Robotik Kodlama Nedir
Robotik Kodlama Nedir

Robotik Kodlama Nedir ? Öğrenciye Ne Kazandırır ?

Robotik kodlama nedir ? Kodlamayı bugün nasıl kullandığımıza baktığımızda artık her alanda olduğunu görmekteyiz.

Günlük olarak kaç tane elektronik ürün kullandığınızı düşündüğünüzde kodlamanın hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiğini çok hızlı bir şekilde fark edebilirsiniz.

Mikrodalga, araç, telefon, televizyon ve banka kartınızı her kullandığınızda kodlama becerilerinizi de kullanmaktasınız.

Robotik kodlama, birlikte çalıştığınız robotun türüne bağlı olarak görsel tasarım, makine mühendisliği, desen, dönüşümler, yön, cebir ve bunun gibi şeyleri yapabilmenizin bir yoludur.

Robotik kodlamada kilit nokta robotun işiniz hakkında size görsel ve gerçek bir geri bildirim vermesidir. İşinizi doğru yapmanız durumunda robot istediğiniz şeyi yapar, yanlış yaparsanız yapmaz.

Kodlama, bireylerin problem çözmesini, bağımsız olarak ve iş birliği içerisinde çalışmasını ve insiyatif, organizasyon ve sorumluluk göstermesini gerektirmektedir. Kodlama aynı zaman da akademik becerileri de geliştirir.

Robotik Kodlama Nedir ?

Robotik Kodlama Nedir
Robotik Kodlama Nedir

Robotik kodlama son yıllarda gittikçe popülerleşen bir kavram olmasıyla dikkatleri üzerine çekmiştir. Peki robotik kodlama nedir ?

Robotik kodlama içeriğine girmeden önce öncelikle Robotik kodlamayı tanımlamak, öğrenmek ve öğretmek için bazı kavramların kafamızda netleşmesi gerekmektedir.

Robotik kodlama nedir ? Sorusunun cevabına geçmeden önce

 • Robot Nedir ?
 • Robotik Nedir ?
 • Kodlama Nedir ?
 • Robotik Kodlama nedir ?

Gibi bir kaç tanımı netleştirmemiz gerekmektedir.

Robot Nedir ?

Otonom ve önceden programlanmış görevleri yerine getirebilen  elektronik ve mekanik cihazlardır. Doğrudan bir operatörün kontrolünde çalışabilir.  Hareketli mekanizması olan ve kodlanarak değişik işler yapabilen aygıtlara robot denilmektedir.

Bir üst tanımını ise yapacağı işlerde algılayıcılardan sensör gelen verilere göre hareketini şekillendiren aygıtlardır. Dolayısıyla içindeki kodlara göre belli bir işi tekrarlı yapan veya kendi kendine hareket ederek bir işi yerine getiren her aygıta robot diyebiliriz.

Robotların en önemli özelliği kendisini üreten kişinin kurallarına (kodlarına) göre hareket etmesi yani kodlanabilir olmasıdır.  Aynı anda harekat kabiliyetine sahip olmaları da önemli özelliklerindendir.

Günümüzde robotların en çok kullanım alanları endüstriyel alanlardır. Örneğin araç fabrikalarındaki robotlar bu duruma güzel bir örnektir.

Robotik Nedir ?

Robotlar bir yazılım aracılığıyla yönetilebilen yararlı bir amaç için iş ve değer üreten karmaşık makinelerdir. Bu makinelerin ortaya çıkmasıyla birlikte robotik kodlama bilimini ortaya çıkarmıştır.

Robotlarla ilgilenen her şeye robotik denilmektedir. Robotik bilimi robotik eğitimi gibi.

Bilgisayar yazılım makine ve kontrol birimleriyle beraber uzay bilimlerini de içerisinde barındıran bir çalışma alanıdır. Bir çok mühendislik disiplinin bir araya gelmesi sebebiyle robotik adını almıştır. Disiplin İçerisinde  mekanizmalar tasarlanır. Elektronik donanımlarının kontrolleri gerçekleştirilir. Dijital ortamda kontrollerinin sağlanabilmesi için programlar yazılır. Bunların her biri de robotiğin çalışma alanına girmektedir.

Robot teknolojileri ile uğraşan Boston Dynamics, Honda gibi büyük firmalar olmakla birlikte eğitim amaçlı robotlar üreten Lego, Clementoni gibi firmalar da vardır.

Robot bilimi elektronik, mekanik, yazılım-bilgisayar bilimlerinin ortak çalışma alanına girmektedir. Çok yakın bir zamanda Üniversitelerde yapay zeka ve robotik alanlarının artması öngörülmektedir.

Kodlama- Programlama Nedir ?

Computer (Bilgisayar), robot gibi çok amaçlı cihazlar yapacağı işleri kendilerine verilen komutlarla yaparlar. Birilerinin bu komutları öğrenip makinelere yüklemesi gerekir. Bu kodların nasıl yazılacağını öğrendikten sonra  yapılan, komutları sıralama işlemine kodlama denir. Kodlama ve programlama aynı anlama gelmektedir.

Kodlama ve robotik kodlama eğitiminin bu derece popüler olmasının sebebiyse buna karşı yapılan yatırımların artması ve geleceğin teknolojisi olarak görülmesinden dolayıdır.

Geleceğin teknolojisini çocukları küçüklükten alıştırmak ve çocukların analitik düşünme becerilerini, problem çözme becerilerini kazandırmak için bu çalışmalara ve eğitimlere küçük yaştan itibaren başlatılması istenmektedir.

Robotik Kodlama Nedir ?

Robotik Kodlama Nedir
Robotik Kodlama Nedir

Robot tanımını yaparken kodlanarak değişik işlemleri yapabilen aletlerden bahsetmiştik. Robotlar her işi yapabilir ancak onları da önceden kodlamak gerekmektedir. Yani onların anlayacağı dilden komutları yazıp, onlara yüklemek veya aktarmak gerekmektedir. Bu kodları yazma yükleme-aktarma işine robotik kodlama denilmektedir.

Robotik Kodlama Nedir Kısaca: Robotik kodlama en kısa şekliyle aletlerin kodlarla yönetilmesidir.  Robotik kodlamayı eğitim ve uygulama alanı olarak iki farklı kategoriye ayırabiliriz.

Robot Türleri Nelerdir ?

Robotlar değişik kıstaslara göre sınıflandırılmaktadır. Kullanım amaçlarına göre ve fikir oluşmasına yönelik şu şekilde incelenir.

 • Eğitim Robotları
 • İnsansı- Humonoid robotlar
 • Sanayi- Üretim robotları
 • Eğlence robotları
 • İş robotları

Eğitim Robotları Nedir ?

Eğitim robotları arasında en çok kullanılan setler;

 • Lego
 • Mbot
 • Wex
 • Arduino
 • Raspberry

Bunlar arasında öğrenilmesi gerekenlerin başında Lego gelmektedir. Öğrenilmesi basit alt yaş gruplar için uygundur.  Arduino legoya göre biraz daha komplike günlük hayatta kullanılabileceklerin başında gelmektedir.  Raspberry de Ardunino nun bir tık üstü şeklinde düşünebilirsiniz.

Robotları Biraz Daha Yakından Tanıyalım: Robot Bileşenleri

 1. Kontrol ünitesi
 2. Güç ünitesi
 3. İskelet
 4. Sensörler
 5. Hareket vericileri

Kontrol ünitesi: Robotların nasıl hareket edeceğini bildiren mekanizmadır.

Güç ünitesi: Robotların hareket etmesi için gerekli enerjiyi sağlayan mekanizmaya verilen isimdir

İskelet: Bunların hepsini bir arada tutan temel çatıya verilen isim iskelet sistemidir

Sensörler: Robotların algılamasını sağlayan mekanizma sistemi sensörleridir.

Hareket vericiler: Robotları hareket ettiren tekerlek, motor, elektrikli sistemler gibi hareket verici mekanizmalar robot bileşenlerini oluşturmaktadır.

Robot Teknolojisi Geleceği ?

Robot teknolojisi geleceğine bakıldığı zaman her ne kadar i robot filmi ütopik gibi gelse de robotik teknolojisi gelecekte çok daha fazla öneme sahip olacak şekilde ilerlemektedir.

Son 20 yılda en çok kazanan şirketler listesinde Dünya’da ilk 20 şirket arasında yarısından fazlası bilişim firmalarıdır. Bilişim sektöründe robotik teknolojilerinin payı da zamanla artacaktır. Dolayısıyla ilerleyen zamanlarda bu sektörün daha da büyüyeceği öngörüsüyle bu alanda bir adım önde gitmek gerek global çapta gerekse ülkesel ve bireysel anlamda çok büyük avantaj sağlayacaktır.

Robotik Kodlama Örnekleri Nelerdir ?

Robotik kodlamayı yalnızca robotlar olarak aklımıza gelmemelidir. Bu alanda öğrenilen bilgiler sayesinde bir çok otonom kontrolü de öğrenmemizi sağlayacaktır.

Akıllı Ev Sistemi 

 • Perde panjur kontrolu
 • Gaz dedektörü
 • Duman dedektörü
 • Alarm
 • Garaj Kapısı
 • Klima
 • Aydınlatma
 • Prizler
 • Kombi
 • Elektrikli ev aletleri

Gibi örnekler çoğaltılabilir. Robotik kodlama sayesinde bir çok otonom kodlamayı da öğrenmiş olacaksınız.

Okul Öncesinde Robotik Kodlama

Robotik kodlamanın kazanımlarını ve ne kadar önemli olduğunu siz değerli okurlarımıza içeriğimizde bahsetmiştik. Okul öncesi eğitiminde robotik kodlama çok önemlidir çünkü 5 yaşından itibaren çocuklar robotik kodlama öğrenmeye başlamalıdır. 5 yaş denilmesinin temel sebebi çocukların el, kol gibi hareket becerilerini kazanmış olmaları gerekmektedir. Öte yandan 1’den 10’a kadar sayabiliyor olmaları gerekmektedir. Kodlama çalışmaları yapılırken çocuklar sayılardan ve matematikten yararlanmaktadırlar. Dolayısıyla çocuklarda robotik kodlamaya erken yaşlarda başlamak çok büyük önem arz etmektedir.

Okul Öncesi Robotik Kodlama Etkinlikleri Nelerdir ?

Okul öncesi robotik kodlama derslerinde çocukların bir anda uzman olması beklenemez. Algoritma kavramı ve yönlerle derslere başlanır. Bu kavramların tanımı ne işe yaradıkları konusunda gerekli bilgilendirmeler yapılır. Sonrasında çocuk bir problem belirler ve probleme çözüm üretmesi beklenir. Küçük küçük yön algoritmaları çocuğa gösterilir. (Yukarı, aşağı, sağa, sola, ileri, geri) gibi. Çocukların belirlemiş olduğu problemin çözümü yön algoritması sayesinde çözüme ulaştırması beklenir.

Örneğin: Bir yerde bulunan ambulansın hastaneye gitmesi gerekmekte bu ambulans oraya nasıl gidecek yukarı mı gidecek sola mı dönecek şeklinde çocuğun burada temel amacı probleme yaklaşımı ve nasıl çözüm üreteceğidir.

Tabi ki her çocuk bir birinden farklı çözümler üretecektir. Yukarıda ki örnekte tek bir yön var ancak bu durum giderek karmaşık örneklere doğru ivme kazanacaktır.

Örneğin: Öncelikle çocuklara yaş gruplarına gör başlangıç ve ileri seviyede kağıtlar hazırlanır. Kağıt üzerinde bulunan yön kavramlarının renkli olması çok önemlidir. Renk kavramlarıyla bir şeyleri öğrenmeleri onlar için pozitif anlamda bir etki bırakmaktadır. O yaşlarda yön kavramı çok oturmasa da renkler üzerinden yön kavramını kavratmak daha öğretici olacaktır.

Okul öncesi robotik ve kodlama denilse de oyunun öğretici gücünden kesinlikle faydalanılması gerektiği unutulmamalıdır. 

Bu yaş grubunda bu tarz eğitimlerin oyunla öğretilmesinden taraf olduğumuzu da bilmenizi isteriz. Genel olarak algoritmaların günlük hayattan hikayeleştirilmesi ve oyun şeklinde olması o yaş grubu için pozitif anlamda etki sağlayacaktır.

Okul öncesinde yere serilen kartlar kullanılabilir, Algoritmik kartlar kullanılabilir. Bilgisayarsız araçlar kullanılabilir. Kodlamayla ilgili temelde kullanılan materyal kısımlarıdır. Bunların haricinde;

Kodlamada Tablet Uygulamaları

Robotik Kodlama Nedir
Robotik Kodlama Nedir

Tabletle kodlama dediğimiz bir diğer yöntem vardır. Bu yaş gruplarında bilgisayara geçmeyerek, tablet yada telefon aracılığıyla, kar amacı gütmeyen ücretsiz kodlama dersleri içeren web sitesi

sayesinde platforma girerek çocuklara aynı şekilde yönlerle birlikte bir nesnenin bir yerden bir yere ulaşmasını sağlıyorsunuz. Yada bu sitede çocuğa bir görev verilir ve çocuğun görevi tamamlaması beklenir. Buradaki temel amaç çocuğun başarısız olmasını sağlamak değil, doğru şekilde algoritmayı kurmasını sağlamaktır.

Yanlış yapabilirler ki yanlış yapa yapa çocuklar deneme yanılma yoluyla problemi doğru şekilde çözmesi beklenir. Dolayısıyla öğretmenlerimiz orada destekçi pozisyonda olmalıdırlar. Öncelikle çocuktan yapması beklenir. Sonrasında şayet çocuk yanlış bir şey yapıyorsa yanlış yaptığı yeri göstermeniz gerekmektedir. Zaten doğru yapıyorsa alkışla ödüllendiriyorsunuz.

Okul Öncesi Kodlama Uygulamaları Nelerdir ?

1- https://code.org

2- https://algodijital.com

3- https://www.tynker.com

4- https://www.kodable.com

5- https://lightbot.com

Özellikle okul öncesi velilerinin ve öğretmenlerin çocuklarına bu tarz çalışmalar yaptırması oldukça önemlidir. Her iki tarafta kodlama başlangıç kısmını yapabilir. Zaten okul öncesinde kodlamada öğretilmesi gereken kavramların öğretilmesi daha daha önem arz etmektedir. Çocuklara robot yaptırmak, robotik setler kullandırmanın ötesinde;

Çocuklara gerçekten algoritmik çalışmalar yaptırarak, algoritmik düşünce becerisini geliştirmek  fazlasıyla önem arz etmektedir.

Robotik Derslerde Neler Öğretilir ?

Robotik kodlama nedir bu tanımı gerekli örneklerde detaylı bir şekilde açıkladıktan sonra peki robotik derslerde neler öğretilir ?

Kodlamada öğrenilen kavramlar gerçek hayata uyarlanmaya çalışılır. Örneğin elinizde bir robot var ve çocuğun öğrendiği kavramlarda yönler, robota şu yönden şu yöne gitmen gerekiyor diye talimatta bulunulması istenir.  Yön kavramı bu sefer uygulamalı olarak robot üzerinde denetilir.

Burada 4 kavram önemlidir. 

 • Koşullar
 • Döngüler
 • Değişkenler
 • Algoritma Kavramı

Değişkenler kavramına çocuklar bu yaşlarda çokta hakim olamayabiliyorlar ancak burada bahsedilmesi gereken ve oldukça önemli olan  koşul ve döngü kavramıdır.

Çocuk özellikle bir nesne bir yere geldiğinde engelle karşılaştığında ne yapmalı o algoritmayı da kurmalıdır. Aynı zamanda tekrarlayan bir şey varsa döngü kavramını da biliyor olmalıdır. Döngü kavramı dediğimiz olay bir yerden bir yere giderken adım at, adım at, adım at diyerek 5 kere bu durumu tekrarlayabilirsiniz yada 5 kere adım at da diyebilirsiniz. Koşul kavramı da masayı görünce sağa dön gibi kavramlardır.

Çocuklar bu tarz kavramları okul öncesinde öğrenirse ilk okul basamağına geçtiklerinde çok daha iyi bir şekilde ileri seviye konulara adapte olabilmektedirler. Bu yüzden de bu kavramları okul öncesinde öğretmek pozitif anlamda etki edecektir.

Şayet bu dönemlerde çocuklar öğrenebilirlerse başlangıç seviyesi olarak çarklardan, mekanizmalardan, minik fizik kurallarından öğretilip yavaş yavaş robotik tasarıma doğru yolculuklarını kolaylaştırabilirler.

Ortalama ders süresi olarak haftalık 40 ila 45 dakikayı geçmemeleri gerekmektedir. Çocukların tablet kullanmasıyla ilgili belli bir sınırın olduğu düşünüldüğünde bu yüzden o sınırlarında üzerine çıkılmaması gerektiği hususuna dikkat edilmelidir.

Her ne kadar teknolojiyle iş yapılsa da çocukların teknolojiyi doğru kullanması gerektiği unutulmamalıdır.

Arduino Nedir ? Robotik Kodlama

Arduino, kolay kullanılabilir ve estetik bir yazılım donanım mimarisine sahip açık kaynak ailesine sahip bir elektronik geliştirme kartıdır. Açık kaynaklı olması nedeniyle tamamen ücretsizdir. İsteyen herkes istediğini üretebilir ve satabilirsiniz.

Arduino Ne İşe Yarar ?

Robotik Kodlama Nedir
Robotik Kodlama Nedir

Açık kaynaklı yazılım arduino ile geliştirme yapabilirsiniz. Platformdan bağımsız bir şekilde çalışabilirsiniz.

Windows, Linux ve Macos ‘da özgürce projelerinizi geliştirebilirsiniz. Arduino bir micro işlemci değildir. Arduino yazılımcıları micro işlemciler ile rahat kodlamalar yapabilmeleri için kolaylaştırıcı bir zemin hazırlar ve çok basit bir ara yüze sahiptir.

Arduino programlama için, USB seri bağlantısı, led girdi çıktı birimleri, güç girişi gibi bir çok özelliğiyle geliştiriciye yardımcı olmaktadır.

Arduino kullanarak bir çok farklı uygulama geliştirebilirsiniz. Sıcaklık ölçer, termometre uygulamaları ve robotlarla ilgili uygulamalar yapabilirsiniz. Öte yandan bahçelerde kullanılan su sensörü  yağmur sensörü  hareket sensörü gibi uygulamaları da geliştirebilirsiniz. Bunun yanında mesafe sistemleri, alarm sistemleri, uzaktan kumanda gibi uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Yazımıza burada son verirken, ilginizi çekeceğini düşündüğümüz ve keyifle okuyacağınız konularımız 

Mutasyon Ne Demek ?

Tütsü Nedir ?

Hümanizm Nedir ?

Regresyon Nedir ?

Yazıyı Oylayın

Hakkında Güneş

Fethiye Anadolu Lisesinin ardından,  Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden Mezun oldu. Profesyonel olarak ilk iş hayatına Yurtdışında başladıktan sonra bu süreçte blogger ve içerik pazarlama faaliyetleri, web sitesi tasarımı, blog  yazarlığı ve önemli yazılımlar konusunda araştırmalar yaptı. Sonrasında bir tutku halini alan bu işe tüm enerjisinin büyük çoğunluğunu verdi. Hali hazırda birden fazla projede  yer almakta olup profesyonel iş hayatına devam etmektedir.

Dikkatini Çekebilir

1

Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır

Deri, uzun ömürlü olmasından dolayı insan yaşamında önemli bir yer tutar. Peki gerçek deri nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.