zkusagi

Z Kuşağı Nedir Z Kuşağı Özellikleri Nelerdir

Z Kuşağı Nedir

Günümüz de sıkça z kuşağı nedir, z kuşağı yaş aralığı nedir, z kuşağı özellikleri nedir gibi sorular duymaktayız.

Z kuşağı olarak tabir ve nitelediğimiz arkadaşlar 2000’li yıllardan itibaren doğup günümüzü kapsayan arkadaşlardır. Günümüzde 22 yaşına ulaşan bu kuşak Türkiye nüfusunun % 30’unu oluşturmaktadır.

Z kuşağı hakkında bir diğer önemli bilgi de önümüzde ki seçimler de oy kullanacak yaklaşık her 5 kişiden 1 i z kuşağıdır.

Z kuşağı nedir sorusunun bir den çok cevabı olmakla birlikte bu kuşak kendini tek bir kimlik içerisine de sokmamaktadır. Teknolojiyi sonuna dek gören bilen kullanan bir kuşaktır. Teknoloji ve hız Z kuşağının olmazsa olmazıdır.

İş hayatına Z kuşağının bakış açısını diğer kuşaklarla karşılaştırdığımız zamansa mesai kavramı bu kuşak için anlamsız gelmektedir. Daha esnekliği takip etmekle birlikte bu yüzden daha az performans ve çalışma göstermektedirler.

Herkesin konuştuğu z kuşağı sokakta oynamayı pek bilmiyor. Geleneksellikten kısmen uzak olan, Teknoloji ile doğan bu kuşak için gayet normal bir durum.

Z Kuşağı Özellikleri Nedir

z kusagi nedir nasil

Z kuşağında herhangi bir şeylere sahip olmanın yanı sıra dinlemek ve anı yaşamak yeterli olmaktadır.

Globalleşen Dünya’da sisteminde dijitalleşme etkisiyle Dünyayı gezmek istemeleri de bu kuşağı diğer kuşaktan ayırmaktadır.

Keza Toplumsal bir olay olduğu zaman, durum karşısında sessiz kalmak istemeyen bir kuşaktır.

Daha temel ve güzel özelliklerinden biri de bir olay karşısında çok hızlı aksiyon alıp, analitik düşünme beceresine sahip olmalarıdır. Ancak bu temel düşünme becerileri daha çok bireysel anlamda sınırlı kalıp toplumsal faydalılık pekte söz konusu değildir. Bu durumun bir sonucu olarak z kuşağını takım çalışmasına pekte yatkın olmadığını görmekteyiz.

Teknolojinin içerisinde olan teknolojiye her anlamda sıkı sıkıya bağlı olan bu gençler dijital sistemden uzak kalıp fiziki çaba, emek harcamak bunların neticesinde bir şeyler kazanmak z kuşağını pek ilgilendiren bir konu değil desek yeridir.

z kuşağı nedir ne değildir artı eksi yönlerine devam edelim. Z kuşağı nedir diye baktığımız da bu kuşak için önemli olan az zamanda daha az emek sarf ederek büyük paralar kazanmak üzerine dürtüleri mevcuttur.

Sabır konusuna gelince sabır konusunda pek sabırlı değildirler.

Teknolojiye çok fazla hakim olan bu kuşak diğer kuşaklara göre bu konuda çok ama çok daha iyi bir şekilde hakimdir.

Z kuşağı nedir derken her şeyin temelin de anlamak anlaşılabildiklerini onlara öncelikle hissettirmek diğer kuşaklarla pozitif etkileşimi sağlayacaktır.

Z kuşağının bir diğer ve güzel özelliği de olaylara daha objektif ve evrensel bakabilmeleridir.

Teknolojinin ana dilleri olarak doğmuş bir gruptur z kuşağı öyle ki günümüzde kullanılan, tüm sosyal medya teknolojik gelişimlerin ortaya çıkması ve gelişmesi Z kuşağına denk gelmiştir.

Diğer kuşaklardan Z kuşağını ayıran çok daha önemli bir etken de tek tip karakterlere sahip olmayıp yönetilebilirlik açısından her birini anlamak onların zemininden olaylara bakmak gerekmektedir.

Günlük siyasetle liderler arası tartışmalarla pek ilgilenmeyip daha çok ülkemizin ve Dünyanın sorunlarıyla çok ilgililerdir. Örneğin iklim değişikliği, küresel ısınma, insan doğa ilişkisi sıfır atık gibi daha kavramsal sorunlarla ilgilenmektedirler. Dünya tabiat üzerine çok saygılı bir kuşaktır z kuşağı.

Felsefi olarak baktığımız zaman saygı tanınma z kuşağı için çok önemlidir. Temel sorunlara çok ilgili bir kuşaktır. Dünya ve Ülkemiz için gelecek vaat etmektedir. Teknolojiyi çok iyi kullanmaları çok hızlı bir iletişim ağına sahip olmalarını doğurur. İletişim dilleri daha kısa bir dil oluşturur.

Otoriter ve buyurgan bir dile uzaktırlar. Görsel konuşmaya çok yatkın olduğu için anlama duyarlılık yönünden diğer kuşaklara göre çok ama çok gelişmiştir. bknz

Z Kuşağı Gerçekleri Nelerdir

 

Z kuşağı nedir, Z kuşağı özellikleri nedir hangi yaş aralığını kapsar gibi soruların cevaplarını verdikten sonra z kuşağının gerçekleri nelerdir. Kalite, görsellik, cool olma olgusunu z kuşağında birleşmektedir.

Teknolojik olarak çağa uygun hareket etmeleri global çapta örgütlenme olgularını da geliştirmektedir. Önceki kuşakların siyaset anlayışı bilinen siyaset anlayışı genel geçerken; Z kuşağında bu durum çok farklıdır. Z kuşağında siyasi partilerin kendilerini yansıtma olgusu % 35’ler den % 11′ e düşerken; Mahkemelere güven duygusunda da aynı şekilde ciddi bir düşüş mevcuttur. Yetişme biçimleri gereği z kuşağı kendi alanlarında özgür hissetmek yaşam alanına müdahale edilmesini pek istemiyorlar.

Kavramların bazıları z kuşağında çok önemli olmamaktadır. Örneğin ailenin yanında bacak bacak üzerine atılmaz kavramı z kuşağında tamamen anlamsızdır.

Siyaset, iş , ticaret alanlarına bağlı olmaktan ziyade kendi aidiyet duygusu ve kendi insiyatif alanlarında yaşamak istemektedirler. Günlük hayatta yaptıkları işe içeriğine sadakat duymaktadırlar.

Z kuşağı işin aslı Dünya sisteminin zor zamanlarında, kriz dönemlerinde doğmuşlardır. 11 Eylül saldırısıyla başlayan güvenlik krizinin patlak vermesi, hemen ardından 2008 Dünya ekonomik krizi, Arap baharı sonrası olanlar, Covid-19’un patlak vermesi z kuşağını ciddi bir belirsizliğe sürüklemiştir. Z kuşağı nedir derken bir çok faktörü bu şekilde değerlendirmekte fayda vardır. Bu yaşanan olgular geleceğe güvensizlikle bakan bir kuşağı beraberinde getirirken z kuşağı nedir sorularının da sorulmasını beraberinde getirmiştir. Dolayısıyla bu yaşananlar global çapta sorunlara odaklanmalarına neden olmuştur.

Sonuç

jenerasyon 1

z kuşağı nedir, z kuşağı özellikleri nelerdir, z kuşağı gerçeklerine detaylı olarak değindikten sonra sonuç olarak Z kuşağı geleneksellikten uzak kendi sermayelerini yani teknolojilerini geliştirerek çok daha iyi yerlerde olma hedefine adım adım gitmektedir. Belki de ülkemizin en güzel hikayesini bu çocuklar yani z kuşağı yapacaktır.

 

Yazıyı Oylayın

Hakkında Burak

1988 yılında İzmir’de doğan Burak ALTIPARMAK, Eskişehir Anadolu Lisesinin ardından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü tamamladıktan sonra Kamu yönetiminde liderlik algısı üzerine yüksek lisans yapmıştır. Profesyonel iş hayatına SEO danışmanı olarak başladı. Blogger, içerik pazarlama faaliyetleri gibi bir çok alanda hizmet vermesinin yanı sıra mobil uygulama geliştiricisi olarak profesyonel iş hayatına devam etmektedir. Hali hazırda React Native ile Full stack developer olarak çalışmaktadır.

Dikkatini Çekebilir

1

Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır

Deri, uzun ömürlü olmasından dolayı insan yaşamında önemli bir yer tutar. Peki gerçek deri nasıl …

One comment

  1. Bir Z kuşağı olarak beğenerek okudum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.