python nedir
python nedir

Python Nedir ? Python Öğrenmek İçin 8 Neden

Python nedir, günümüzde en popüler programlama dillerinden biridir. Dünya üzerinde teknolojinin gelişmesi ve globalleşme etkisiyle python kullanımı giderek artmaktadır. Günümüzde bir çok üniversitede programlamaya giriş için python dilini seçmektedir. Google, Facebook, Youtube, İnstagram gibi bir çok şirket python dilini kullanmaktadır.

Python nedir ? Yorumlayıcı, yüksek seviyeli, nesne tabanlı, açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir programlama dilidir.

Bu gün ki içeriğimizde python programlama dili ile neler yapabileceğinizi, kullanım alanlarını, avantajlarını ve naçizane felsefesinden bahsedeceğiz.

Python nedir ?  Yazılımcılar, matematikçiler, veri analizcileri, bilim adamları, muhasebeciler, ağ mühendisleri arasında dünyanın en hızlı büyüyen ve en popüler programlama dilidir. Bunun yanı sıra programlamaya yeni başlayacaklar içinde çok uygun bir programlama dilidir.

Farklı disiplinlerdeki insanlar python’u veri analizi ve görselleştirme, yapay zeka ve makine öğrenmesi, otomasyon gibi farklı işler için kullanmaktadırlar.

Python nedir ? Dinamik ve çok yönlü bir programlama dilidir. Python web, uygulama geliştirme, makine öğrenimi, sistem otomasyonu için önemli bir temel yapıdır.

Ara yüzünde bulunan kütüphaneler sayesinde veri bilimi ve makine öğrenimini oldukça kolay hale getirmektedir. Python açık kaynaklı kod yazılım sistemine sahiptir. Bu durumda pythonun ücretsiz olmasını sağlamaktadır. Yaygın olarak kullanılmasının sebeplerinden biride budur.

Python tarihine bakıldığı zaman, 90’lı yılların başlarında Amsterdam’da Guido van Rossum tarafından geliştirilmeye başlanmış biraz geçte olsa günümüzde avantajları fark edilmiş ve global çapta çok fazla kullanılır hale gelmiştir. Sanılanın aksine ismini bir yılan cinsi olan pitondan değil Guido van Rossum’un en sevdiği komedi grubu olan “Monty Python’s dan almaktadır.

Finanstan mühendisliğe bir çok yaygın kullanım alanı vardır. Python programlama dili yeni başlayanlar yada uzmanlaşanlar için bir çok avantaja sahiptir. Bu avantajlar sayesinde Yahoo, Google, NASA, Youtube, BitTorrent  gibi şirket ve kuruluşlar tarafından kullanılmaya başlanmış ve kullanım alanı olarak günümüzde ilk sırayı almıştır.

Python yorumsal bir dildir. Bir program yazılacakken ihtiyaç duyulacak veri tabanları, fonksiyonlar ve daha bir çok şey python içerisinde hazır olarak sunulmaktadır. Windows, Linux, MacOS gibi bir çok işletim sistemi üzerinde çalışabilen python, basit söz dizilimi sayesinde daha az kod ile daha çok iş yapmayı sağlamaktadır. Phyton nedir ? Bu sorunun cevabını verdiğimize göre şimdide;

Neden Python Öğrenmeliyim ?

python nedir
python nedir

Yazımı, söz dizimi ve grameri oldukça kolay olan bir programlama dilidir. Bu durumun bizler için önemli olmasının sebebini bir örnekle açıklayalım. Örneğin amacımız roman yazmak ve varsayalım ki dünyada herkes İngilizce ve Çinceyi çok iyi bilmekteler. Bir romanı bu durumda hangi dilde yazardınız ? Çince de romanı yazarsanız aynı roman için İngilizceye göre 5-6 kat daha fazla zaman harcamanız gerekirdi. Amaç zaten problemlere yazılımsal çözüm geliştirmektir. Bu yüzden bir çok programlama dilinde 700 satırda yapılan bir iş python da yalnızca 100 satırda yapılabilmektedir. Bu durumun temel sebebi pythonun söz diziminin oldukça kolay olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sayede aynı işi daha az gramerle ve daha az sürede yapabilirsiniz.

Bu durum başlangıç seviyesindeki insanlar için çok önemlidir. Başlangıç seviyesindeki kişileri bu durum de motive olmazlar aksine sürekli olarak yeni bir şeyler yapabildikleri için motive olurlar ve yazılıma yönlenirler.

 1. Python dili çok diri bir ve sürekli olarak gelişmekte ve daha iyi bir noktaya gitmektedir. Bu durumun en temel sebebi de, çok büyük teknoloji firmaları olan Google, Youtube, Facebook gibi kuruluşların bu dili arka planda desteklemesinden ve yatırım yapmasından kaynaklanmaktadır.
 2. Bilindiği üzere bir kütüphane geliştirmek için ciddi bir maddi kaynağa ihtiyaç vardır. Bu firmalar sayesinde maddi destek sağlandığı gibi yeni kütüphaneleri de sürekli olarak piyasaya sürmektedirler. Buna bağlı olarak sürekli yeni kütüphanelerin çıkması ve gelişmesi python programlama dilinin diri ve canlı kalmasına olanak vermektedir.  Firmaların vermiş olduğu destek sayesinde python canlı kalmaya ve yaşamını sürdürmeye önümüzde ki 10 yıl içerisinde de devam edecektir.
 3. Python’un devasa bir modül kütüphanesi vardır. Yani bünyesinde 10 binlerce hatta yüzbinlerce kütüphane barındırmaktadır. Aklınıza gelebilecek her türlü problemi çözebilecek kütüphane daha önce birileri tarafından yazılmıştır. Özellikle de ticari uygulamalarda deyimi yerindeyse tekerleği yeniden icat etmenize gerek kalmamaktadır. O kütüphane de var olan kodu alıp doğrudan kullanabilirsiniz.
 4. Python nesne yönelimli programlamaya izin veren bir dildir. Nesne yönelimli programla denilen felsefe, veri ve işlevselliğin bir birine bağlı olduğu programlama felsefesidir. Yaklaşık olarak 35-40 yıldır piyasada olan bir programlama felsefesidir. Önemini de hiç kuşkusuz sürdürmeye devam edecektir. Bu durumun önemli olmasının temel sebebi, Nesne yönelimli programlamada hatalar daha kolay bulunabilmektedir. Kodun paket paket olması, veri ve işlevsellik arasında da bir ilişki olduğu için hatanın nerede olduğunu kolaylıkla bulunmasını sağlayacaktır. Pythonun da bunu destekliyor olması biz yazılımcılar için muazzam bir durum olmaktadır.

Python İle Neler Yapılabilir ?

python nedir
python nedir

Yukarıda değindiğimiz üzere çok büyük firmalar pythonu kullanmaktadırlar. Peki bu firmalar neler yapmaktadırlar ? Python nerelerde kullanılmaktadır? Temel kavramları öğrendikten sonra yapabileceklerimizin bir limiti ve sınırı var mıdır ? İçeriğimizde soruların cevabını verelim. Phyton ne işe yarar ?

 • Web Geliştirme (Back-End Development)
python nedir
python nedir

Kullanmış olduğumuz yazılımların, mobil uygulamalarının ve Web sitelerinin arka planlarında bir mantık ve algoritma çalışmaktadır. Tam olarak bu mantıkları python ile programlayabiliriz. Python’un django isimli kütüphanesi, framework’u bulunmaktadır. Çok büyük firmalar (Youtube, İg gibi.) Firmalar bu framework’u kullanmaktadır.

Tam olarak python ve django ile ne programlanıyor ? Bir örnekle bu durum daha anlaşılır olacaktır. Örneğin Youtube pythonun en büyük destekçilerindendir. Youtube denilen platform aslında bir işletmedir.

Siz ne kadar Youtube’da zaman harcarsanız Youtube o kadar para kazanmaktadır. Bunun da yolu sizlere doğru videoyu önermesinden geçmektedir. Youtube size doğru videoyu önerebilmesi için arka planda daha önceden izlediğiniz şeylerin analizini yapıp ve onunla alakalı diğer videoları tüm videolar arasından bulup sizlere önermesi gerekmektedir. Arka plan algoritmalarını python ile yapabilmekteyiz. Arka plan programlama Back-End Development olarak python bu şekilde kullanılmaktadır.

Python’un kullanıldığı ana alanlardan ikinci olarak;

 • Web tarama (Örümcek Yazılımlar)
python nedir
python nedir

Web sitelerine girdiğimiz zaman bilgi saf halde bulunmamaktadır. Örneğin biz döviz kurunu öğrenmek istiyoruz yada haber okumak istiyoruz diyelim. Haberin yanında reklam vardır, haberin fontu büyüktür, resimler vardır. Haberi biz doğrudan bir txt dosyası olarak okumayız yada döviz kurunu txt formatında okumayız. Bilgiler web sitelerinde dolaylı olarak bulunur. Web siteleri html sistemiyle kodlanmıştır. Bilgilerde html arasında bulunmaktadır.

 

Bizim bir kod yazmamız gerekiyor ki istenilen bilgiler html içerisinden kazınsın ve kazıma işlemi tamamlandıktan sonra bunu saf bir formata getirsin. İşte bunların tamamına web scraping denilmektedir. Python bu konuda mükemmel ötesi bir dildir.

Web Scraping niçin kullanılır ? Örneğin bizler kahve ile ilgili araştırmalar yapacağız. Şu komutu veriyoruz instagrama git kahve ile ilgili olan her şeyi indir ve benim bilgisayarıma kaydet. Böylelikle instagram da saf formatta bulunmayan resimleri bilgisayarımıza indirmiş olduk.

Bir diğer örnek, Twitter’a git kahve etiketinde bulunan tüm tweetleri bilgisayarıma kaydet gibi. Biz buna web scraping deriz. Python’da Beautıful Soup isminde bir kütühane bulunmaktadır. Python bu konuda web scrapingi oldukça başaralı bir şekilde yapmaktadır.

 • Veri Bilimi (Data Science)
python
python

Data Science’ın gözde çocuğu, python elimizde oldukça fazla veri var ve biz bu verilerden anlam çıkarmak istiyoruz. Örneğin pazarlama sektöründe bu işlemi yapacağız. İnsanların satın aldıkları ürünler verisinden bir anlam çıkarmak istiyorsak veri biliminden faydalanmamız gerekmekte ve bunu yaparken de arka planda pythonu kullanmamız gerekmektedir. Data Science konusunda neredeyse pythonun rakibi yok denilebilir. Kesin olarak söylenilebilir ki python bu konuda piyasayı domine etmektedir. Görsellerde var olan rakiplerini görebilirsiniz.

 

 • Yapay Zeka Sektörü ( Artıfıcıal İntelligence)
python
python

Yapay zekanın da gözde çocuğu pythondur. Neredeyse rakibi yok gibi bir şeydir. Yapay zeka dediğimiz şey bir matematiktir. Dille hiç bir alakası yoktur. Matematiksel işlemlerin bütününe yapay zeka denilmektedir. Öte yandan bu kütühaneleri geliştirenler pythonu seçmişlerdir. Dolayısıyla bu yüzden number one diyebiliriz.

Derin öğrenmede ve makine öğrenmesinde kullanılan frameworklerin neredeyse tamamı python üzerinde yazılmıştır. Görselde en önemli yapay zeka programlamaları görülmektedir.

Bu programların tamamı python için yazılmıştır.  Şimdide frameworklerle neler yapılır bunlardan bahsedelim.

Örneğin Netflix’den dizi izlediğiniz zaman size uygun bir dizi önerimi, yani o diziye benzer bir dizi bulup onlarında sizlere önerilmesi durumudur. Bütün dizilerin benzerliğini karşılaştırmalı ve sizlere önermelidir ki çoğu zaman bu duruma tanık olmuşsunuzdur.

Sürücüsüz araçlarda, üç boyutlu haritalandırmalar için de kullanılabilir. Bütün tahminlerde bu kütüphaneler yani yapay zeka kullanılır.

Nüfus ne kadar artacak  bütün tahminlerde aynı şekilde framework sistemi kullanılmaktadır.

Biz makinaya hisse senedi fiyatlarını ve bilgilerini veriyoruz. Günlük yüzlerce fiyat listesini veriyoruz ve diyoruz ki her şeyi öğren bak bakalım hisse senet fiyatları ne zaman artış gösteriyor, ne zaman düşüş gösteriyor. Bir kod yazarak bilgisayar eğitilebilir.  Şuan hisse senedi artacak mı düşecek mi tahmin et eğer artış gösterecekse tut şayet düşecekse sat gibi.  Bunların hepsini python sayesinde yapmaktayız.

Yapay zekanın bir diğer uygulaması da örneğin bir tümör yada kanserli hücre var bu durumun tespiti yapılır. Tümör iyi huylu mu ? Yoksa kötü huylu mu ? Bunların hepsini python sayesinde yapabilirsiniz.

 • Nesnelerin İnterneti
python
python

Cihazları ve nesneleri akıllı yapabilmemiz için ona bir işlemci takmamız gerekmektedir. Bu işlemcinin içerisine de kod yazmamız gerekmektedir. Odamızdaki perdeler akıllı değil yada lambalar akıllı değil.

Biz bunlara işlemci takarak kod atabilirsek aklınıza gelip gelecek her şeyi akıllı yapabilir ve programlayabiliriz.  Nesnelerin internetinin de gözde çocuğu yine pythondur. Nesneleri ve cihazları akıllı hale getirmek için içlerine python kodu atabiliriz.

 • Makineleşme ( Otomasyon)

6. Olarak yine python’un kullanıldığı en büyük olanlardan bir tanesi ve yapay zeka kadar büyük bir alan otomasyon ve makineleşme bilişim dünyasında işleri otomatize etmek istediğimiz zaman ve makineleştirmek istediğimiz zaman python kütüphaneleri sayesinde bilgisayardaki otomasyon işlemlerini çok rahat bir şekilde yapabiliriz. bunun içinde öncelikle ara yüz  işlemlerinin makineleşmesi gerekmektedir.

pythom
python nedir

Örneğin mouse hareketi,  mouse recorder lar mouse’un ilk konumunu ve gittiği konumun hareketini kaydeder ve  taklit ederek bu hareket yüz binlerce kez yapılır. Pythonda biz şunu diyebiliriz. Şu butona bas 500 kere yada 5 gün boyunca gibi. Buradan yola çıkarak ara yüz işlemlerini makineleştirebiliriz. Mesela şunu da söyleyebiliriz. Butona bas uçak fiyatlarını gör ve eğer uçak fiyatı 200 Tl’den daha azsa beni uyar değilse tekrar butona bas ve devam et gibi komutlar python sayesinde kolaylıkla verilebilir. Ara yüz işlemlerini makineleştirebiliriz ki bu çok değerlidir.

 

 • Excell Word İşlemlerini Makineleştirme
python
python nedir

OpenPyXL Kütüphanesi sayesinde excell işlemlerini otomatize edebiliyoruz.  En basitinden öğrencilerimizin notları vardır. Standart sapmasını bul, not ortalamasını bul ve hatta bu notları ve isimleri al web sitesindeki not girme bölümüne sen yaz gibi. Çünkü ara yüz işlemleri de otomatize edildiği için bu gibi şeyler kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu çok önemli ve bir çok uygulama alanı vardır. İçeriğimizin de temel vizyonu buydu. Bildiklerimizi aktarmak ve okurlarımızın bu içeriği görerek kendilerini geliştirsinler ve bunlar sayesinde geleceği inşa etmelerine ufakta olsa bir katkımız olsun.

 • Web Tarayıcı Makineleştirme (Web Browser Automotion)
python
python

Makinelerin bir diğer en çok kullanılan alanı da web tarayıcıları makineleştirmektir. Bir ara yüz yazıldığı zaman orada butonlar var, animasyonlar var ve yazılar var ve biz her seferinde bu değişiklikleri kontrol etmek istemiyoruz her seferinde tek tek kontrol edilirse çok fazla zaman kaybı olacaktır. Bu durumda da python bünyesinde Selenium WebDriver dediğimiz bir kütühanemiz vardır.

Bizim butonlarımızı tek tek kontrol etmektedir ve hata var mı yok mu bunu anlamaktadır.  En büyük kullanım alanı testingdir. Sizlerin hatayla karşılaşmaması adına onlarca kez tıklayarak deneme yapmaktadır. Seleniumun bir diğer çok önemli kullanım alanı da bot yazımıdır. Örneğin twitter’a git  yazılım etiketi yaz, bütün twitleri bul hepsini beğen, yazılımla alakalı bütün twit atan kişileri takip et ve hepsine mesaj at gibi. Dakikalar içerisinde binlerce kişiyi takip edebilir, mesaj atabilir ve twitlerini beğenebilirsiniz. Selenium ve python sayesinde biz bir bot yazabiliriz ve bu harika bir şey.

 • Görüntülü İşleme

Python OpenCv adında bir kütüphanesi mevcuttur. Görüntü işleme dediğimiz şey aslında bir matematiktir ve yapay zeka gibidir. Dilden bağımsız olarak resim üzerinde bir algoritmayla tespit yapma işlemine görüntülü işleme denilmektedir. OpenCv kütüphanesi sayesinde bunu python sayesinde çok rahat yapabiliriz. Bu sayede plaka tespiti, yüz tespiti gibi aklınıza gelebilecek her şeyin tespiti yapılabilmektedir. Örneğin elimizde yüzbinlerce fotoğraf var ve araba plakası olmayanları sil araba plakası olanları ayıkla ve kaydet diyebilirsiniz. Görüntü işleminin değerli çocuğu da python programıdır.

Python Kullanan Şirketler ?

Python kullanan şirketlere bakıldığı zaman başta NASA, Facebook, Google, Dropbox , İnstagram gibi bir çok zorunlu olarak python kullanmak zorundadır. Python kullanan global çapta firmalara görsel olarak gelin hep beraber göz atalım.

python nedir
python nedir
python nedir
python nedir

 

 

 

 

 

 

Başlangıç seviyesindeki kişileri de-motive etmediği için ve ilerleyen seviyelerde çok fazla hatta sınırsız şey yapılabildiği için python ve python kütüphanelerini geleceğinizi güzelleştirmek için öğrenmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Python nedir ? Python ne işe yarar ? Pythonla neler yapılabilir ? Python neden önemli ? Python programlama dili ile neler yapılabilir ? Phyton ne demek ? Gibi sorularımızın cevabını siz değerli okurlarımıza vermiş bulunuyoruz.

İçeriğimize burada son verirken, ilginizi çekeceğini düşündüğümüz diğer içeriklerimiz;

Robotik Kodlama Nedir ?

Toxic İlişki Ne Demek ?

Freelancer Ne Demek ?

Faydalanılan kaynakça; Phyton nedir ?

Bizi sosyal medyadan takip ederek güncel içeriklerimize anında ulaşabilirsiniz; 

Telegram⇒ https://t.me/nedirnasil

İnstagram⇒ https://instagram.com/nedir_nasil?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Twitter ⇒ @nedirnasil_org

Yazıyı Oylayın

Hakkında Güneş

Fethiye Anadolu Lisesinin ardından,  Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden Mezun oldu. Profesyonel olarak ilk iş hayatına Yurtdışında başladıktan sonra bu süreçte blogger ve içerik pazarlama faaliyetleri, web sitesi tasarımı, blog  yazarlığı ve önemli yazılımlar konusunda araştırmalar yaptı. Sonrasında bir tutku halini alan bu işe tüm enerjisinin büyük çoğunluğunu verdi. Hali hazırda birden fazla projede  yer almakta olup profesyonel iş hayatına devam etmektedir.

Dikkatini Çekebilir

1

Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır

Deri, uzun ömürlü olmasından dolayı insan yaşamında önemli bir yer tutar. Peki gerçek deri nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.