede  yer almakta olup profesyonel iş hayatına devam etmektedir.

Dikkatini Çekebilir

1

Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır

Deri, uzun ömürlü olmasından dolayı insan yaşamında önemli bir yer tutar. Peki gerçek deri nasıl …

2 Yorumlar

  1. Bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler

  2. En iyi nft pazarı opensea bence. En popüler nft lerin alınıp satıldığı yer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.